Apple nie zamknie iTunes w 2019, aplikacja na Windows 10 się spóźni

Apple nie zamknie iTunes w 2019, aplikacja na Windows 10 się spóźni

Apple nie zamknie iTunes w 2019, aplikacja na Windows 10 się spóźni
18.12.2017 15:36

Od początku grudnia z różnych źródeł słyszymy, że w 2019 roku Apple zamknie iTunes – sklep z utworami muzycznymi, który (razem z iPodem) na zawsze zmienił branżę. Jeśli wierzyć brytyjskiemu NME, te plotki nie są prawdziwe. iTunes Music Store w 2019 roku będzie wciąż działał, ale nie wiadomo jak długo.

Trzeba przyznać, że zamknięcie sklepu umożliwiającego kupowanie i ściąganie utworów jest w obecnej sytuacji posunięciem logicznym i korzystnym. iTunes Music Store został uruchomiony w 2003 roku. jż w 2004 użytkownicy kupili w nim 100 milionów utworów. Od 2008 jest to największy sklep muzyczny w USA, od 2010 na świecie. Choć z wielu miejsc docierają sygnały o spadającej sprzedaży muzyki w postaci cyfrowej i rosnącej popularności usług streamingowych, sprzedaż utworów w iTunes Store wciąż jest liczona w miliardach sztuk rocznie.

Nie zmienia to faktu, że zyski ze sprzedaży cyfrowych utworów i albumów od 2012 roku spadają, a sklepy z plikami ustępują miejsca usługom z subskrypcją lub z reklamami. Dane o rynku amerykańskim można sprawdzić choćby na stronie RIAA (co ciekawe, zyski ze sprzedaży płyt winylowych prawie się zrównały z zyskami z usług z reklamami). Nielsen w grudniu informował, że w USA i Kanadzie sprzedaż plików muzycznych spadła o 24,1%, albumów zaś o 19,9% w dobiegającym końca roku. W 2018 spadki mogą sięgnąć nawet 30%. Nic dziwnego, że niektórzy wieszczą koniec iTunes Music Store. Digital Music News rozsiewał tę plotkę już w maju 2016 roku i wciąż upiera się, że Apple ma plan wycofania się ze sprzedaży muzyki w postaci cyfrowej, a klientom zostanie działająca od 2015 roku usługa Apple Music.

Obraz

Tak samo jak w 2016 roku, Apple zaprzecza, jakoby uruchomiony został plan przenoszenia użytkowników do Apple Music i stopniowego wygaszania sprzedaży muzyki przez iTunes. Musimy jednak pogodzić się z tym, że ten dzień nadejdzie – nie w 2019 roku, może i nie w 2020 lub 2025, ale na pewno któregoś dnia dowiemy się, że kupione przez iTunes piosenki zostały automatycznie przeniesione do playlisty w Apple Music, a jeśli naprawdę chcemy zachować pliki, mamy miesiąc na ich pobranie.

Na razie możemy spać spokojnie, usługi Apple pozostaną bez zmian, a jeśli już, to na lepsze. Twórcy podcastów otrzymali od Apple obiecane narzędzia analityczne iTunes Connect w wersji testowej.

Niestety nie mamy tylko dobrych wiadomości dla użytkowników iTunes i innych produktów Apple'a. Obiecana podczas tegorocznej konferencji Biold aplikacja uniwersalna dla Windowsa 10, która miała w tym roku trafić do Microsoft Store, została opóźniona. Firma Apple powiadomiła, że pracowała z Microsoftem nad nią, ale potrzebuje trochę więcej czasu. Nie została niestety podana nowa data planowanego wydania aplikacji, więc jeśli ktoś zdecyduje się na korzystanie z Windowsa 10 S, jeszcze przez jakiś czas nie skorzysta z iTunes (pesymiści przewidują, że nigdy). Na „pełnowymiarowym” Windowsie 7 i nowszych można korzystać ze „zwykłego” iTunes.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)