Aplikacje na Androida nie będą bezpodstawnie śledzić lokalizacji – podejrzane zostaną usunięte

Strona głównaAplikacje na Androida nie będą bezpodstawnie śledzić lokalizacji – podejrzane zostaną usunięte
20.11.2020 11:43
Google zmienia zasady korzystania z uprawnień do śledzenia lokalizacji, fot. Pixabay
Google zmienia zasady korzystania z uprawnień do śledzenia lokalizacji, fot. Pixabay

Aplikacje na Androida już niedługo nie będą mogły bez wyraźnego powodu korzystać w tle z danych o lokalizacji urządzenia. Chodzi o żądanie uprawnień do danych z GPS, które w przyszłym roku będzie bardziej kontrolowane – Google przypomina o terminach dla twórców, których muszą dochować, by ich aplikacje zostały zatwierdzone i mogły pozostać w Sklepie Google Play.

bESQVVIR

Jak dowiadujemy się z bloga dla deweloperów, Google wdraża zasadę, zgodnie z którą uprawnień do śledzenia lokalizacji w tle będą mogły żądać wyłącznie te aplikacje, które wykorzystują ją do serwowania swojej kluczowej funkcjonalności. Innymi słowy chodzi o to, by deweloperzy żądali dostępu do GPS w tle tylko wtedy, gdy bez nich dana aplikacja nie jest w stanie spełniać swojej głównej roli. W ubiegłym roku w podobny sposób uściślono zasady żądania uprawnień do rejestru połączeń i SMS-ów.

Google Play Policy - Declared permissions and in-app disclosures

Google informuje, że deweloperzy obecnych już w Sklepie Play aplikacji wykorzystujących dane z GPS w tle muszą wypełnić odpowiedni formularz i tym samym zgłosić programy do sprawdzenia. Jeśli żądania uprawnień do GPS w tle okażą się uzasadnione, aplikacje zostaną w Sklepie Play. W przeciwnym razie – zostaną usunięte.

Akceptację należy uzyskać do 18 stycznia 2021. Nieco więcej czasu mają twórcy, których aplikacje opublikowano po raz pierwszy przed 16 kwietnia 2020 roku. Tutaj termin został wydłużony do 29 marca 2021 roku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bESQVVJd
Komentarze (29)
bESQVVJP