Angry Birds w służbie amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu

Angry Birds w służbie amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu

Angry Birds w służbie amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu
Redakcja
30.01.2014 17:06, aktualizacja: 31.01.2014 21:12

Ubiegły rok obfitował w wiadomości dotyczące naruszeń prywatności a także możliwości technicznych agencji pokroju NSA. Informacje które wyszły na jaw dzięki Edwardowi Snowdenowi, nominowanemu do pokojowej nagrody Nobla, mogą szokować, nie bez powodu. Okazało się bowiem, że każdy z nas może być inwigilowany, a w wypadku polityków jest to wręcz sprawa pewna. Mogłoby się wydawać, że całe te moce przerobowe nie są „marnotrawione” na wszystkich użytkowników. Ostatnie doniesienia The Guardian mówią jednak co innego – jednym z narzędzi pomocnym w szpiegowaniu użytkowników miała być nawet… popularna gra Angry Birds.

"W służbie Jej Królewskiej Mości"
"W służbie Jej Królewskiej Mości"

Niewielka gra, w której użytkownik za pomocą rozwścieczonych ptaków dąży do sforsowania fortyfikacji, a następnie unicestwienia świnek okazała się strzałem w dziesiątkę i dzięki urządzeniom mobilnym zdobyła niesamowitą popularność. Grupa odbiorców jest tak duża, za doniesienia wydają się co najmniej prawdopodobne. Według brytyjskiego dziennika amerykańskie NSA oraz brytyjska Centrala Łączności Rządowej (GCHQ) mogą przechwytywać dane aplikacji oraz użytkownika. Składają się na nie chociażby numer telefonu, aktualna lokalizacja, a także numer IMEI. Możliwy jest także dostęp do danych zawartych na urządzeniu. Nie dotyczy to zresztą tylko jednej wspomnianej gry, ale całego oprogramowania mobilnego. W Angry Birds największy problem mają stanowić reklamy zawarte w aplikacji, które są wyświetlane od zewnętrznych dostawców – pod nimi kryć mogą się także agencje wywiadowcze.

Mikael Hed, dyrektor zarządzający Rovio Entertainment w swoim komentarzu do sprawy odcina się od rzekomej współpracy z jakimikolwiek agencjami wywiadowczymi. Nie jest to zbyt wielka pociecha, bo dotychczasowe doniesienia jasno pokazują, że wspomniane agencje zrobiłyby co zdecydowały bez pytania o zgodę kogokolwiek. Tymczasem łączna liczba pobrań Angry Birds wynosząca ponad 2 miliardy dobitnie pokazuje, że w tym wypadku wystarczy skorzystać, użytkownicy sami je przecież instalują. Urządzenia mobilne pełne różnego rodzaju czujników i sensorów stanowią natomiast idealne źródło informacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)