AMD Navi. Zdjęcie laminatu ujawnia konfigurację pamięci i mocną sekcję zasilania Radeona

AMD Navi. Zdjęcie laminatu ujawnia konfigurację pamięci i mocną sekcję zasilania Radeona

Domniemany laminat AMD Navi / Fot. Twitter (Komachi)
Domniemany laminat AMD Navi / Fot. Twitter (Komachi)
Piotr Urbaniak
28.04.2019 16:33, aktualizacja: 28.04.2019 18:02

Do internetu trafiły fotografie tajemniczego laminatu z logo AMD, który – zdaniem wielu dziennikarzy – należy do karty graficznej w architekturze Navi. A jeśli tak, to niniejszym poznajemy pierwsze szczegóły na temat przyszłych Radeonów.

Z układu pól lutowniczych dla pamięci wynika, że karta otrzyma 8 lub 16 GB VRAM na 256-bitowej magistrali. Najprawdopodobniej padnie na moduły typu GDDR6, choć to już forma domysłu.

Sprzęt może być prądożerny

Niespodziewanie mocna okazuje się sekcja zasilania. Układ ma osiem faz i miejsce na wyprowadzenie aż dwóch ośmiopinowych gniazd. Według ekipy "Buildzoid", która przygotowała obszerną analizę PCB, może to świadczyć o współczynniku TDP równym między 250 a 300 W.

Zważywszy na proces litograficzny klasy 7 nm, byłoby to niezwykle dużo. Trzeba jednak pamiętać o specyfice próbek przedprodukcyjnych, które często mają bardzo przeszacowane sekcje zasilania.

Radeon VII, będący akceleratorem klasy wyższej, ma TDP równe 295 W. Tymczasem Navi, wedle przecieków, uplasuje się w klasie średniej. Wątpliwe, aby postawiono na tak energochłonny czip. Tym bardziej, że podobna karta trafi ponoć na pokład konsoli PlayStation 5.

Oprócz pamięci i sekcji zasilania, warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie otworów montażowych chłodzenia w sekcji czołowej. Widoczne na zdjęciach ułożenie stosuje się wtedy, gdy karta dysponuje chłodzeniem opartym na wentylatorze promieniowym, zwanym potocznie turbinką.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)