Apple odpowiada na krytykę WhatsAppa: "Nowe zasady dotyczą wszystkich aplikacji na iOS‑a"

Apple odpowiedział na krytykę twórców WhatsAppa, fot. Pixabay
Apple odpowiedział na krytykę twórców WhatsAppa, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

10.12.2020 17:12, aktual.: 10.12.2020 20:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple kontynuuje wątek zaplanowanych zmian w systemie iOS, po których użytkownicy mają być jawnie informowani o telemetrii w aplikacjach. Zgodnie z założeniem, potrzeba profilowania użytkownika będzie sygnalizowana tak samo, jak na przykład konieczność dostępu do mikrofonu czy kamery, a szczegóły będą widoczne już w App Store.

Niestety nie wszystkim firmom tworzącym aplikacje taki pomysł się podoba i trudno się temu dziwić. Obecnie informacja o telemetrii znajduje się w ogólnych warunkach korzystania z programu, które mało kto czyta, przez co można założyć, że przynajmniej część nie jest świadoma skali procederu.

Po zmianach wszystkie informacje są czytelne i łatwo dostępne. Pewne wątpliwości w tym zakresie wyrazili jednak twórcy WhatsAppa. Założyli oni bowiem, że Apple planuje wyświetlać informacje związane z prywatnością tylko w przypadku aplikacji firm trzecich, co w ich ocenie nosiłoby znamiona nieuczciwej konkurencji.

Tymczasem Apple szybko odniósł się do tych zarzutów wyraźnie informując, że nowe zasady dotyczą bez wyjątków wszystkich aplikacji na iOS-a, a więc także tych stworzonych prze Apple. Dotyczą więc między innymi iMessage, do którego nawiązywał WhatsApp wyrażając swoje obawy. Czas pokaże, czy jawne informowanie o telemetrii odbije się negatywnie na zarobkach twórców aplikacji.

Właściciel WhatsAppa, Facebook, jest przekonany, że tak właśnie będzie. Jak wylicza, przychody z reklamy mogą spaść nawet o 50 proc. Komentatorzy straszą konsekwencjami, takimi jak zmiana modelu biznesowego dotychczas bezpłatnych usług na płatne subskrypcje. Siłą rzeczy dotyczy to także WhatsAppa, póki co jednak brakuje w tej sprawie konkretów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także