Anonymous do firm zostających w Rosji: "Dajemy wam 48 godzin"

Anonymous do firm zostających w Rosji: "Dajemy wam 48 godzin"

Anonymous
Anonymous
Źródło zdjęć: © Pixabay, Twitter, dobreprogramy
Oskar Ziomek
21.03.2022 14:21

Grupa Anonymous grozi atakami hakerskimi na systemy firm, które pozostają na rosyjskim rynku, nie widząc problemu we wspieraniu rosyjskiego rządu podatkami. Anonymous piszą wprost: "Dajemy wam 48 godzin". Tweet został opublikowany wieczorem 20 marca.

Grupa Anonymous znana z szeregu ataków skierowanych w stronę rosyjską zwykle nie zapowiada swoich działań, ale tym razem jest inaczej. Krótki post zamieszczony na jednym z kont na Twitterze, które przypisuje się grupie ma jasną treść - jest kierowany do wszystkich dużych firm, które nie zdecydowały się opuścić rosyjskiego rynku i w praktyce jest groźbą nadchodzących ataków hakerskich.

Na liście są m.in. takie firmy jak Cloudflare, Nestle, Patreon czy Oreo. Anonymous nie sprecyzowali, jakie działania podejmą, jeśli firmy nie wycofają się z rosyjskiego rynku, ale praktyka wiele razy pokazała, że są zdolni w zasadzie do wszystkiego. Od kilku tygodni obserwowaliśmy m.in. hakowanie jachtu Putina i zmianę informacji wysyłanych przez jego nadajnik AIS, przejęcie komunikacji wojskowej czy włamanie do niemieckiego oddziału koncernu naftowego Rosnieft. Wykradziono wówczas 20 TB danych.

Chociaż w tym momencie trudno powiedzieć, w jaki sposób działania Anonymous mogłyby zaszkodzić wszystkim wymienionym firmom, można wyobrazić sobie przynajmniej kilka scenariuszy. Najbardziej prawdopodobny wydaje się paraliż produkcji czy logistyki, które są z pewnością w pełni skomputeryzowane.

Grupa zasugerowała firmom, że czeka jeszcze 48 godzin. Post został opublikowany 20 marca tuż przed końcem dnia, więc w praktyce Anonymous wstrzymują się z ewentualnymi atakami jeszcze do końca wtorku.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie