AMD XConnect: czerwoni stawiają na zewnętrzne karty graficzne

AMD XConnect: czerwoni stawiają na zewnętrzne karty graficzne

10.03.2016 15:00, aktual.: 10.03.2016 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AMD zaprezentowało właśnie koncepcję, która rzeczywiście może wpłynąć na to, jak dziś postrzegamy granie na komputerach. Być może już wkrótce popularność laptopów przeznaczonych dla graczy zostanie istotnie pomniejszona, a nawet najlżejsze ultrabooki będą dysponowały wydajnością układów graficznych porównywalnych do stacjonarnych pecetów.

Wiele wskazuje na to, że według czerwonych przyszłość to zewnętrzne karty graficzne, które mają zapewnić satysfakcjonującą wydajność nawet na komputerach, których rozmiary nie pozwalały dotąd na zastosowanie konfiguracji konkurencyjnych wobec tradycyjnych pecetów. Priorytetem jest jednak nie tylko wydajność: AMD zapowiada, że sukcesywnie będą prezentowane kolejne zewnętrzne układy zaprojektowane nie tylko z naciskiem na wydajność, ale również na mobilność.

AMD XConnect ma umożliwić graczom podłączenie do swoich laptopów, nawet ultrabooków czy laptopów wyposażonych w procesory Intela, zewnętrznych kart graficznych za pośrednictwem interfejsu Thunderbolt. XConnect jest obsługiwany przez sterowniki do Radeonów począwszy od wersji 16.3: według AMD, podłączenia zewnętrznej karty ma przebiegać nawet bez konieczności ponownego uruchamiania komputera.

AMD zaprezentowało także pierwsze urządzenie przystosowane do XConnect. Dzięki partnerstwu z Razerem zaprezentowano Core: pokaźnych rozmiarów stacje dokującej, w której karty będzie można montować w interfejsie PCIe. Core został wyposażony w 4 porty USB 3.0, gniazdo ethernetowe oraz gniazda HDMI. Fakt, że karta graficzna zostaje tam zamontowana na PCIe, czyni de facto całe rozwiązanie kompatybilnym także z kartami Nvidii.

Na razie AMD zaleca do montowania w Core układów opartych o architekturę Fiji, oczywiście na czele z Radeonem R9 Fury X. Powstaje bowiem w ten sposób dodatkowy atut w postaci kompatybilności z goglami VR. Oczywiście do korzystania z XConnect potrzebne będzie gniazdo Thunderbolt 3/USB Type-C (co może stanowić wąskie gardło w porównaniu z bezpośrednim montażem na PCIe) w laptopie, a także… Windows 10. Na razie brakuje informacji, aby swoją nowość AMD udostępniło na jakiekolwiek inne platformy, co zresztą szczególnie nie dziwi.

AMD XConnect™ external GPU technology for Thunderbolt™ 3

Trzeba przyznać, że XConnect prezentuje się interesująco i rzeczywiście może wpłynąć na wybory konsumentów, którzy nie chcą rezygnować ani z mobilności komputera, ani z grania w najnowsze produkcje. Nie można jednak stwierdzić, ze jest to pomysł do końca oryginalny. Podobne koncepcje zostały zaprezentowane właśnie przez AMD jeszcze w roku 2008.

We współpracy z Fujitsu-Siemens udostępniono wówczas Amilo GraphicBooster, w którym znalazł się Radeon HD 3870. Oczywiście interfejsy odpowiadały ówczesnym realiom, niemniej koncepcja jest bardzo zbliżona. Czy w roku 2016 pomysł AMD na zewnętrzne karty graficzne okaże się sukcesem, dowiemy się wkrótce.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)