Najlepsze programy do montażu wideo

Najlepsze programy do montażu wideo24.08.2020 22:23

Obróbka i montaż wideo kojarzą się z drogimi programami od Adobe czy Apple. Oczywiście profesjonaliści używają tylko takich rozwiązań. Do zmontowania klipu z wakacji czy imienin u cioci, nie potrzeba tak drogich i rozbudowanych narzędzi. W naszym katalogu znajdziecie też aplikacje całkowicie bezpłatne, które poradzą sobie z prostymi zadaniami.

Przed Wami TOP5 bezpłatnych programów do edycji i montażu wideo, uporządkowane ze względu na ilość pobrań. Oto jak prezentuje się cała piątka.

  1. DaVinci Resolve (liczba pobrań: 125 723)

Bezwzględnie najlepszy z całej piątki program do edycji wideo. Narzędzie, które może z powodzeniem konkurować z komercyjnymi rozwiązaniami. DaVinci Resolve to program do nieliniowej edycji wideo z bardzo zaawansowanymi narzędziami do kontroli i korekty kolorów, używanymi w hollywoodzkich hitach. Możliwości sterowania barwami w tym programie obrosły już legendą, podobnie jak wysoka jakość tworzonego w nim obrazu.

DaVinci Resolve pozwala na tradycyjny, nieliniowy montaż wideo z wieloma ścieżkami obrazu i dźwięku, dostarczając do tego wygodne narzędzia i intuicyjny interfejs, mimo że jest to program dla profesjonalistów. Kolejną jego zaletą jest elastyczność interfejsu, co pozwala korzystać z niego w studiu i w drodze, z tradycyjną klawiaturą i myszą lub z profesjonalnym panelem do edycji. DaVinci Resolve sprawdzi się także przy produkcjach telewizyjnych i na planie filmowym, gdzie zachodzi konieczność synchronizacji ujęć z wielu kamer i sterowanie kolorem na żywo.

[1/2]
[2/2]

DaVinci Resolve wprowadza zmiany w obrazie na podstawie grafów, w których węzły są kolejnymi zmianami. Program w żaden sposób nie ogranicza liczby węzłów i rozgałęzień, co daje ogromną wolność edycji. Praca z kolorami może odbywać się w autorskiej przestrzeni YRGB i standardzie kinowym ACES 1.0. Do dyspozycji mamy tu główne kontrolki globalne (temperatura, cienie, światła, tinta i tym podobne) oraz narzędzia bardziej precyzyjne, pracujące w konkretnych przestrzeniach i ich wycinkach (HSL, LUM). Program został również wyposażony w możliwość dopasowywania kolorytu różnych ujęć przy montażu, zaawansowaną stabilizację obrazu i śledzenie twarzy.

DaVinci Resolve ma też narzędzia kierowane do fotografów. Jeśli ktoś przesiadł się z robienia zdjęć na montaż filmów, znajdzie tu znajome narzędzia. Ponadto można przenosić wygląd ujęć filmowych na pliki RAW z lustrzanek. Program został również przystosowany do pracy z obrazami HDR (HDR10, Dolby Vision i podobne) w rozdzielczości ultraHD.

Początkującym użytkownikom pomoże możliwość zmiany układu interfejsu na taki przypominający Apple Final Cut, Premiere Pro lub programy firmy Avid.

  1. Lightworks (liczba pobrań: 175 314)

Lightworks to całkowicie darmowy i jednocześnie w pełni profesjonalny program umożliwiający nieliniową edycję filmów wideo.

Aplikacja umożliwia pracę na nieograniczonej liczbie ścieżek audio i wideo, oferuje wsparcie dla edycji materiałów nagrywanych z wielu kamer jednocześnie (multicam edit) czy możliwość keyframowania wszystkich wprowadzanych zmian. W Lightworks nie mogło zabraknąć również zestawu profesjonalnych filtrów do edycji kolorów, które pozwolą na stworzenie odpowiedniego klimatu dla naszego filmu.

Lightworks obsługuje większość znanych formatów i kodeków - AVI, QuickTime, MXF, DPX, RED R3D, DV, DVCPRO 50, DVCPRO HD, XDCAM HD, XDCAM EX, P2, AVC Intra, DNxHD, ProRes umożliwiając podgląd i obróbkę materiałów wideo w rozdzielczościach SD, HD oraz 2K. Niewątpliwą zaletą aplikacji Lightworks jest współpraca z zewnętrznymi dodatkami (Inscriber Titlemotion, Boris, Combustion, After Effects, wtyczki Premiere, Digital Fusion oraz Sapphire) oraz możliwość dodawania efektów w czasie rzeczywistym.

Tuż po pierwszym uruchomieniu aplikacji użytkownik ma możliwość dostosowania skrótów klawiszowych do swoich własnych upodobań. Edytorzy korzystający na co dzień z takich narzędzi jak Final Cut Pro czy Avid z pewnością docenią gotowe układy klawiatury przygotowane właśnie pod te aplikacje. Lightworks mimo, że na pierwszy rzut oka odbiega filozofią działania od innych tego typu aplikacji, jest narzędziem o niezwykłych możliwościach, których nie znajdziemy w darmowym oprogramowaniu dostępnym na rynku.

Aplikację Lightworks można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

  1. Jahshaka (liczba pobrań: 228 454)

Jahshaka to jeden z nielicznych, bezpłatnych i jednocześnie multiplatformowych programów przeznaczonych do edycji, dodawania efektów specjalnych, animacji i dźwięków do materiałów video.

Program charakteryzuje się dosyć ciekawym interfejsem, który ciężko spotkać w aplikacjach tego typu. Każdy element Jahshaki podzielony został na 10 pokoi, w których użytkownik może wykonać określone czynności. Do dyspozycji oddano nam m. in. pokój desktop przeznaczony do dodawania i przeglądania plików multimedialnych (wideo, audio, grafiki), colorize do poprawy kolorystyki obrazu, tracker do stabilizacji wideo, keyer wykorzystywany do efektów greenscreen czy encoder, w którym możemy enkodować gotowy materiał do wybranego formatu.

Obsługa programu nie należy do najłatwiejszych. Interfejs edytora, mimo że posiada innowacyjne i ciekawe podejście w wielu przypadkach się nie sprawdza. Możliwości filtrów wchodzących w skład Jahshaki zostawiają również sporo do życzenia szczególnie, że program nosił kiedyś miano darmowej alternatywy dla takich narzędzi jak chociażby After Effects. Jahshaka nie jest rozwijana już od 2006 roku, a tworzenie "oskarowych" produkcji za jej pomocą jest mało wykonalne.

Aplikacja bazuje na technologii renderowania OpenML i OpenGL. Istotnym elementem Jahshaki jest współpraca z wieloma formatami audio-video, a jej kolejnym walorem jest możliwość instalacji na wielu platformach: Windows, Linux i Mac.

Aplikację Jahshaka można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

  1. Avidemux (liczba pobrań: 373 070)

Avidemux to jedno z najpopularniejszych tuż obok VirtualDuba narzędzi do obróbki i kompresji plików wideo, jednak posiada też wbudowane proste narzędzia do edycji filmów.

Program pierwotnie dostępny był jedynie dla systemu Linux, jednak jego szybko rosnąca popularność sprawiła, że zdecydowano się udostępnić również wersje dla Windowsa i Mac OSa. Narzędzie wspiera pliki AVI, MPEG, MP4 i ASF, często będąc wykorzystywane do konwertowania filmów do formatów zgodnych z większością stacjonarnych odtwarzaczy DVD. Ponadto oferuje ono całkiem sporą liczbę funkcji i efektów, która dodatkowo może zostać rozszerzona o zewnętrzne komponenty.

[1/2]
[2/2]

Z pomocą Avidemux poza samym konwertowaniem możemy również m.in. wykonywać proste operacje na klatkach (wklejanie, wycinanie, zamienianie) oraz nakładać na nie filtry. Wśród tych ostatnich znalazły się pozycje pozwalające na przycinanie obrazu, zmianę jego rozdzielczości, obrót o zadany kąt, nakładanie napisów, wyostrzanie obrazu i wiele, wiele więcej. Jedną z ciekawych opcji jest wbudowany kalkulator, dzięki któremu możemy ustalić jakie parametry należy zadeklarować, aby plik po konwersji zmieścił się na płytę CD, DVD itp. Z kolei użytkowników poddającym obróbce znaczne ilości plików ucieszy fakt, iż Avidemux posiada mechanizm projektów i obsługuje skrypty, które pozwalają taki proces zautomatyzować.

Avidemux pomimo olbrzymich możliwości posiada bardzo przyjazny i prosty w obsłudze interfejs, który nie powinien przysporzyć problemów nawet początkującym użytkownikom.

Aplikację Avidemux można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

  1. Windows Movie Maker (liczba pobrań: 3 431 091)

To jest prawdziwy ewenement tego rankingu. Program, który od lat nie ma wsparcia i nie jest rozwijany, nadal jest pobierany choć działa tylko na systemach Windows XP, Windows Vista i Windows 7.

Windows Movie Maker jest często niedocenianym, ale interesującym i łatwym w użyciu narzędziem umożliwiającym amatorskie tworzenie filmów. Jego funkcje, choć ograniczone, są w zupełności wystarczające do takich zastosowań. Materiał źródłowy możemy wczytywać z pliku lub przechwytywać z zewnętrznego źródła (obsługiwane są zarówno cyfrowe kamery DV, jak i urządzenia analogowe np. karty telewizyjne), a podczas obróbki filmu dołączać ilustracje, dodawać efekty specjalne, podkład muzyczny i narrację.

[1/2]
[2/2]

Główną wadą Windows Movie Maker jest brak możliwości nagrywania materiału na płytę DVD z poziomu samego programu.

Tak oto prezentuje się TOP5 popularnych i przy tym bezpłatnych programów do edycji i montażu wideo. Zaskakuje obecność na pierwszym miejscu Windows Movie Makera, którego dzienne pobrania oscylują w okolicy 200! Wydawać by się mogło, że już niewspierany produkt szybko odejdzie w zapomnienie. A tu taka niespodzianka, jak widać nasi czytelnicy stawiają na prostotę i minimalizm.

Z całej piątki najlepiej prezentuje się DaVinci Resolve. To potężny program o możliwościach zbliżonych do komercyjnych gigantów. Narzędzie ze wszech miar godne polecenia, co niniejszym czynię.

Na koniec pytanie do Was, korzystacie z programów do edycji i montażu wideo? Macie jakieś doświadczenia z tego typu programami? Czy może wystarcza Wam narzędzie wbudowane w Windowsa 10, czyli Edytor wideo, który ukryty jest w aplikacji zdjęcia :)

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.