Apple ma podobno tajną fabrykę, w której produkuje własne ekrany microLED

Apple ma podobno tajną fabrykę, w której produkuje własne ekrany microLED

19.03.2018 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plotka głosi, że w ubiegłym roku powstał prototyp zegarka Apple Watch z innowacyjnym ekranem MicroLED, skonstruowanym w Kalifornii. W niewielkiej fabryce w Santa Clara Apple produkuje własne ekrany, które będzie montować w swoich urządzeniach. To pierwszy poważny krok firmy w kierunku tworzenia wyświetlaczy, potrzebny z dwóch powodów. Energooszczędność i atrakcyjność obrazu to tylko część korzyści. Ponadto Apple ma szansę odciąć się od zewnętrznych dostawców. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Apple zdobył możliwość produkcji ekranów MicroLED po nabyciu firmy LuxVue w 2014 roku i od tamtej pory na własną rękę rozwija ten typ wyświetlaczy. Projekt miał już być porzucony, ale udało się pokonać przeszkody. Obecnie fabryka w Santa Clara jest podobno zdolna produkować ekrany o przekątnej odpowiedniej dla zegarków, jednak niezbyt szybko. Proces jest skomplikowany i wymaga ogromnej precyzji.

Ekrany MicroLED mają szansę zastąpić cenione obecnie panele OLED. Obie konstrukcje są energooszczędne w porównaniu do LCD, gdyż nie wymagają podświetlenia całej powierzchni. Wyświetlacze MicroLED odznaczają się też wysokim kontrastem i czytelnością na podobnym poziomie co OLED, jednak dzięki zmianom w konstrukcji ekrany te są jaśniejsze i reagują szybciej. Jeden piksel składa się z tablicy LED-ów o rozmiarach poniżej 100 μm, z których każdy trzeba indywidualnie kalibrować. Cała konstrukcja wymaga mniej warstw, niż OLED, będzie więc cieńsza i lżejsza. Podobno też ekrany MicroLED są trwalsze niż AMOLED, ale o tym przekonamy się, gdy urządzenia popracują dłuższy czas.

To wszystko dobrze wróży urządzeniom typu Apple Watch i gogle VR, w których użytkownicy wciąż widzą pojedyncze piksele, mimo rosnącej rozdzielczości. Trzeba tylko poczekać, aż specjaliści opracują odpowiednio dokładny proces produkcyjny dla tak małych LED-ów.

LEDinside
LEDinside

Apple podobno pokłada spore nadzieje w rozwoju własnych ekranów MicroLED i planuje spore inwestycje. Telewizor MicroLED Samsunga, który widzieliśmy na targach CES na początku roku, podobno trafi na rynek w sierpniu. LG pracuje nad odpowiedzią. Na iPhone'a czy Apple Watch z nowym typem ekranu trzeba będzie poczekać dłużej, prawdopodobnie kilka lat. Osoby lepiej znające sytuację mówią nawet o 5-6 latach, podczas których urządzenia z jabłkiem będą miały ekrany OLED, kupowane od konkurentów. Choć prace prowadzone są w ośrodku w Santa Clara i częściowo w tajwańskim zakładzie, za masową produkcję będzie raczej odpowiedzialny zewnętrzny wykonawca, podobnie jak ma to miejsce w przypadku procesorów dla urządzeń mobilnych Apple'a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)