Android Q: wczesna wersja systemu zdradza część nadchodzących nowości

Do internetu trafiła wczesna kompilacja Androida Q (depositphotos)
Do internetu trafiła wczesna kompilacja Androida Q (depositphotos)
Oskar Ziomek

17.01.2019 23:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do internetu trafiła wczesna kompilacja systemu Android, który zadebiutuje najpewniej latem tego roku i otrzyma nazwę po kolejnej słodkości, tym razem na literę Q. Możliwość sprawdzenia dość świeżego builda dała szansę przetestowania systemu i przeanalizowania zmian, jakie już teraz są w nim dostępne, czego podjęto się na łamach XDA Developers. Wcześniej wspominaliśmy już o spostrzeżeniach związanych z implementacją systemowego ciemnego motywu, ale to nie jedyne zmiany, jakie pojawią się w nowym Androidzie.

Do najważniejszych nowości należy zaliczyć między innymi zmiany związane z bezpieczeństwem. Google od niedawna kładzie na nie spory nacisk, czego dowodem jest najnowszy Android Pie, w którym dopracowano wiele zabezpieczeń, a także niedawne zmiany w zakresie wykorzystania niektórych uprawnień. Nadchodzący Android Q ma jednak wprowadzić dodatkowe możliwości w ustawieniach. Jak zwraca uwagę XDA, użytkownik zyska możliwość udzielania aplikacjom uprawnień tylko na czas ich działania oraz przeprojektowany interfejs pozwalający wygodniej je kontrolować.

Niektóre z nowych opcji w Androidzie Q, źródło: XDA Developers.
Niektóre z nowych opcji w Androidzie Q, źródło: XDA Developers.

Inna zmiana to odświeżone ustawienia dostępu. Pojawiły się tu dwie nowe opcje, z których jedna pozwala zdecydować o czasie wyświetlania na ekranie wiadomości, które wymagają od użytkownika działania, ale będą widoczne tylko tymczasowo, zaś druga dotyczy analogicznej sytuacji, jednak w kontekście automatycznie ukrywanych wiadomości. Szczegóły nie są na razie znane, a same opcje jeszcze nie działają. Inna zauważona nowość to opcja wymuszenia trybu desktopowego. Bardzo możliwe, że dzięki niemu wszystkie smartfony z Androidem będą mogły współpracować z zewnętrznymi wyświetlaczami.

Co ciekawe, wiele nowości pojawiło się także w ustawieniach dla programistów. Znaczna część z nich jeszcze nie działa oraz w wielu przypadkach nie wiadomo jak miałaby działać, ale same nazwy ustawień już teraz mogą być wskazówką odnośnie dalszego rozwoju systemu. Jedną z bardziej zagadkowych opcji jest możliwość wyboru sterownika graficznego. Inna opcja pozwala natomiast aktywować skrót do przycisku uruchamiającego nagrywanie obrazu z ekranu, a jeszcze inna – zdecydować o działaniu ekranu Always-On, niezależnie od modelu urządzenia.

Warto wyraźnie zaznaczyć, że na tym etapie większość nowych opcji nie jest jeszcze dopracowana lub w ogóle nie działa i do czasu pokazania się finalnej wersji Androida Q jeszcze wiele może się zmienić. Z czasem do sieci trafią zapewne kolejne kompilacje systemu, a ostatecznie uruchomiony zostanie program dla testerów, którzy będą dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami. Dopiero wówczas opisywanym nowościom będzie się można dokładniej przyjrzeć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (16)