Apple goni konkurencję: nowe iPady dorównają tabletom z Windows?

Apple goni konkurencję: nowe iPady dorównają tabletom z Windows?

Apple goni konkurencję: nowe iPady dorównają tabletom z Windows?
22.05.2015 16:23, aktualizacja: 22.05.2015 16:33

Spadająca w tym roku sprzedaż iPadów, ciepłe przyjęcie przezrynek urządzeń Surface Microsoftu i wreszcie premiera nowego,dwunastocalowego MacBooka sprawiły, że na poważnie zaczętozastanawiać się nad przyszłością urządzenia, od któregozaczęły się wszystkie współczesne tablety. Serwis 9to5Mac donosize swoich wiarygodnych źródeł, że Apple ma całkiem konkretneplany względem swojego iPada, dzięki którym urządzenie to będziew stanie rywalizować z bardziej zaawansowanymi konkurentami zAndroidem czy Windows.

„J98” i „J99” – to nazwy kodowe, pod którymi rozwijanesą nowe duże iPady z ekranem o przekątnej 12 cali, mające podinnymi względami przypominać iPada Air 2. Ich najistotniejszeulepszenia tkwią jednak w warstwie software'owej. Nowa wersja iOS-a,pod kontrolą której będą działać, pozwoli na podzielenie ekranuna dwa niezależne widoki w proporcjach 1 – 1 oraz ?– ? , pozwalającpracować z dwoma aplikacjami jednocześnie bez koniecznościprzełączania się między nimi.

Czy tak będą wyglądały nowe, duże iPady? (źródło: metatrox, forum.macrumours.com)
Czy tak będą wyglądały nowe, duże iPady? (źródło: metatrox, forum.macrumours.com)

Uważni Czytelnicy zapewne westchną w tym momencie – przecieżto nic nowego! – i będą mieli pełną rację. Taka możliwośćjest sztandarową zaletą tabletów z Windows 8, więc tu Apple tylkogoni konkurencję. Co więcej, mechanizm podziału ekranu na częścimiał zadebiutować już w iOS-ie 8, potem przesunięto go na iOS-a8.1, by wreszcie chwilowo o nim zapomnieć i skupić się na pracachnad nowym iPhonem 6 i smartzegarkiem Apple Watch.

Wreszcie jednak Cupertino do wizualnej strony wielozadaniowościwraca. Z ujawnionych przez serwis 9to5Mac informacji wynika, żebędziemy mogli w ten sposób uruchomić albo dwie różne aplikacje,albo też oddzielne widoki tej samej aplikacji, np. dwie karty Safarijednocześnie. Apple rozważać ma także inne zmiany, które pozwoląefektywnie wykorzystać większą powierzchnię ekranu w J98 i J99.Przeprojektowaniu ulec ma centrum powiadomień i interfejs asystentkiSiri.

Wiele wskazuje na to, że mechanizm podziału ekranu, choćprojektowany głównie z myślą o dużych iPadach, miałbydocelowo też działać na mniejszych wersjach tabletu. Wszystkieaktualnie wspierane iPady miałyby też otrzymać kolejne przydatneulepszenie, które również od dawna jest dostępne w urządzeniachkonkurencji, a mianowicie obsługę wielu kont użytkowników. Tegoostatniego jednak nie zobaczymy raczej od razu w iOS-ie 9, a dopierow którejś z kolejnych aktualizacji „dziewiątki”, 9.1 lub 9.2.

Na koniec jedna bardzo ciekawa rzecz – podobno te nowe dużeiPady miałyby mieć złącza USB Type-C, ułatwiające podłączenieklawiatury i myszki, a nawet podpięcie rysika. Czy taki dwunastocalowy tablet, który łatwozamienić w namiastkę komputera osobistego wielu osobom niezastąpiłby jednak nowego dwunastocalowego MacBooka? Pod tymwzględem trudno zrozumieć strategię produktową Apple,zdecydowanie bardziej zawiłą, niż to było za czasów ś.p.Steve'a Jobsa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)