Apple pracuje nad 16‑, a nawet 32‑rdzeniowym procesorem i dedykowaną kartą grafiki

Apple pracuje nad 16-, a nawet 32-rdzeniowym procesorem i dedykowaną kartą grafiki
Piotr Urbaniak

08.12.2020 07:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple, zachęcony sukcesem procesora M1, chce możliwie najszybciej przenieść wszystkie swoje komputery na architekturę Arm, raportuje Bloomberg. Firma z Cupertino ponoć już teraz rozwija nie jeden, ale co najmniej kilka kolejnych chipów, w tym dedykowaną grafikę.

Pośród nowych układów Apple'a miałyby znaleźć się procesory 16- oraz 32-rdzeniowy. Pierwszy dla 16-calowego MacBooka Pro oraz iMaców, drugi zaś – Maców Pro.

Powołując się na własne źródła informacji, Bloomberg datuje te komputery, odpowiednio, na rok 2021 oraz 2022. Co ciekawe, dodaje również, że o ile kolejny MBP 16 raczej zachowa dotychczasową formę, o tyle Mac Pro będzie mniej więcej dwukrotnie mniejszy niż aktualny model. To ma być oczywiście zasługą znacząco zmniejszonego zużycia mocy, a co za tym idzie mniejszej ilości ciepła do odprowadzenia.

Na nowych procesorach jednak nie koniec. Jak czytamy, zespół Tima Cooka testuje w tej chwili również iGPU w konfiguracjach 16- i 32-rdzeniowej, a ponadto pracuje nad 64- oraz 128-rdzeniowymi kartami dedykowanymi do najwydajniejszych komputerów.

Sama liczba rdzeni to oczywiście jeszcze żaden konkret, ale znamienne jest coś innego, a mianowicie termin, w jakim Apple chce kompletnie porzucić x86.

Jeśli doniesienia się potwierdzą, to ostatnie Macintoshe z intelem znikną w ciągu dwóch lat. Choć jest to okres dłuższy niż w przypadku wcześniejszej migracji z PowerPC na właśnie x86, kiedy to kompletny katalog przerzucono na nową ISA w ciągu niespełna trzech kwartałów, dynamika zmian w dalszym ciągu robi wrażenie. Zwłaszcza w sektorze profesjonalnym.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (46)
Zobacz także