Apple przejmuje popularną apkę pogodową. Wersja na Androida trafi do kosza

Apple przejmuje popularną apkę pogodową. Wersja na Androida trafi do kosza

Apple przejmuje popularną apkę pogodową. Wersja na Androida trafi do kosza
Redakcja
01.04.2020 14:50

Co prawda zmiana ta nie wpłynie bezpośrednio na osoby mieszkające w Polsce, ale Apple podjął kilka bezprecedensowych decyzji, którym warto się przyjrzeć.

Dark Sky to rozbudowana aplikacja pogodowa, która wyróżnia się prezentowaniem prognoz z minutową dokładnością i wysoką precyzją geolokalizacyjną.

Z uwagi na dużą ilość niezbędnych danych, działa ona tylko w kilku regionach na świecie (USA, Wielka Brytania, Irlandia i Portoryko). Nie przeszkodziło jej to jednak w zdobyciu sporej popularności. Według analiz firmy Sensor Tower, apka wygenerowała ponad 3 mln pobrań, które po połowie rozłożyły się na sklepy App Store i Google Play.

Teraz Dark Sky trafia pod skrzydła Apple'a

O przejęciu twórcy aplikacji poinformowali na swojej stronie. Kwota transakcji nie jest znana.

Jak wspomniałem, Dark Sky i tak nie działa w Polsce, więc z naszego punktu widzenia to żadna sensacja. Niemniej ciekawe są decyzje Apple'a, podjęte w związku z przejęciem.

Po pierwsze - Apple uśmierca wersję na Androida

Twórcy poinformowali, że program znika ze Sklepu Play, a dotychczasowi subskrybenci będą obsługiwani do 1 lipca. Na śmietniku wyląduje oczywiście także wersja na Wear OS.

Wbrew pozorom to niecodzienne zagranie. Warto przypomnieć, że w 2017 roku Apple przejął apkę Shazam, a wersja na Androida wciąż żyje i ma się dobrze. Ba - Apple dodaje nawet ekskluzywne funkcje, których nie ma w wersji na iOS.

Po drugie - Dark Sky na iOS pozostaje apką płatną

Program wyceniony jest na 3,99 dolara, czyli równowartość 17 zł. Twórcy ogłosili, że na razie żadne zmiany w tej kwestii nie są planowane.

Obraz

To także niecodzienna sytuacja. Po wykupieniu przez Apple'a apki Workflow ta natychmiast stała się darmowa.

Na tym nie koniec

1 lipca wygaszony zostanie także Dark Sky w wersji przeglądarkowej. Warto w tym miejscu odnotować, że usługa pozwalała dotychczas na osadzanie map na zewnętrznych witrynach, więc serwisy, które z tej opcji korzystały, mają 3 miesiące na znalezienie nowego dostawcy.

Twórcy licencjonują też API zewnętrznym programistom. Obecni klienci będą mogli korzystać z narzędzi do końca 2021 roku, ale nowe rejestracje nie będą już przyjmowane.

Co dalej? Nie wiadomo

Jak wspomniałem, na razie w kontekście wersji na iOS nic się nie zmienia, ale to pewnie tylko kwestia czasu.

W przyszłości Apple może chociażby wykorzystać technologię Dark Sky do przebudowania swojej aplikacji pogodowej lub/i wzbogacić dzięki niej swoje portfolio subskrypcyjnych usług. Czas pokaże.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)