Apple nie da zarobić: oprócz GPU chce mieć własne zarządzanie energią

Apple nie da zarobić: oprócz GPU chce mieć własne zarządzanie energią

Apple nie da zarobić: oprócz GPU chce mieć własne zarządzanie energią
12.04.2017 15:02, aktualizacja: 13.04.2017 12:59

Według Karstena Iltgena, analityka Bankhaus Lampe, Apple opracowuje własne układy zarządzenia energią i zamierza zastąpić nimi czipy tworzone przez obecnego producenta. Takie rewelacje sprawiły, że akcje tej firmy, Dialog Semiconductor spadły do poziomu najniższego od 16 lat.

Apple zawsze dążyło do samodzielności, tworząc własne standardy czy produkując sprzęt bez zlecania tego firmom trzecim. Mimo iż iOS-a czy macOS-a znajdziemy wyłącznie na sprzęcie z Cupertino, to już wnętrzności tych urządzeń najczęściej produkowane są przez partnerów. Najwidoczniej i to postanowiono zmienić, bowiem według wcześniejszych informacji, Apple zamierza produkować własne GPU, a kolejne wieści mówią o własnych czipach do zarządzenia energią.

Aktualnie tworzeniem układów zarządzania energią zajmuje się firma Dialog Semiconductor. Informacje o planowanych zmianach przyczyniły się więc do znacznego spadku wartości jej akcji, największego od 18 grudnia 2000 roku. Reakcja jest jak najbardziej zrozumiała, to w końcu Apple jest głównym klientem, składającym największe zamówienia.

Apple ma tworzyć własne centra, w których będą powstawać autorskie układy PMIC (Power-Management Integrated Circuit), wykorzystywane do zarządzenia energią. Miałyby one trafić do przyszłych smartfonów firmy, ale nie zobaczymy ich jeszcze w tegorocznych iPhone’ach. Pierwszy model z autorskim czipem miałby pojawić się w 2019 roku. Możliwe, że wówczas oprócz własnego układu do zarządzania energię, Apple zastosuje wówczas własne GPU.

Wyraźnie widać, że w Cupertino postawiono na samodzielność. Nie chodzi wyłącznie o autorskie GPU czy PMIC. Apple już wcześniej tworzyło własne procesory dla smartfonów i tabletów. Mówi się, że przyszłe laptopy nie będą już posiadać procesorów Intela, a mają działać na układach ARM, oczywiście tych zaprojektowanych przez Apple, a najpewniej wyprodukowanych w fabrykach Samsunga.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)