Aplikacja reddita usunięta z Google Play – rzekomo za narkotyki

Aplikacja reddita usunięta z Google Play – rzekomo za narkotyki

Aplikacja reddita usunięta z Google Play – rzekomo za narkotyki
05.06.2017 15:43

Usunięcie z Google Play menedżeraMagiska miało znaczenie bardziej symboliczne, niż praktyczne –kto takich narzędzi potrzebuje, poradzi sobie też bez oficjalnegosklepu Google’a. W wypadku aplikacji Boost sytuacja wyglada zgołainaczej. To po prostu całkiem udany alternatywny klient serwisuspołecznościowego Reddit, przeznaczony dla całkiem normalnychużytkowników, w tym takich, którzy nie znają innych niż GooglePlay źródeł oprogramowania na Androida. Tym razem powód usunięciaaplikacji był naprawdę zaskakujący. Poszło o narkotyki.

Jak na łamach reddita skarżysię użytkownik mayayo, tydzień temu Google usunęło ze sklepuPlay jego aplikację Boost – wysoko ocenianego (być może nawetnajlepszego) klienta reddita. Powód usunięcia? Aplikacja naruszapolitykę Google’a dotyczącą działań niezgodnych z prawem.

Firma z Mountain View zabraniabowiem publikowania aplikacji umożliwiających – lubpromujących – podejmowanie działań niezgodnych z prawem, wszczególności sprzedaży narkotyków lub leków bez recepty,przedstawiania lub zachęcania do używania narkotyków, nie mówiącjuż o instruowaniu w kwestii uprawy nielegalnych roślin czyprodukcji narkotyków.

Co Boost miał z tym wszystkimwspólnego? No cóż, reddit jest daleko bardziej wolnościowy niżGoogle Play. Znajdziemy w takie grupy tematyczne (subreddity) jak/r/drugs, /r/darknetmarkets czy /r/microgrowery. Ich dostępnośćprzez Boosta można łatwo podciągnąć pod google’owy zakaz.Dobrze, że nikt spośród moderatorów Play nie zorientował się,ile to na reddicie jest zakazanej przez regulamin tego sklepupornografii – trzeba by było usunąć wszystkie klienty tegoserwisu.

Minął tydzień, a Google niereaguje na próby odwołania się od tej decyzji – w momenciepisania tych słów, 5 czerwca, strona Boosta w Google Play zwraca404. Zainteresowanym użytkownikom pozostaje zainstalowanie pliku.apk z któregoś z niezależnych repozytoriów.

Dla Google’a to zapewne dzieńjak co dzień, w liczącym dwa miliony pozycji sklepie z aplikacjamikażdego dnia wiele ich musi znikać. Czasem to część walki zmalware, czasem błąd człowieka. Najbardziej martwi w tym wszystkimbrak jakiejkolwiek kontroli użytkowników i deweloperów nad tymprocesem. Aplikacja znika, pod dowolnie absurdalnym zarzutem – ipisz pan na Berdyczów.

Dzisiaj, gdy coraz częściejdostęp do publicznej infrastruktury informatycznej zaczyna byćmożliwy tylko poprzez aplikacje mobilne (np. do obsługi e-biletówkolejowych zamiast „przestarzałych” kart czipowych),monopolistyczna pozycja Google’a w dziedzinie aplikacji mobilnychna Androida zagraża nam wszystkim. Co jeśli nagle Google z jakiegośpowodu, być może omyłki, uzna że daną aplikację należy zesklepu Play „zniknąć”? Co jeśli np. zdarzy się to aplikacjido rozliczania podatków, np. dzień przed terminem ich rozliczenia?Czy będzie można odwołać się od kary czy mandatu, tłumacząc,że zniknęła aplikacja mobilna?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)