Android 5.1 wydany bez rozgłosu, bo nie ma czym się chwalić

Android 5.1 wydany bez rozgłosu, bo nie ma czym się chwalić

Android 5.1 wydany bez rozgłosu, bo nie ma czym się chwalić
05.02.2015 11:33, aktualizacja: 05.02.2015 12:27

System Android w wersji 5.1 (nadal Lollipop) został już wydany. Premiera aktualizacji była bardzo cicha, wręcz niezauważalna – telefony po prostu zostały dostarczone na miejsce i wypakowane z kontenerów. Ani Google, ani odpowiedzialna za nie firma Android One, nie pisnęły ani słowem o nowej wersji systemu.

Wczoraj Android One, czyli firma odpowiedzialna za wprowadzanie dobrej jakości urządzeń z systemem Android na wschodzące rynku, rozpoczęła działalność w Indonezji. Po Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Sri Lance to piąty kraj, w którym dostępne będą te urządzenia. Ekspansji towarzyszyła premiera trzech nowych telefonów, kosztujących poniżej 1,5 miliona rupii indonezyjskich (440 złotych). Ich specyfikacje są niemal identyczne:

350130972437800897

Wydarzenie to przeszłoby w reszcie świata zupełnie niezauważone gdyby nie fakt, że do Indonezji przyjechały smartfony z Androidem 5.1. W indonezyjskich magazynach czekają więc pierwsze na świecie urządzenia, na których ta wersja systemu została zainstalowana fabrycznie. Reszta świata widziała co najwyżej wydanego w listopadzie Androida 5.0 z którąś małą aktualizacją, a większość stanowią wciąż krewniacy Jelly Beana (Android 4.1, 4.1 i 4.3). Według danych zebranych przez Google Play Lollipop (5.1) został zainstalowany na zaledwie 1,6% smartfonów łączących się z usługami firmy Google, KitKat (4.4) na 39.7%.

Co znajdziemy w Androidzie 5.1, do końca nie możemy być pewni. Bazując na nieoficjalnej liście zmian możemy jednak przypuszczać, że aktualizacja przyniesie przede wszystkim tryb cichy, którego zabrakło w Androidzie 5.0. Możemy też liczyć na lepsze zarządzanie pamięcią, energią i pobieraniem danych, kiedy połączenie WiFi jest aktywne. Rozwiązane zostaną prawdopodobnie także problemy z powiadomieniami, nieoczekiwane kończenie pracy przez aplikacje czy nieprzewidywalne zachowanie oprogramowania po wydaniu komendy „OK Google”. Niektórzy zwracają także uwagę na kosmetyczne zmiany palety barw Material Design. Takich zmian spodziewaliśmy się raczej w wersji 5.0.3, a przeskok na 5.1 powinien być zarezerwowany dla bardziej rewolucyjnych zmian.

350130972437997505

Oficjalnie o Androidzie 5.1 nikt nie mówi, mimo że już za kilka dni urządzenia z nim będzie można kupić (niektórzy już je mają). Czyżby firma Google zamierzała otworzyć w Indonezji poligon doświadczalny? A może po prostu nie ma się czym chwalić?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)