Apple chce tworzyć własne GPU. Zapowiada się wojna patentowa

Apple chce tworzyć własne GPU. Zapowiada się wojna patentowa

Apple chce tworzyć własne GPU. Zapowiada się wojna patentowa
03.04.2017 13:11

Według informacji przekazanych przez korporację Imagination, jednego z najważniejszych dotychczasowych partnerów Apple, producent iPhone'ów ma zamiar jeszcze bardziej wybić się na samodzielność i oprócz rozwoju własnego CPU, rozpocząć także pracę nad własną grafiką mobilną.

Dotąd rozwojem GPU, które trafiało do iPhone'ów zajmowało się właśnie Imagination. Apple wykorzystywało licencje tej firmy i przygotowywało zmodyfikowane warianty układów PowerVR. W iPhonie 7 mamy do czynienia z układem GT7600, który wykorzystuje tę samą architekturę, co układ w iPhonie 6. Nie zmienia to faktu, że Apple chwali sie 50-procentowym wzrostem wydajności grafiki pomiędzy układem A9 i A10. Ich wadą miało być natomiast szybkie nagrzewanie się przy maksymalnym obciążeniu.

Jak możemy przeczytać w komunikacie Imagination, Apple ma zrezygnować z wykorzystywania licencji tej firmy. Zmiany mają zajść w ciągu maksymalnie najbliższych dwóch lat, co oznacza, że w iPhonie 8 zobaczymy jeszcze najpewniej kolejny wariant układu PowerVR. Imagination potwierdza jednak, że w przyszłości Apple chce wykorzystywać własną grafikę.

O ile nie jest zaskoczeniem, że Apple poszukuje alternatywy, tak ton, w jakim utrzymany jest komunikat Imagination budzi pewne kontrowersje. Korporacja utrzymuje bowiem, że tworzenie dziś własnych GPU z całkowicie nową architekturą ma być ekstremalnym wyzwaniem bez naruszania własności intelektualnej, co może być z kolei zapowiedzią sądowych potyczek pomiędzy dotychczasowymi partnerami. Apple odmówiło podzielenia się jakimikolwiek szczegółami dotyczącymi parametrów swojej grafiki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)