Aplikacje progresywne dostępne w Chrome na pulpitach – jak z nich korzystać?

Aplikacje progresywne dostępne w Chrome na pulpitach – jak z nich korzystać?
Oskar Ziomek

30.01.2018 18:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sklepie Chrome Web Store w desktopowej odmianie przeglądarki Google Chrome nie znajdziemy już od jakiegoś czasu aplikacji. To efekt trwającego procesu przejścia na coraz popularniejsze aplikacje progresywne. Pierwsze informacje w tym zakresie pojawiły się pod koniec ubiegłego roku i wtedy nie było jeszcze wiadomo, kiedy dokładnie można spodziewać się implementacji tego rozwiązania w dekstopowej przeglądarce. Okazuje się jednak, że korzystanie z PWA jest możliwe już teraz.

Konieczne jest posiadanie Chrome'a w wersji 64 oraz włączenie trzech funkcji eksperymentalnych za pomocą ustawień zaawansowanych – przy użyciu flag. Aby to zrobić, w pasku adresu w przeglądarce wpisujemy chrome://flags. Wyświetlona zostanie wówczas lista funkcji eksperymentalnych, której wygląd został znacznie odświeżony względem poprzednich edycji przeglądarki. Teraz konieczne jest wyszukanie trzech poniższych flag i przestawienie ich wartości na Enabled.

  • #enable-app-banners
  • #enable-experimental-app-banners
  • #enable-desktop-pwas
Odświeżony interfejs ustawień eksperymentalnych w Google Chrome nie został jeszcze do końca przetłumaczony na język polski
Odświeżony interfejs ustawień eksperymentalnych w Google Chrome nie został jeszcze do końca przetłumaczony na język polski

Kiedy ich wartości zostaną zmienione, nie należy jeszcze zapomnieć o ponownym uruchomieniu przeglądarki, co dla przypomnienia sugerowane jest na pasku w dolnej części ekranu. Tylko wtedy zmiany zostaną zastosowane. Oczywiście w razie potrzeby zawsze możemy wybrane preferencje i eksperymentalne funkcje cofnąć, wracając do wartości Default dla każdej z flag.

Na tym ustawienia się kończą i przeglądarka gotowa jest do obsługiwania aplikacji progresywnych. W menu pojawia się nowa opcja: Dodaj do pulpitu..., która pozwoli zainstalować wybraną aplikację progresywną.

Obraz

Podczas samej instalacji natomiast wyświetlone zostanie dodatkowe powiadomienie, podobne do tego, jakie znane jest z mobilnej odmiany Google Chrome, gdzie aplikacje progresywne goszczą już od dłuższego czasu.

Obraz

Instalacja zajmuje zaledwie kilka chwil. Na pulpicie komputera pojawi się ikona będąca skrótem do wybranego programu. Od tego momentu aplikacja progresywna gotowa jest do działania. Można wywołać ją z poziomu pulpitu, jak każdy inny program na komputerze. Uruchomione zostanie wówczas nowe, minimalistyczne okno przeglądarki. Warto również dodać, iż po instalacji aplikacji progresywnej, w nowym oknie w analogiczny sposób będzie ona także uruchamiana wtedy, gdy ponownie będziemy chcieli odwiedzić odpowiadającą jej w Internecie stronę.

Obraz
Aby usunąć zainstalowaną aplikację progresywną nie wystarczy usunąć ikony z pulpitu. Konieczne jest usunięcie konkretnego programu z poziomu chrome://apps
Aby usunąć zainstalowaną aplikację progresywną nie wystarczy usunąć ikony z pulpitu. Konieczne jest usunięcie konkretnego programu z poziomu chrome://apps

Aby przetestować aplikacje progresywne w Google Chrome polecamy odwiedzić witrynę pwa.rocks, gdzie znaleźć można wiele ciekawych propozycji PWA. Warto mieć jednak na uwadze, że wiele z nich tworzonych było głównie z myślą o smartfonach i korzystanie z nich na klasycznych komputerach może być utrudnione (na przykład z uwagi na brak czujników ruchu w przypadku gier).

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także