Oglądasz seriale? Musisz poznać te strony i aplikacje

Oglądasz seriale? Musisz poznać te strony i aplikacje30.03.2016 16:54

Serialowe szaleństwo trwa w najlepsze. Po sukcesach Orange is the new black i House of Cards, którego nowe odcinki będzie można obejrzeć na polskim Netflixie, zalewają nas kolejne tytuły i zapowiedzi. Miłośnicy starych kawałków powinni sięgnąć po Vinyl, rozkręca się Daredevil, dokument o Internecie Dark Net też nie przejdzie niezauważony, a jeśli ktoś tęskni za J.Lo, powinien obejrzeć Shades od Blue. Jeśli macie problemy z ogarnięciem oglądanych seriali albo nie wiecie od czego zacząć, w tym artykule znajdziecie przydatne narzędzia.

Nie przegap odcinka. Podobno w telewizji też są jakieś seriale

Netflix, HBO Go, ipla i różne inne serwisy VoD to najlepsze i najwygodniejsze źródło seriali, ale jeśli ktoś lubi rutynę i nie ma nic przeciwko zasiadaniu przed telewizorem o wyznaczonej przez nadawcę porze, powinien sięgnąć po dobry program telewizyjny.

TV Series

Aplikacja TV Series służy do śledzenia premier kolejnych odcinków ulubionych seriali, a także pozwala zapisywać postęp w oglądaniu. Nadchodzące premiery odcinków zostaną dodane do kalendarza w sposób zdefiniowany w ustawieniach aplikacji. Tam też można wybrać język interfejsu i warto wiedzieć, że polski znalazł się na liście. Z TV Series można korzystać bez logowania i przechowywać wszystkie informacje na swoim telefonie. Założenie konta jednak pozwala tworzyć kopię zapasową danych, oceniać seriale i kolejne odcinki oraz brać udział w dyskusjach.

TV Series

W bazie seriali znajdują się zarówno osławione amerykańskie produkcje z ostatnich lat, jak i polskie klasyki. Przy każdym z seriali znalazł się dział z wiadomościami z kilku zagranicznych serwisów filmowych i statystyki.

trakt.tv i Series Guide

Usługa trakt.tv jest dla filmów i seriali tym, czym last.fm jest dla muzyki. Po założeniu konta można automatycznie zapisywać w niej informacje o obejrzanych filmach i odcinkach seriali, o ile były odtwarzane przez Netflixa, Kodi, VLC albo inną obsługiwaną aplikację. Można także dodawać obejrzane filmy i seriale ręcznie.

[1/2]
[2/2]

W serwisie można także ułożyć kalendarz z kolejnymi premierami, których nie można przegapić, albo obejrzeć wszystkie nadchodzące premiery w amerykańskiej i kanadyjskiej telewizji. Oczywiście w bazie znajdziemy także produkcje z innych krajów, razem z odnośnikami do Wikipedii, IMDb i tym podobnych.

Do korzystania z trakt.tv na Androidzie polecam aplikację Series Guide. Pozwala ona na komfortowe przeglądanie bazy seriali i odcinków, budowanie swojej kolejki i elegancko synchronizuje informacje z kontem użytkownika. Zaletą Series Guide jest polski interfejs.

[1/2]
[2/2]

Telemagazyn

Mimo sporej popularności usług z serialami na żądanie, pozycja telewizji wciąż jest silna. Telemagazyn to jedna z najpopularniejszych aplikacji, w których znajdziemy program telewizyjny na najbliższe dni. W aplikacji można wybrać swoje ulubione kanały, a także zebrać seriale na liście i obserwować emisje kolejnych odcinków na wszystkich kanałach. Oczywiście można dodać też przypomnienie do kalendarza.

[1/2]
[2/2]

Baza wiedzy (gdzie oni jeszcze grali razem?)

Filmy i seriale to ogromna dziedzina wiedzy, której nie sposób zgłębić bez kilku dobrze znanych stron i aplikacji. Na szczęście także na tym polu nie brak ciekawych pomysłów.

Solyaris

Solyaris to aplikacja dla urządzeń mobilnych z jabłkiem, przeznaczona dla miłośników filmów, seriali i estetycznie podanych informacji. Nie jest t typowa encyklopedia, w której znajdziemy zdjęcia aktorów i ich filmografię. Osoby i tytułu prezentowane są w postaci grafu, który pokazuje relacje między nimi – na przykład krawędź grafu łączącego aktora z filmem informuje jego roli w tej produkcji.

[1/2]
[2/2]

Dane zostały dostarczone przez TMDb, IMDb i Wikipedię. Poza relacjami można obejrzeć także informacje o filmach i zwiastuny, ale najlepszą moim zdaniem zabawą jest przechodzenie od filmu do filmu, podążając za kolejnymi aktorami i rolami. Trzeba jednak przyznać, że aplikacja dużo lepiej wygląda na iPadzie.

Pobierz: iOS

IMDb

IMDb, czyli Internet Movie Database przedstawiać nie trzeba. Od lat to największa, najbardziej kompletna i najpopularniejsza baza filmów, seriali i ludzi z nimi związanych. Znajdziemy tu także najświeższe wiadomości, aktywną społeczność, listę premier i możliwość śledzenia aktywności związanej ze swoimi ulubionymi produkcjami i osobami. Czy można chcieć więcej?

Chcę Wam jednak zwrócić uwagę na jeden z mniej popularnych fragmentów serwisu, a mianowicie wyszukiwarkę części wspólnych. IMDb pozwala znaleźć pary aktorów, którzy grali razem oraz pary osób (aktorów, reżyserów, producentów, kamerzystów, dźwiękowców i wielu innych), które pracowały wspólnie przy jednym projekcie. Można na przykład znaleźć wszystkie filmy i programy telewizyjne, przy których pracowali wspólnie Lucy Liu i Quentin Tarantino.

Pobierz: Android, iOS, www

Filmweb

Filmweb ma wiele wad i od dłuższego czasu do oceniania filmów korzystam z Filmastera, ale nad moim ulubionym portalem filmowym ma jedną zasadniczą przewagę – osobny dział poświęcony serialom, zawierający rankingi, bazę wiedzy i najświeższe wiadomości z serialowego światka. Ponadto, w przeciwieństwie do Filmastera, gdzie seriale zostały potraktowane po macoszemu, Filmweb proponuje seriale do oglądania na równi z filmami. Niestety ten podział nie został przeniesiony do aplikacji mobilnych, a by obserwować seriale, trzeba założyć konto w serwisie.

[1/2]
[2/2]

Po założeniu konta można skorzystać tu z takich dobrodziejstw, jak możliwość odnalezienia znajomych z Facebooka, porównywanie opinii o filmach i serialach, rekomendacje i znajdowanie osób o podobnym guście. Nie zabrakło repertuaru kin i programu telewizyjnego.

Pora przeszukać Netflixa

Jeśli korzystasz z Netflixa i coś byś obejrzał, ale nie wiesz co, te usługi powinny pomóc.

FlickSurfer

FlickSurfer to strona, na której można przeglądać filmy i seriale dostępne na Netflixie, wraz z ocenami z IMDb, Rotten Tomatoes, Netflixa i średnią. Ponadto można przeglądać kategorie i regiony, w których materiały są dostępne. Niestety nie ma jeszcze osobnego działu z filmami i serialami dostępnymi w Polsce, więc mimo wszystko można się zawieść.

Przejdź na stronę

uNoGS

uNoGS (Unofficial Netflix Online Global Search) to prawdopodobnie najlepsze narzędzie do przeszukiwania katalogu Netflixa, zwłaszcza dla osób korzystających z niego na kontach założonych poza Stanami Zjednoczonymi. Jak często bywa w podobnych sytuacjach, to najfajniejsze rozwiązanie powstało nieoficjalnie. W chwili pisania artykułu w bazie zaindeksowanych było 659 filmów i 270 seriali dostępnych w naszym kraju. Z listy państw można od razu obejrzeć najnowsze dostępne na danym terenie produkcje.

[1/2]
[2/2]

Wyszukiwarka zaś pozwala przejrzeć filmy wydane w danych latach, których oceny na IMDb i Netflixie mieszczą się w wybranym zakresie, opatrzonych polskimi napisami lub polską ścieżką dźwiękową. Podczas wizyt zagranicznych można też przeszukiwać zasoby katalogów dostępnych w innych krajach.

Wioflix

Wioflix, czyli What is on Netflix, działa bardzo podobnie, ale zawiera także oceny z serwisu Metacritic i można z niego korzystać w aplikacjach mobilnych. Przewagą tej usługi nad opisanym wyżej FlickSurferem jest możliwość budowania swojej własnej kolejki seriali i filmów do obejrzenia w aplikacjach mobilnych, a także przejścia od razu do Netfliksa i konkretnej pozycji.

[1/2]
[2/2]

Pobierz: Android, iOS, www

Anime? Też serial

Gdy mowa o serialach, nie sposób nie wspomnieć o produkcjach animowanych, a przede wszystkim o bogactwie, jakie zapewnia nam gatunek anime.

Crunchyroll

Dla tych, którzy wolą oglądać japońskie produkcje, powstała usługa Crunchyroll. Dzięki niej można oglądać najnowsze odcinki animowanych seriali godzinę po premierze w telewizji. Sporo odcinków seriali można oglądać za darmo i bez logowania, ale dostęp do popularniejszych produkcji możliwy jest po wykupieniu abonamentu za 7 dolarów miesięcznie. Można oczywiście skorzystać z 14-dniowego okresu testowego.

Po założeniu konta Crunchyroll pozwala zbudować kolejkę oglądania i zapisuje kolejne odcinki w historii. Na stronie można też zapoznać się z najświeższymi wiadomościami ze świata mangi i anime. Warto zapoznać się z ofertą tej usługi, bo praktycznie nie ma szans na to, by dostępne w niej produkcje trafiły innym kanałem do Polski.

Pobierz: Android, iOS, www

Ogromną bazę porządnie posortowanych seriali animowanych znajdziemy na portalu KissAnime, którego reputacja nie jest nieskazitelna, ale niestety znów jesteśmy w sytuacji, gdy nieoficjalne rozwiązanie jest lepsze od tych, które nie naruszają praw autorskich. Dla wielu produkcji można wybrać jakość i sposób odtwarzania. Z portalu można korzystać w przeglądarce na dowolnym urządzeniu. Warto też wspomnieć, że z KissAnime można komfortowo korzystać w centrum multimedialnym Kodi dzięki wtyczce. Szkoda, że serwis nie ma licencji na materiały, które tam znajdziemy.

A może jednak do kina?

Serial oglądany z usługi VoD albo z dysku można w każdej chwili zatrzymać, telewizja zapewnia nam przerwy od oglądania i funduje kilkanaście minut reklam, ale w kinie niestety nie jest tak dobrze. Jeśli ktoś ma potrzebę oderwać się na chwilkę od ekranu i opuścić salę, musi pogodzić się z tym, że straci kilka minut akcji.

RunPee

Aplikacja RunPee zadba o to, by opuszczając salę za potrzebą nie zmarnować żadnego smakowitego momentu filmu. Wystarczy odnaleźć oglądany właśnie film i podać godzinę rozpoczęcia. RunPee zawibruje, gdy będzie zbliżała się dogodna pora na przerwę. Ponadto siedząc w toalecie można przeczytać, co właśnie dzieje się na ekranie.

[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]

Aplikacja pozwala także podejrzeć te mniej atrakcyjne momenty na osi czasu i rozplanować wyjścia z sali kinowej. Ponadto RunPee informuje, czy warto poświęcić kilka minut po filmie i przeczekać napisy końcowe, bo po nich znajduje się ukryta scena, zapowiadająca kolejną część filmu. Jeśli film osadzony był w uniwersum Marvela możemy być pewni, że jest na co czekać, ale inni producenci nie zawsze wykorzystują ten czas.

Pobierz: Android

Pozostaje jeszcze jeden problem do rozwiązania – w trakcie oglądania piątego albo ósmego odcinka serialu danego dnia organizm może się poddać i po prostu zapaść w sen. Ekipa Netfliksa udostępniła projekt bardzo ciekawego rozwiązania. Skarpetki z czujnikami, które można zrobić samodzielnie, na bazie Arduino Pro Trinket. Skarpety wykryją brak aktywności i zatrzymają odcinek serialu gdy oglądająca osoba zaśnie.

Netflix | Socks DIY | Netflix

Netflix udostępnił schemat, listę elementów i szkic programu dla skarpetek. Układ po zamontowaniu w odzieży wykorzystuje pomiary aktywności ruchowej do wykrywania snu i wysyła do telewizora sygnał pauzy, taki sam jak z pilota. Jedyna niedogodność to potrzeba zakładania tych skarpet do wszystkich maratonów serialowych.

Jeśli macie w domu własny NAS, także sprawdźcie jego możliwości w kwestii odtwarzania filmów. Wielu producentów, na przykład Synology, wyposażyło aplikacje do ich obsługi w dobrze przygotowane centra multimedialne.

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.