Apple pozwoli na więcej. NFC w iPhonie będzie biletem i kluczem hotelowym

Apple pozwoli na więcej. NFC w iPhonie będzie biletem i kluczem hotelowym

Apple pozwoli na więcej. NFC w iPhonie będzie biletem i kluczem hotelowym
29.05.2018 12:01, aktualizacja: 29.05.2018 20:18

Apple planuje dać deweloperom aplikacji większą wolność w wykorzystywaniu NFC. Dzięki temu iPhone będzie mógł zastąpić różne karty zbliżeniowe. NFC w iPhone'ach będzie można wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do płatności zbliżeniowych Apple Pay.

W wersji 11 systemu iOS pojawił się framework CoreNFC, który pozwala wykorzystać iPhone'a z NFC (6 i nowsze) jako skaner RFID, jednak w bardzo ograniczonym stopniu, a do tego wykorzystująca je aplikacja musi być uruchomiona na pierwszym planie. To negatywnie wpływa na wygodę i szybkość korzystania z rozwiązań zbliżeniowych, które przecież mają być szybkie i wygodne.

Zmiany zostaną wprowadzone z wydaniem iOS-a 12 i mają na celu wprowadzenie iPhone'a do wielu scenariuszy, w których zastąpi inne urządzenie zbliżeniowe. Mowa między innymi o bezdotykowych kluczach hotelowych, kartach dostępowych czy elektronicznych biletach komunikacji miejskiej. Co ważne, nie trzeba będzie nawet włączać smartfonu, by przy zbliżaniu wysłany został odpowiedni sygnał NFC, tak samo jak ma to miejsce przy płatnościach Apple Pay. Po wykryciu terminala płatniczego iPhone automatycznie się wybudza i podaje odpowiednie informacje. W efekcie wystarczy dotknąć iPhonem zamka w hotelu, by dostać się do pokoju, a na stacji metra do bramki, by wejść na peron. Już teraz jest to możliwe w Wielkiej Brytanii i Japonii (iPhone'y 7 i 8 na tym rynku mają układy FeliCa, które to umożliwiają).

Apple już testuje to rozwiązanie w swoich biurach w Apple Park, a pomaga mu przy tym HID Global – dostawca systemu zabezpieczeń. Pracownicy budynków Apple Park już teraz otwierają biura swoimi smartfonami. Warto też wspomnieć, że są już hotele korzystające z otwierania pokoi smartfonem, ale korzystają z łączności Bluetooth LE. To rozwiązanie mniej bezpieczne niż NFC, choć jak się niedawno dowiedzieliśmy, podrabianie kluczy zbliżeniowych do niektórych zamków w hotelach nie jest trudne.

Kolejną korzyścią z otwarcia NFC dla deweloperów aplikacji jest możliwość zapisywania wrażliwych informacji z użyciem zabezpieczeń zaprojektowanych z myślą o Apple Pay. Wspomniana wyżej możliwość wykorzystywania iPhone'a jako biletu na metro w Londynie jest dobrym przykładem. Więcej dowiemy się zapewne podczas konferencji WWDC, zaplanowanej na czerwiec. Na razie specjaliści przypuszczają, że blokada dostępu do NFC będzie zdjęta tylko dla niektórych deweloperów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)