Anatomia dezinformacji. Huawei NIE stracił dostępu do Wi-Fi i Bluetooth

Anatomia dezinformacji. Huawei NIE stracił dostępu do Wi‑Fi i Bluetooth

Anatomia dezinformacji. Huawei NIE stracił dostępu do Wi-Fi i Bluetooth
Piotr Urbaniak
28.05.2019 14:21

Nie ma co ukrywać, po wpisaniu przez administrację Trumpa na czarną listę handlową, Huawei nie ma łatwego życia. Z dnia na dzień traci kolejnych partnerów handlowych. Nic więc dziwnego, że każdy kolejny artykuł pt. "firma [tu wstaw dowolną nazwę] kończy współpracę z Huawei" przyjmowany jest bezrefleksyjnie. A w takiej sytuacji nietrudno o informacje fałszywe.

Od rana znaczna część polskich serwisów technologicznych rozpisuje się o utracie przez Huawei praw do wykorzystywania technologii Bluetooth. Niektóre piszą jeszcze o analogicznym losie Wi-Fi. Ile jest w tej nowince prawdy? Bardzo niewiele – zasadniczo to fake news.

Dziennikarze piszący o odebraniu Huawei licencji na Bluetooth powołują się na artykuł "Android Police" z 24 maja 2019 roku. Jego autor, David Ruddock, tylko spekuluje, co by się stało gdyby Bluetooth SIG rzeczywiście odebrało Huawei licencję. Ale ani razu nie stwierdza, że do tego doszło – a stanowiska obydwu podmiotów, Bluetooth SIG i Huawei, obiecuje dopiero zdobyć.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że – przynajmniej na ten moment – pomiędzy firmą z Shenzhen a Bluetooth SIG nie doszło do żadnego spięcia. Jednocześnie samo Bluetooth SIG funkcjonuje na zasadach organizacji non-profit, więc nie musi z Huawei podpisywać żadnej umowy, a tym samym nie podlega pod rozporządzenie Departamentu Handlu USA.

Faktem jest natomiast, że umowę z Huawei zerwało Wi-Fi Alliance. To stowarzyszenie nie dysponuje jednak licencją na technologię Wi-Fi i nie może zabronić nikomu jej wykorzystywania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)