Android 12 oficjalnie. Nowy interfejs i kolory oraz nacisk na prywatność

Strona głównaAndroid 12 oficjalnie. Nowy interfejs i kolory oraz nacisk na prywatność
18.05.2021 21:40
Google prezentuje Androida 12
Google prezentuje Androida 12
Źródło zdjęć: © Google/YouTube

Podczas konferencji Google I/O 2021 oficjalnie zaprezentowano Androida 12. To jedna z najbardziej przebudowanych wizualnie wersji w ostatnim czasie. Android 12 trafi w pierwszej kolejności na smartfony z serii Google Pixel.

Android 12 to kolejna wersja mobilnego systemu Google'a. Tym razem nie można powiedzieć, że zmiany są niewielkie, jak w przypadku poprzednich kilku aktualizacji. Android 12 już na pierwszy rzut oka wygląda zupełnie inaczej niż poprzednik. Google postawił na odświeżenie interfejsu, w tym zupełnie nowy pasek powiadomień z dużymi przyciskami funkcji.

Android 12 to także nowa opcja dotycząca personalizacji. W systemie pojawi się bowiem możliwość dopasowania kolorów całego interfejsu do wybranej tapety - w pełni automatycznie. Użytkownik zmieniający tło pulpitu będzie mógł na jego podstawie wygenerować paletę barw, która będzie źródłem dla motywu całego systemu.

W efekcie użytkownik nie będzie ograniczony tylko do korzystania z jasnego lub ciemnego motywu, jak ma to miejsce choćby w obecnym Androidzie 11. System będzie dzięki temu bardziej spójny i dopasowany do preferencji danej osoby. W praktyce to realizacja założeń, o których nieoficjalnie można się było dowiedzieć już w lutym bieżącego roku.

Android 12: Google stawia na prywatność i bezpieczeństwo

Wygląd systemu to jednak nie wszystko. Google stawia na prywatność w Androidzie 12, przez co w ustawieniach pojawi się nowe menu. Z jego poziomu będzie można między innymi sprawdzić historię dostępu do lokalizacji urządzenia i zarządzać uprawnieniami.

Podgląd aplikacji, które uzyskały dostęp do lokalizacji
Źródło zdjęć: © Google/YouTube
Podgląd aplikacji, które uzyskały dostęp do lokalizacji

Ciekawostką jest również wskaźnik aktywności kamery i mikrofonu, który będzie się pojawiać na pasku powiadomień, gdy jakaś aplikacja będzie korzystać z dostępu do tych podzespołów. Użytkownik Androida 12 będzie też miał możliwość globalnego wyłączenia zarówno kamery, jak i mikrofonu, z poziomu nowych przycisków na obszarze powiadomień.

Android 12 - dostępność

Android 12, choć dopiero co został oficjalnie zaprezentowany, realnie zacznie trafiać do smartfonów dopiero jesienią. Jak zwykle w pierwszej kolejności aktualizacja będzie dostępna dla smartfonów Google Pixel.

Co ciekawe, w tym przypadku nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądać aktualizacja do Androida 12 w przypadku innych producentów. Okazuje się, że w ich przypadku system może w praktyce wyglądać nieco inaczej z powodu stosowanych nakładek. Pozostaje nadzieja, że mimo to główne cechy nowego interfejsu Androida 12 nie zostaną pominięte.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)