Apple chce tworzyć własne GPU. Zapowiada się wojna patentowa

Apple chce tworzyć własne GPU. Zapowiada się wojna patentowa03.04.2017 13:11
Apple chce tworzyć własne GPU. Zapowiada się wojna patentowa

Według informacji przekazanych przez korporację Imagination, jednego z najważniejszych dotychczasowych partnerów Apple, producent iPhone'ów ma zamiar jeszcze bardziej wybić się na samodzielność i oprócz rozwoju własnego CPU, rozpocząć także pracę nad własną grafiką mobilną.

Dotąd rozwojem GPU, które trafiało do iPhone'ów zajmowało się właśnie Imagination. Apple wykorzystywało licencje tej firmy i przygotowywało zmodyfikowane warianty układów PowerVR. W iPhonie 7 mamy do czynienia z układem GT7600, który wykorzystuje tę samą architekturę, co układ w iPhonie 6. Nie zmienia to faktu, że Apple chwali sie 50-procentowym wzrostem wydajności grafiki pomiędzy układem A9 i A10. Ich wadą miało być natomiast szybkie nagrzewanie się przy maksymalnym obciążeniu.

Jak możemy przeczytać w komunikacie Imagination, Apple ma zrezygnować z wykorzystywania licencji tej firmy. Zmiany mają zajść w ciągu maksymalnie najbliższych dwóch lat, co oznacza, że w iPhonie 8 zobaczymy jeszcze najpewniej kolejny wariant układu PowerVR. Imagination potwierdza jednak, że w przyszłości Apple chce wykorzystywać własną grafikę.

O ile nie jest zaskoczeniem, że Apple poszukuje alternatywy, tak ton, w jakim utrzymany jest komunikat Imagination budzi pewne kontrowersje. Korporacja utrzymuje bowiem, że tworzenie dziś własnych GPU z całkowicie nową architekturą ma być ekstremalnym wyzwaniem bez naruszania własności intelektualnej, co może być z kolei zapowiedzią sądowych potyczek pomiędzy dotychczasowymi partnerami. Apple odmówiło podzielenia się jakimikolwiek szczegółami dotyczącymi parametrów swojej grafiki.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)