Android bez bloatware? UE chce wymusić na producentach możliwość usuwania aplikacji

Android bez bloatware? UE chce wymusić na producentach możliwość usuwania aplikacji

Bloatware może wkrótce zniknąć z Androida, fot. Pixabay
Bloatware może wkrótce zniknąć z Androida, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
01.10.2020 09:28

Smartfony z Androidem być może już niedługo będą pozbawione niechcianych aplikacji (bloatware), a przynajmniej będzie je można bezproblemowo odinstalować. W ten sposób uda się zyskać dodatkowe miejsce w pamięci i – hipotetycznie – lepszą wydajność, jeśli część z tych aplikacji obecnie działa w tle i nie da się ich wyłączyć.

Jak podaje XDA Developers powołując się na Financial Times, Unia Europejska przygotowuje bowiem przepisy, które nakładałyby na producentów obowiązek przygotowywania oprogramowania w smartfonach tak, by było możliwe usuwanie wszystkich aplikacji; także tych, które dodawane są przez nich samych i operatorów, jeśli telefon został kupiony taką drogą sprzedaży.

Taki zapis ma być częścią nadchodzącej ustawy związanej z usługami cyfrowymi, która ma regulować poczynania dużych firm technologicznych w internecie. Z zapisów miałoby między innymi wynikać, że duże korporacje (takie jak na przykład Google), nie mogą wykorzystywać gromadzonych danych do własnych działań handlowych – chyba, że udostępnią je także innym podmiotom chcącym reklamować się w ten sam sposób. Ustawa taka miałaby powstać do końca bieżącego roku.

Bloatware to problem, który użytkownikom smartfonów z Androidem znany jest od dawna. Aplikacje dodawane przez producentów (głównie w celach reklamowych, a czasem być może i w dobrej wierze, że uprzyjemnią korzystanie ze urządzeń) są kłopotliwe, bo zwykle nie da się ich usunąć. O ile w przypadku topowych modeli problem nie jest tak wielki, to w najtańszych smartfonach z mniejszą pamięcią i wydajnością, bloatware skutecznie ogranicza możliwości użytkownika.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)