Apple na celowniku nadzoru antymonopolowego USA

Apple na celowniku nadzoru antymonopolowego USA

Wojciech Cybulski
03.05.2010 22:14

Kilka tygodni temu informowaliśmy na łamach vortalu o zmianach w umowach licencyjnych Apple - nowe zapisy nakazywały twórcom aplikacji dla iPhone'a, iPada i iPoda Touch m.in. korzystanie z narzędzi programistycznych dostarczanych wyłącznie przez Apple. Władze federalne USA zdecydowały się sprawdzić, czy takie praktyki są zgodne z prawem.

Regulatorzy rynku mają zastrzeżenia do umowy licencyjnej, którą muszą zaakceptować deweloperzy piszący aplikacje zgodne z iPhone OS 4.0 - w punkcie 3.3.1 znajdują się bowiem zapisy informujące, że twórcy mogą korzystać wyłącznie z narzędzi dostarczonych przez Apple, a wszelkie zewnętrze środowiska deweloperskie, nawet w pełni zgodne z oficjalnym API, są zakazane. Warto przypomnieć, nowa polityka Apple wywołała już konkretne skutki m.in. zmuszając Adobe do zaprzestania rozwijania wybranych funkcji programu CS5 Flash. Władze centralne zdecydowały się przyjrzeć bliżej sprawie i rozpoczęły wstępne dochodzenie mające wykazać, czy działania Apple mają znamiona praktyk monopolowych. Gdyby obawy regulatorów z Departamentu Sprawiedliwości i Federalnej Komisji Handlu się potwierdziły, przeciwko Apple zostanie rozpoczęte właściwe postępowanie antymonopolowe.

Zdaniem wielu komentatorów, rozpoczęcie takiego dochodzenia byłoby ważnym punktem zwrotnym w historii Apple, który z małej, borykającej się z problemami firmy przekształcił się w ogromną, międzynarodową korporację.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)