Android 5.1 wydany bez rozgłosu, bo nie ma czym się chwalić

Android 5.1 wydany bez rozgłosu, bo nie ma czym się chwalić

05.02.2015 11:33, aktual.: 05.02.2015 12:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

System Android w wersji 5.1 (nadal Lollipop) został już wydany. Premiera aktualizacji była bardzo cicha, wręcz niezauważalna – telefony po prostu zostały dostarczone na miejsce i wypakowane z kontenerów. Ani Google, ani odpowiedzialna za nie firma Android One, nie pisnęły ani słowem o nowej wersji systemu.

Wczoraj Android One, czyli firma odpowiedzialna za wprowadzanie dobrej jakości urządzeń z systemem Android na wschodzące rynku, rozpoczęła działalność w Indonezji. Po Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Sri Lance to piąty kraj, w którym dostępne będą te urządzenia. Ekspansji towarzyszyła premiera trzech nowych telefonów, kosztujących poniżej 1,5 miliona rupii indonezyjskich (440 złotych). Ich specyfikacje są niemal identyczne:

Obraz

Wydarzenie to przeszłoby w reszcie świata zupełnie niezauważone gdyby nie fakt, że do Indonezji przyjechały smartfony z Androidem 5.1. W indonezyjskich magazynach czekają więc pierwsze na świecie urządzenia, na których ta wersja systemu została zainstalowana fabrycznie. Reszta świata widziała co najwyżej wydanego w listopadzie Androida 5.0 z którąś małą aktualizacją, a większość stanowią wciąż krewniacy Jelly Beana (Android 4.1, 4.1 i 4.3). Według danych zebranych przez Google Play Lollipop (5.1) został zainstalowany na zaledwie 1,6% smartfonów łączących się z usługami firmy Google, KitKat (4.4) na 39.7%.

Co znajdziemy w Androidzie 5.1, do końca nie możemy być pewni. Bazując na nieoficjalnej liście zmian możemy jednak przypuszczać, że aktualizacja przyniesie przede wszystkim tryb cichy, którego zabrakło w Androidzie 5.0. Możemy też liczyć na lepsze zarządzanie pamięcią, energią i pobieraniem danych, kiedy połączenie WiFi jest aktywne. Rozwiązane zostaną prawdopodobnie także problemy z powiadomieniami, nieoczekiwane kończenie pracy przez aplikacje czy nieprzewidywalne zachowanie oprogramowania po wydaniu komendy „OK Google”. Niektórzy zwracają także uwagę na kosmetyczne zmiany palety barw Material Design. Takich zmian spodziewaliśmy się raczej w wersji 5.0.3, a przeskok na 5.1 powinien być zarezerwowany dla bardziej rewolucyjnych zmian.

Obraz

Oficjalnie o Androidzie 5.1 nikt nie mówi, mimo że już za kilka dni urządzenia z nim będzie można kupić (niektórzy już je mają). Czyżby firma Google zamierzała otworzyć w Indonezji poligon doświadczalny? A może po prostu nie ma się czym chwalić?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)