Android 12 oficjalnie. Nowy interfejs i kolory oraz nacisk na prywatność

Android 12 oficjalnie. Nowy interfejs i kolory oraz nacisk na prywatność

Google prezentuje Androida 12
Google prezentuje Androida 12
Źródło zdjęć: © Google/YouTube
Oskar Ziomek
18.05.2021 21:40

Podczas konferencji Google I/O 2021 oficjalnie zaprezentowano Androida 12. To jedna z najbardziej przebudowanych wizualnie wersji w ostatnim czasie. Android 12 trafi w pierwszej kolejności na smartfony z serii Google Pixel.

Android 12 to kolejna wersja mobilnego systemu Google'a. Tym razem nie można powiedzieć, że zmiany są niewielkie, jak w przypadku poprzednich kilku aktualizacji. Android 12 już na pierwszy rzut oka wygląda zupełnie inaczej niż poprzednik. Google postawił na odświeżenie interfejsu, w tym zupełnie nowy pasek powiadomień z dużymi przyciskami funkcji.

Android 12 to także nowa opcja dotycząca personalizacji. W systemie pojawi się bowiem możliwość dopasowania kolorów całego interfejsu do wybranej tapety - w pełni automatycznie. Użytkownik zmieniający tło pulpitu będzie mógł na jego podstawie wygenerować paletę barw, która będzie źródłem dla motywu całego systemu.

W efekcie użytkownik nie będzie ograniczony tylko do korzystania z jasnego lub ciemnego motywu, jak ma to miejsce choćby w obecnym Androidzie 11. System będzie dzięki temu bardziej spójny i dopasowany do preferencji danej osoby. W praktyce to realizacja założeń, o których nieoficjalnie można się było dowiedzieć już w lutym bieżącego roku.

Android 12: Google stawia na prywatność i bezpieczeństwo

Wygląd systemu to jednak nie wszystko. Google stawia na prywatność w Androidzie 12, przez co w ustawieniach pojawi się nowe menu. Z jego poziomu będzie można między innymi sprawdzić historię dostępu do lokalizacji urządzenia i zarządzać uprawnieniami.

Podgląd aplikacji, które uzyskały dostęp do lokalizacji
Podgląd aplikacji, które uzyskały dostęp do lokalizacji© Google/YouTube

Ciekawostką jest również wskaźnik aktywności kamery i mikrofonu, który będzie się pojawiać na pasku powiadomień, gdy jakaś aplikacja będzie korzystać z dostępu do tych podzespołów. Użytkownik Androida 12 będzie też miał możliwość globalnego wyłączenia zarówno kamery, jak i mikrofonu, z poziomu nowych przycisków na obszarze powiadomień.

Android 12 - dostępność

Android 12, choć dopiero co został oficjalnie zaprezentowany, realnie zacznie trafiać do smartfonów dopiero jesienią. Jak zwykle w pierwszej kolejności aktualizacja będzie dostępna dla smartfonów Google Pixel.

Co ciekawe, w tym przypadku nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądać aktualizacja do Androida 12 w przypadku innych producentów. Okazuje się, że w ich przypadku system może w praktyce wyglądać nieco inaczej z powodu stosowanych nakładek. Pozostaje nadzieja, że mimo to główne cechy nowego interfejsu Androida 12 nie zostaną pominięte.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)