Apple pracuje nad 16-, a nawet 32-rdzeniowym procesorem i dedykowaną kartą grafiki

Apple pracuje nad 16-, a nawet 32-rdzeniowym procesorem i dedykowaną kartą grafiki

Apple pracuje nad 16-, a nawet 32-rdzeniowym procesorem i dedykowaną kartą grafiki
Piotr Urbaniak
08.12.2020 07:55

Apple, zachęcony sukcesem procesora M1, chce możliwie najszybciej przenieść wszystkie swoje komputery na architekturę Arm, raportuje Bloomberg. Firma z Cupertino ponoć już teraz rozwija nie jeden, ale co najmniej kilka kolejnych chipów, w tym dedykowaną grafikę.

Pośród nowych układów Apple'a miałyby znaleźć się procesory 16- oraz 32-rdzeniowy. Pierwszy dla 16-calowego MacBooka Pro oraz iMaców, drugi zaś – Maców Pro.

Powołując się na własne źródła informacji, Bloomberg datuje te komputery, odpowiednio, na rok 2021 oraz 2022. Co ciekawe, dodaje również, że o ile kolejny MBP 16 raczej zachowa dotychczasową formę, o tyle Mac Pro będzie mniej więcej dwukrotnie mniejszy niż aktualny model. To ma być oczywiście zasługą znacząco zmniejszonego zużycia mocy, a co za tym idzie mniejszej ilości ciepła do odprowadzenia.

Na nowych procesorach jednak nie koniec. Jak czytamy, zespół Tima Cooka testuje w tej chwili również iGPU w konfiguracjach 16- i 32-rdzeniowej, a ponadto pracuje nad 64- oraz 128-rdzeniowymi kartami dedykowanymi do najwydajniejszych komputerów.

Sama liczba rdzeni to oczywiście jeszcze żaden konkret, ale znamienne jest coś innego, a mianowicie termin, w jakim Apple chce kompletnie porzucić x86.

Jeśli doniesienia się potwierdzą, to ostatnie Macintoshe z intelem znikną w ciągu dwóch lat. Choć jest to okres dłuższy niż w przypadku wcześniejszej migracji z PowerPC na właśnie x86, kiedy to kompletny katalog przerzucono na nową ISA w ciągu niespełna trzech kwartałów, dynamika zmian w dalszym ciągu robi wrażenie. Zwłaszcza w sektorze profesjonalnym.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)