Aplikacja CRADLE zbada twoje oczy. Wystarczy jej zdjęcie

Aplikacja CRADLE zbada twoje oczy. Wystarczy jej zdjęcie
Redakcja

03.10.2019 16:56

Sztuczna inteligencja po raz kolejny wspiera medycynę. Tym razem można użyć darmowej apki do wykrycia chorób oka.

W momencie oświetlenia źrenicy za pomocą retinoskopu, w oku powinien być dostrzegalny czerwony refleks. Bywa jednak, że jest on biały. Objaw ten nazywany jest leukokorią lub prościej białą źrenicą.

Leukokoria nie jest chorobą samą w sobie, ale może wskazywać na inne choroby. A konkretnie przeszło 30 chorób, z których najczęściej powiązane ze wspomnianymi objawami to zaćma wrodzona, siatkówczak, odwarstwienie siatkówki, przetrwałe hiperplastyczne pierwotne ciało szkliste oraz choroba Coatsa.

Innymi słowy - objaw białej źrenicy wskazuje na to, że z okiem dzieje się coś niedobrego. W wykryciu chorób może pomóc aplikacja.

CRADLE: apka, która wykrywa leukokorię

W ramach testów aplikacji CRADLE (ComputeR-Assisted Detector of LEukocoria) naukowcy wykorzystali blisko 53 000 zdjęć 40 dzieci, wykonanych na różnym etapie ich życia. Połowa dzieci z badanej grupy miała siatkówczaka, chorobę Coatsa, zaćmę, niedowidzenie lub nadwzroczność.

W aż 80 proc. przypadków bazujący na uczeniu maszynowym algorytm miał wykryć leukokorię średnio 1,3 roku przed diagnozą lekarzy (mowa o rozstrzale od 0,4 do 2,3 roku).

Obraz

Aplikacja nie jest nowa, ale jej działanie dopiero teraz opisano szczegółowo na łamach magazynu naukowego Science Advances.

CRADLE: apka, która wykrywa leukokorię

Twórcy aplikacji zaznaczają, że - mimo wysokiej skuteczności algorytmu - nie może się ona poszczycić atestem żadnego regulatora medycznego. Testu przeprowadzony z użyciem CRADLE nie można więc traktować jako zastępstwo fachowego badania.

Z drugiej jednak strony korzystanie z aplikacji nie kosztuje nic, więc nawet takie uproszczone badanie nie zaszkodzi. Wygląda na to, że z moimi oczami wszystko jest w porządku.

Obraz

Z ciekawości pobrałem z sieci kilka zdjęć osób z - podobno - zdiagnozowanymi chorobami oczu. CRADLE wskazał leukokorię u większości, ale nie u wszystkich.

Apka potrafi zarówno przeanalizować zdjęcia z galerii, jak i wykorzystać podgląd z przedniej lub tylnej kamery. Można ją pobrać na Androida i iOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)