Aplikacja dnia: Czas GUM

Aplikacja dnia: Czas GUM

Aplikacja dnia: Czas GUM
31.12.2017 08:49

Koniec roku 2017 zbliża się wielkimi krokami. Jeśli chcecie wiedzieć w którym dokładnie momencie rozpocznie się rok 2018, skorzystajcie z dzisiejszej aplikacji dnia – Czas GUM. To przygotowany przez Główny Urząd Miar cyfrowy zegar, synchronizowany z serwerami urzędu i podający z dokładnością co do sekundy czas urzędowy w Polsce.

Zapewne wiecie, że na przestrzeni wieków stosowane były różne sposoby oznaczania czasu, a obecnie polegamy na wskazaniach zegarów atomowych, zliczających wzorce częstotliwości na podstawie emisji promieniowania cezu. W połączeniu z obserwacjami astronomicznymi, które pozwalają wyznaczyć korekty sekund przestępnych, otrzymujemy powszechnie używany w zastosowaniach cywilnych czas w skali UTC (Coordinated Universal Time). W Głównym Urzędzie Miar, w Laboratorium Czasu i Częstotliwości, znajdują się serwery czasu, synchronizowane z państwowym wzorcem jednostek miar czasu i częstotliwości.

Obraz

Aplikacja Czas GUM bierze pod uwagę opóźnienia w synchronizacji, dzięki czemu mamy gwarancję, że czas jest podawany z dokładnością co do sekundy. Znajdziemy w niej zegar cyfrowy, prezentujący czas urzędowy w Polsce, wraz z opóźnieniem, wynikającym z czasu synchronizacji z serwerami GUM. Ponadto w aplikacji można uruchomić odliczanie sekundowe do wskazanej daty i godziny – na przykład do rozpoczęcia Nowego Roku.

Obraz

Do transferu czasu używany jest protokół NTP. Jeśli chcecie zsynchronizować zegary systemowe swoich urządzeń, możecie skorzystać z serwerów GUM: [frame]tempus1.gum.gov.pl – 194.146.251.100 tempus2.gum.gov.pl – 194.146.251.101[/frame]

W aplikacji Czas GUM znajdziemy również bazę ciekawostek, dotyczących współczesnego pomiaru czasu w Polsce i na świecie oraz rachuby czasu i konstrukcji kalendarzy na przestrzeni wieków. Wiedzę można sprawdzić rozwiązując złożone z 8 pytań quizy. Jeśli więc interesują Was takie zagadnienia, jak kalendarze księżycowe, zegary optyczne i pulsarowe bądź zastosowania szczegółowych pomiarów czasu, zajrzyjcie też do części z ciekawostkami.

Aplikacja Czas GUM jest dostępna dla Androida za darmo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)