Anonymous zhakowali Rosnieft. Wykradziono 20 TB danych

Anonymous zhakowali Rosnieft. Wykradziono 20 TB danych

Anonymous
Anonymous
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
15.03.2022 07:00, aktualizacja: 15.03.2022 07:15

Grupa Anonymous skutecznie zaatakowała Rosnieft Deutschland GmbH, uzyskując dostęp do 20 terabajtów danych. To niemiecki oddział największego rosyjskiego koncernu naftowego. Cyberatak został potwierdzony przez rzecznika.

Anonymous stoją za kolejnym cyberatakiem skierowanym w rosyjską firmę - podaje PAP, powołując się na portal rbb24. Grupie haktywistów udało się uzyskać dostęp do 20 TB danych niemieckiego oddziału Rosnieftu, z których część podobno już zniszczono. Anonymous podają, że wśród danych są kopie zapasowe laptopów kierownictwa firmy. Pobrane pliki mają być teraz przeglądane, ale nie zakłada się, że wszystkie zostaną docelowo ujawnione (co przy takiej skali byłoby zresztą trudne technicznie).

Incydent bezpieczeństwa IT miał zostać zgłoszony przez niemiecki oddział Rosnieftu jeszcze w weekend, ale informacje te udało się potwierdzić dopiero w poniedziałek przez Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji. Doniesienia na ten temat pojawiły się m.im. w dziennikach "Die Welt" oraz "Spiegel". Rzecznik prasowy Rosnieftu w Niemczech, Burkhard Woelki, podał że "rozmiarów szkód nie można na razie oszacować".

Anonymous to grupa anonimowych hakerów działających w dobrej wierze, która od początku ataku zbrojnego na terenie Ukrainy we własnym zakresie stara się utrudniać życie stronie rosyjskiej. Wcześniej zaatakowano już m.in. bazę danych rosyjskiego Ministerstwa Obrony, przeprogramowano nadajnik AIS jachtu Putina, zakłócono dostawy gazu i wykradziono dane użytkowników usług Yandex.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie