Apple przyznał się do używania OpenStreetMap, będzie robił własne mapy?

Apple przyznał się do używania OpenStreetMap, będzie robił własne mapy?

11.05.2012 14:21

Dwa miesiące temu informowaliśmy, że Apple w aplikacji iPhoto dla iOS wykorzystywał dane z projektu OpenStreetMap bez podania źródła, czym łamał warunki użytkowania otwartych map. Zespół OpenStreetMap poinformował na Twitterze, że po ostatniej aktualizacji iPhoto w informacjach o programie pojawiła się niezbędna informacja o miejscu pochodzenia map.

Kiedy wyszło na jaw, że Apple wykorzystuje w aplikacji dane pochodzące z OpenStreetMap, nawet fundacja utrzymująca projekt była zaskoczona. Kością niezgody był brak informacji o tym fakcie w informacjach o programie, której bezwzględnie wymaga licencja otwartego projektu. Umieszczenie odnośnika do projektu lub podanie nazwisk członków społeczności, którzy tworzyli dany fragment mapy, to mała cena za nieograniczone korzystanie z map, ale Apple z jakiegoś powodu nie było na to stać dwa miesiące temu. Na szczęście szkoda została naprawiona, choć nie wiadomo, czy Apple zrobił to na prośbę Fundacji, pod presją mediów, czy sam naprawił zwykłe niedopatrzenie.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na plotkę, która pojawiła się na portalu 9to5Mac. Apple planuje odejść od Google Maps — to nie jest zaskoczeniem — ale wybór raczej nie padnie na OpenStreetMap. W wersji 6 systemu iOS pojawią się prawdopodobnie własne mapy firmy Apple, które — jak wszystkie produkty tej firmy — mają zachwycić użytkowników wyglądem, szybkością, płynnością działania i atrakcyjnością danych. O ile w kwestii samych map Apple ma niewielkie pole do popisu, StreetView zastąpi najprawdopodobniej technologia tworzenia map 3D rozwinięta przez kupioną przez Apple firmę C3 Technologies.

Czy to prawda, przekonamy się w czerwcu podczas World Wide Developers Conference, kiedy prawdopodobnie zaprezentowany zostanie iOS 6. Jeśli rzeczywiście pod maską aplikacji Maps znajdzie się autorskie rozwiązanie z Cupertino… mapy Stanów Zjednoczonych będą zapewne doskonałe, ale co z resztą świata?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)