Android z Google Play nie będzie już darmowy. Oto skutki ukarania Google przez UE

Android z Google Play nie będzie już darmowy. Oto skutki ukarania Google przez UE

16.10.2018 22:09, aktual.: 17.10.2018 08:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W lipcu informowaliśmy, że Komisja Europejska nałożyła na Google karę wysokości 4,3 miliarda euro za praktyki monopolistyczne. Google szybko zareagowało, ogłaszając, że Android może przestać być darmowy. Firma z Mountain View najwidoczniej nie żartowała, bowiem zmieniony zostanie sposób licencjonowania sklepu Google Play i aplikacji Google na Androidzie.

Firma Google miała wykorzystywać swoją pozycję w kilku kluczowych obszarach – wbudowała w Androida interfejs do własnej wyszukiwarki, własną przeglądarkę oraz zmuszała producentów smartfonów z Androidem do korzystania z własnych aplikacji. Powodem takich działań jest model biznesowy Androida, który w dużej mierze polega na obecności Chrome'a i wyszukiwarki w systemie, a przez to na dostarczaniu użytkownikom kierowanych reklam mobilnych. Dzięki temu system mobilny zarabia na siebie. Jednakże wraz z wprowadzeniem zmian wymaganych przez KE, Google postanowiło wprowadzić nowy model biznesowy.

Sklep z aplikacjami Google Play, jak i same aplikacje Google, które dla wielu osób wydają się być integralną częścią Androida, będą wymagały teraz uiszczenia opłaty. Zapłacą producenci urządzeń z Androidem, ale wyłącznie za sprzęt sprzedawany na terenie Europejskiej Strefy Gospodarczej (kraje UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia).

Warto jednak zaznaczyć, że sam Android wciąż pozostanie darmowym i otwartoźródłowym projektem. Aczkolwiek w formie pozbawionej usług Google dla większości użytkowników będzie nieużyteczny. Nawet jeśli nie korzystamy z aplikacjami Google, to konkurencyjne aplikacje pobieramy najczęściej właśnie z Google Play. Producentom smartfonów pozostanie więc płacić za możliwość używania wybranego oprogramowania Google, aby móc oferować produkt kompletny.

Wdrożone zmiany pozwolą Google odłączyć Chrome’a i wyszukiwarkę od całego pakietu usług i Google Play. Teraz sklep z aplikacjami będzie mógł być oferowany osobno, zarabiając na opłatach wnoszonych przez producentów urządzeń. Opłata będzie pobierana także za inne aplikacje Google: Gmail, Kalendarz czy YouTube. Darmowy pozostanie natomiast Chrome wraz z wyszukiwarką. Producenci będą mogli korzystać z różnych pakietów. Przykładowo będą mogli oferować smartfon z Chrome, ale bez Google Play lub będą mogli sprzedawać urządzenie z zainstalowanym sklepem z aplikacjami, ale bez Chrome’a i wyszukiwarki Google.

Zmiany zaczną obowiązywać od 29 października 2018 roku. Mimo dostosowania się do wytycznych Komisji Europejskiej, Google zamierza jeszcze odwoływać się od decyzji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (303)