Android i Chrome OS jeszcze bardzo długo pozostaną osobnymi systemami

Android i Chrome OS jeszcze bardzo długo pozostaną osobnymi systemami

21.03.2013 14:40, aktualizacja: 21.03.2013 16:53

Zaczęło się od tego, że Andy Rubin, współtwórca Androida i od 2005 roku szef odpowiedzialnego za niego działu w szeregach Google'a, odejdzie ze stanowiska aby rozpocząć nowy, tajny projekt. Plotki o tym, że Rubin odejdzie z Google'a do młodej firmy CloudCar, słychać od lata ubiegłego roku, co wywołało niemały niepokój i dyskomfort w środowisku — niektórzy utożsamiają Rubina z Androidem, w końcu to jego przezwisko z czasów pracy w Apple. Rubin jednak nie odejdzie z Google'a, ale rzeczywiście, ku zaskoczeniu swoich współpracowników, pożegna się z Androidem.

Zastąpić Rubina na stanowisko szefa działu odpowiedzialnego za Androida ma Sundar Pichai. Zarządzanie systemem mobilnym ma on połączyć z dotychczasowymi obowiązkami, czyli kierowaniem rozwojem Chrome'a, Chrome OS i Google Apps (w szczególności Drive). Stąd zapewne wzięła się plotka o tym, że Android ma zostać połączony z Chrome OS w jeden system. Według niektórych to logiczne posunięcie, ponieważ Android odniósł ogromny sukces na smartfonach, ale nadal kiepsko mu idzie na tabletach. Tymczasem Chrome OS powolutku zdobywa sobie kolejnych sympatyków, a i rozgłosu mu nie brakuje.

Obraz

Wątpliwości próbował rozwiać podczas wydarzenia Big Tent w Indiach Eric Schmidt, ale nie można powiedzieć, że mu się to udało. Członek zarządu Google'a powiedział, że z pewnością pozostaną one osobnymi produktami jeszcze bardzo długo, ponieważ rozwiązuję inne problemy. Później dodał, że będą miały coraz więcej cech wspólnych, co według niektórych oznacza, że na Chromebooku będzie można uruchamiać aplikacje z Androida — to by całkowicie zburzyło filozofię Chromebooka, ale pierwszy krok w tą stronę już został zrobiony. Dopóki wszystkie Chromebooki nie są, wzorem ultrabooków dla Windows 8, dotykowe, aplikacje dla Androida nie będą na nich szczególnie użyteczne, ale i to może się zmienić.

Przede wszystkim jednak nie wiadomo, ile to według Google'a „bardzo długo”. Teraz nie widać potrzeby łączenia tych dwóch systemów, ale nie ma gwarancji, że ktoś w Mountain View jej nie zobaczy za kilka miesięcy. Schmidt dodał również, że Google nie porzuci żadnego z tych systemów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)