Anonymous zhakowali Yandex. Dane 150 tys. użytkowników trafiły do sieci

Anonymous zhakowali Yandex. Dane 150 tys. użytkowników trafiły do sieci

Anonymous
Anonymous
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
07.03.2022 11:33

Grupa Anonymous zhakowała Yandex i wykradła dane 150 tysięcy użytkowników, które później trafiły do internetu - wynika z doniesień w sieci. Yandex to popularna w Rosji alternatywa dla oferty Google'a, w skład której wchodzi nie tylko wyszukiwarka.

Serwis The Cyber Security Times, powołując się na kolejny wpis na Twitterze, informuje o zhakowaniu bazy danych firmy Yandex przez grupę Anonymous. Jak wynika z deklaracji z profilu Anonymous TV, hakerom udało się dotrzeć do adresów e-mail i haseł 150 tys. użytkowników, które później udostępnili w sieci w dwóch paczkach. Można zakładać, że przynajmniej w większości chodzi o dane użytkowników z Rosji.

Yandex to popularna w Rosji alternatywa dla Google'a. Wspominaliśmy już o niej przy okazji opisywanej wcześniej akcji wykorzystania Map Google jako narzędzia do walki z dezinformacją. Już wtedy wiele osób zwracało uwagę, że to właśnie Yandex jest popularniejszy na rodzimym rynku i wykorzystanie jego mechanizmów opiniowania obiektów może być w tamtym kontekście bardziej skuteczne.

Zhakowanie bazy danych Yandex to nie pierwsze działanie w ostatnich dniach, które przypisuje się grupie Anonymous. Wcześniej udało się między innymi wykraść bazę danych pracowników rosyjskiego Ministerstwa Obrony, przechwycić komunikację wojskową czy komunikaty systemu AIS w jachcie Putina.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie