Anonymous zhakowali jacht Putina. Nadali mu kurs "do piekła"

Anonymous zhakowali jacht Putina. Nadali mu kurs "do piekła"

Anonymous deklarują, że zhakowali jacht Putina
Anonymous deklarują, że zhakowali jacht Putina
Źródło zdjęć: © Pexels, Twitter, dobreprogramy
Oskar Ziomek
28.02.2022 09:14, aktualizacja: 01.03.2022 10:53

Anonymous deklarują, że złamali zabezpieczenia jachtu "Graceful" Władimira Putina, zmieniając później jego dane podróży w systemie AIS. Docelowo z publicznie dostępnych danych można było odczytać, że jacht kieruje się "do piekła".

Grupa Anonymous, po szeregu innych działań, w tym włamaniu do baz danych Rosji, zrobiła kolejny krok bezpośrednio dotykający majątku Putina. Anonymous zadeklarowali na Twitterze, że udało im się zhakować jacht "Graceful" należący do Władimira Putina i podmienić informacje wysyłane przez jego system automatycznej identyfikacji (AIS). W aplikacjach służących śledzeniu ruchu statków można było w efekcie odczytać nieprawdziwe informacje o jachcie.

Anonymous zmienili informacje wysyłane przez AIS między innymi o lokalizacji i celu podróży. Najpierw za cel ustawiono "Anonymous", a planowaną datę dotarcia na 1 kwietnia. Lokalizacja dostępna dzięki AIS miała natomiast wskazywać na rozbicie się jachtu o brzegi Wyspy Węży. Docelowo cel podróży jachtu Putina ustawiono na "piekło", a wśród informacji o rejsie pojawił się znak wywoławczy "FCKPTN" - popularny hasztag na Twitterze wykorzystywany przez potępiających działania rosyjskie.

Anonymous od wielu godzin paraliżują rosyjskie strony internetowe, systemy, a nawet telewizję i dostawy gazu. Jednym z sukcesów grupy było także przechwycenie komunikacji wojskowej. Grupa Anonymous to zrzeszenie anonimowych hakerów, którzy działają według wspólnych zasad opierających się na wolności i sprawiedliwości, w tym przypadku w kontekście działania internetu. Członkowie grupy bardzo intensywnie włączyli się w działania przeciwko stronie rosyjskiej od początku konfliktu z Ukrainą.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie