Android TV: Sony chce blokować niektóre aplikacje w telewizorach

Android TV: Sony chce blokować niektóre aplikacje w telewizorach

Android TV
Android TV
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
16.01.2023 14:38

Firma Sony opatentowała sposób na blokowanie wybranych aplikacji instalowanych spoza oficjalnego sklepu w Androidzie TV, by uniemożliwić w ten sposób dostęp do pirackich treści. Nie wiadomo, czy technologia ta trafi lada moment do telewizorów, ale możliwe, że w perspektywie najbliższych lat idea zostanie wdrożona do odbiorników z systemem Android TV.

Na ciekawy patent firmy Sony zwrócił uwagę serwis Torrent Freak. Firma opisuje tu aplikację działającą w tle Androida TV, która blokowałaby możliwość instalacji aplikacji spoza oficjalnego sklepu Google Play - w założeniu uniemożliwiając tym samym działanie programów dających dostęp do pirackich treści. W praktyce zabezpieczenie działałoby na zasadzie skanera, który analizuje kod z plików APK i blokuje podejrzane w tym kontekście aplikacje, dodając kolejne pozycje do "czarnej listy" w chmurze.

Trzeba podkreślić, że poza najważniejszym w tym przypadku założeniem blokowania programów pozwalających na strumieniowanie nielegalnie pozyskanych treści w Androidzie TV, skaner mógłby też blokować instalację innych aplikacji z plików APK, które z jakichś przyczyn mogą być niebezpieczne. Byłoby to wówczas swego rodzaju komplementarne zabezpieczenie do Play Protect działającego w sklepie Google Play.

Schemat przedstawiający ideę działania czarnej listy w chmurze
Schemat przedstawiający ideę działania czarnej listy w chmurze© Sony

Jak zwykle w przypadku publikacji podobnych wniosków patentowych, nie należy z góry zakładać, że opisywana funkcja lada moment trafi do Androida TV i wpłynie na instalowanie aplikacji w telewizorach Sony. Nie zmienia to jednak faktu, że firma myśli o takim rozwiązaniu i możliwe, że w perspektywie lat (a najszybciej miesięcy) podejmie kroki zmierzające do wdrożenia podobnego zabezpieczenia do swoich odbiorników smartTV.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)