AMD Renoir APU z nowymi rdzeniami Zen 2, ale starą grafiką Vega

AMD Renoir APU z nowymi rdzeniami Zen 2, ale starą grafiką Vega

AMD Renoir APU z nowymi rdzeniami Zen 2, ale starą grafiką Vega
Piotr Urbaniak
17.08.2019 18:27

AMD wydało cały zestaw aktualizacji do otwartoźródłowego sterownika AMDGPU dla Linuksa. Co kluczowe, poprawki uwzględniają nadchodzące APU Renoir, bazujące na rdzeniach Zen 2. To z kolei prowadzi do kilku ciekawych spostrzeżeń na temat rzeczonych czipów.

Przypomnijmy, APU Renoir mają ukazać się w 2020 roku, by zastąpić obecnie dostępne APU Picasso. Jako że nazewnictwo układów ze zintegrowaną kartą graficzną jest u czerwonych przesunięte o rząd wielkości, znajdujące się dzisiaj w sklepach układy Ryzen 5 3400G i Ryzen 3 3200G to w istocie rzeczy Zen+ w technologii 12 nm, a nie 7-nanometrowe Zen 2.

Prawdziwie nową generacją będą dopiero rzeczone Renoir, choć – jak wynika z linuksowego sterownika – stanie się tak tylko pod względem kompleksów procesorowych. Układ graficzny to dalej GFX9, czyli Vega. Wydane w lipcu Navi ma oznaczenie GFX10. Choć, co zastanawiające, dowiązania wskazują na nowy enkoder – VCN 2.0. W Vegach znajduje się jego pierwsza iteracja.

Obraz

Bądź co bądź, przy modułowej budowie wszystkich współczesnych układów Ryzen łączenie dowolnego kompleksu procesorowego z dowolnym układem graficznym nie stanowi problemu. Może być zatem tak, że Vega trafi tylko do tańszych modeli, a droższe zasili jednak nowe Navi.

Przy czym bez względu na grafikę znacząco powinna wzrosnąć moc obliczeniowa samego procesora. Jak wiadomo, kompleks Zen 2 zawiera do ośmiu rdzeni, a Zen+ – nie więcej niż cztery.

Obraz

Dysponując niskoprądowym APU z ośmioma rdzeniami, czerwoni znów naprzykrzą się Intelowi. Wydane na początku sierpnia procesory Ice Lake-U, podobnie jak APU Picasso, są najwyżej czterordzeniowe. Wprawdzie w kuluarach mówi się również o zbliżających się konstrukcjach z sześcioma rdzeniami, ale oktet Zen 2 to cały czas zauważalnie więcej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)