Apple ma na koncie rekordowy kwartał

Apple ma na koncie rekordowy kwartał

Marcin Paterek
24.01.2013 14:45, aktualizacja: 24.01.2013 15:26

Tim Cook, szef Apple, nie krył dumy podczas prezentowania wyników finansowych firmy w pierwszym kwartale 2013 roku fiskalnego. W ciągu 13 tygodni sprzedano 47,8 mln iPhone’ów — o 29 proc. więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. Świetnie na rynku poradził sobie także iPad, którego sprzedaż wzrosła blisko o połowę do poziomu 22,9 mln egzemplarzy. Niestety, w raporcie finansowym nie wyszczególniono wyniku wersji Mini, a Cook ograniczył się do stwierdzenia, że oba modele były bardzo popularne.

Nieco gorsze wyniki osiągnęły pozostałe urządzenia Apple. Systematycznie kurczy się rynek iPodów — w ciągu trzech miesięcy rozeszło się 12,7 mln egzemplarzy, około 18 proc. mniej niż rok wcześniej. Nie najlepiej wygląda też sytuacja komputerów Mac. Ich sprzedaż zmalała do poziomu 4,1 mln sztuk, co jest wynikiem o ponad 22 proc. gorszym niż w pierwszym kwartale 2012 r. Niewielkim usprawiedliwieniem jest w tej sytuacji fakt, że według analityków z IDC cała branża komputerów osobistych skurczyła się o ok. 6,4 procent.

Obraz

Mimo wszystko Apple chwali się, że był to najlepszy okres w historii firmy. Tylko w tym kwartale udało się sprzedać ponad 75 mln urządzeń z systemem iOS, na których Apple zarobiło ponad 13 mld dolarów. Przez cały kwartał koncern co sekundę sprzedawał na całym świecie około 6 iPhone’ów i 3 iPady. Z usługi iCloud korzysta już 250 mln osób — o 60 mln więcej niż trzy miesiące temu. Podczas spotkania z inwestorami Tim Cook poprosił, by z powyższych danych samodzielnie wyciągnąć wnioski dotyczące ubiegłotygodniowych plotek o ograniczeniu zamówień na wyświetlacze. Nawet jeśli pojedyncze informacje były prawdziwe, niemożliwym jest ich właściwa interpretacja w kontekście całej firmy. Nasz łańcuch dostaw jest bardzo skomplikowany — stwierdził. Wygląda jednak na to, że Cookowi nie udało się przekonać inwestorów — kurs akcji jest o blisko 200 dol. niższy niż we wrześniu ubiegłego roku i zbliża się do poziomu ze lutego 2012 r.

19 kwietnia 2013 r., niedługo po 37. rocznicy założenia Apple Computers, do kin trafi JOBS — niezależny film biograficzny o życiu Steve’a Jobsa w latach 1971-2000. Główną rolę odgrywa w nim Ashton Kutcher.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)