Android Auto w Twoim aucie, o ile kupisz sobie stację multimedialną Pioneera

Android Auto w Twoim aucie, o ile kupisz sobie stację multimedialną Pioneera
20.03.2015 15:47
Android Auto w Twoim aucie, o ile kupisz sobie stację multimedialną Pioneera

Użytkownicy smartfonów i tabletów z zielonym robocikiem mogą jużwykorzystać swoje urządzenia do przejęcia kontroli nad stacjąmultimedialną samochodu. Android Auto, czyli odpowiedź Google naCarPlay Apple'a zadebiutowało właśnie w sklepie Google Play – ipodobnie jak w wypadku oprogramowania z Cupertino, pozwala nastrumieniowanie interfejsu androidowych aplikacji na dotykowy ekranstacji.

Z AndroidAuto niestety jednak mało kto będzie mógł skorzystać. Choćzainteresowanie wśród producentów aut jest spore, żaden modelfabrycznie nie obsługuje jeszcze tego standardu. Jedynymautoryzowanym sposobem na zastąpienie zwykle kiepskiegooprogramowania samochodowego czymś strumieniowanym ze smartfona jestobecnie wykorzystanie stacji multimedialnych Pioneera.

Ten znany producent systemów car audio przygotował bowiem kilkamodeli zgodnych z Android Auto urządzeń. To typowe, niewyróżniającesię niczym specjalnym stacje2DIN, dostępne oficjalnie póki co tylko na rynkach USA, WielkiejBrytanii i Australii. By je zamontować, musimy oczywiście usunąć zauta fabryczne radio. Ceny nie są specjalnie zachęcające, szczególniew porównaniu do stacji multimedialnych z Androidem chińskichproducentów. Za sprzęt Pioneera przyjdzie w USA zapłacić od 700 do1400 dolarów.

350132948072490945

Sama aplikacja Android Auto działa tylko na Androidzie 5.0 inowszych. Podobnie jak CarPlay pozwala na bezprzewodowestrumieniowanie interfejsu odtwarzacza muzyki, nawigacji,wyszukiwarki czy wiadomości tekstowych, a także wykonywanie połączeńtelefonicznych. Bez kompatybilnego odbiornika niewiele jednak o niejmożna powiedzieć, poza tym, że po kilkukrotnym pacnięciu w grafikęekranu startowego zostaniemy przełączeni w tryb deweloperski,oferujący rozmaite opcje debugowania.

Android Auto on a Pioneer AVH-4100NEX

Jednym z pierwszych samochodów, które mają otrzymać aktualizacjęfirmware pozwalającą na obsługę Android Auto ma być VolvoXC90. Już jednak w przyszłym roku sytuacja ma się znaczącozmienić, wsparcie zapowiedzieli wszyscy najważniejsi producenci aut,zrzeszeni w Open Automotive Alliance. Niebawem Android Auto zyska teżzupełnie nowe, znacznie ciekawsze możliwości – oprogramowanieGoogle'a będzie mogło komunikować się z komputerem pokładowymsamochodu, odczytując dane o parametrach pracy silnika i innychczęści.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)