AMD Navi. Zdjęcie laminatu ujawnia konfigurację pamięci i mocną sekcję zasilania Radeona

Strona głównaAMD Navi. Zdjęcie laminatu ujawnia konfigurację pamięci i mocną sekcję zasilania Radeona
28.04.2019 16:33
Domniemany laminat AMD Navi / Fot. Twitter (Komachi)
Domniemany laminat AMD Navi / Fot. Twitter (Komachi)

Do internetu trafiły fotografie tajemniczego laminatu z logo AMD, który – zdaniem wielu dziennikarzy – należy do karty graficznej w architekturze Navi. A jeśli tak, to niniejszym poznajemy pierwsze szczegóły na temat przyszłych Radeonów.

Z układu pól lutowniczych dla pamięci wynika, że karta otrzyma 8 lub 16 GB VRAM na 256-bitowej magistrali. Najprawdopodobniej padnie na moduły typu GDDR6, choć to już forma domysłu.

Sprzęt może być prądożerny

Niespodziewanie mocna okazuje się sekcja zasilania. Układ ma osiem faz i miejsce na wyprowadzenie aż dwóch ośmiopinowych gniazd. Według ekipy "Buildzoid", która przygotowała obszerną analizę PCB, może to świadczyć o współczynniku TDP równym między 250 a 300 W.

Zważywszy na proces litograficzny klasy 7 nm, byłoby to niezwykle dużo. Trzeba jednak pamiętać o specyfice próbek przedprodukcyjnych, które często mają bardzo przeszacowane sekcje zasilania.

Radeon VII, będący akceleratorem klasy wyższej, ma TDP równe 295 W. Tymczasem Navi, wedle przecieków, uplasuje się w klasie średniej. Wątpliwe, aby postawiono na tak energochłonny czip. Tym bardziej, że podobna karta trafi ponoć na pokład konsoli PlayStation 5.

Oprócz pamięci i sekcji zasilania, warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie otworów montażowych chłodzenia w sekcji czołowej. Widoczne na zdjęciach ułożenie stosuje się wtedy, gdy karta dysponuje chłodzeniem opartym na wentylatorze promieniowym, zwanym potocznie turbinką.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)