Apple zabije Mario, ale ile osób będzie płakać?

Apple zabije Mario, ale ile osób będzie płakać?

Apple zabije Mario, ale ile osób będzie płakać?
09.10.2014 11:54, aktualizacja: 09.10.2014 23:36

Miłośnicy urządzeń z jabłkiem będą musieli pożegnać się z grami ze swojego dzieciństwa lub sięgnąć po inny sprzęt, na którym będą oddawać się nostalgicznej, cyfrowej rozrywce. W nadchodzącym iOS 8.1 zabezpieczona została stara luka, którą programiści mogli wykorzystać do uruchamiania emulatorów na iPhone'ach i iPadach. Nie od dziś wiadomo, że emulatory nie są mile widziane w App Store, choć zarówno Microsoft, jak i Google, nie mają nic przeciwko tego typu programom.

Deweloperzy, którzy mają już dostęp do wersji beta iOS 8.1, potwierdzili, że stosowanie obejścia, które umożliwiało uruchamianie aplikacji spoza App Store bez „uwalniania” urządzenia, jest na tej wersji systemu niemożliwe. Sztuczka została odkryta w wersji 7 systemu i polega na cofnięciu zegara i pobrania aplikacji przez Safari. Ta metoda jest szeroko stosowana między innymi przez miłośników starych gier, którzy nie przejmują się prawami autorskimi Nintendo i innych wydawców, ale nie zdecydowali się na jailbreakowanie urządzenia.

350126614354618305

Z luki jeszcze można skorzystać, ale są to ostatnie dni wolności emulatorów na iOS oraz istnienia takich stron, jak iEmulators.com czy emulatorów pokroju GBA4iOS. Twórca tego ostatniego zapewnia, że aplikacja nie przestanie istnieć, ale będzie musiał spróbować kilku rzeczy, których wcześniej nie chciał robić… prawdopodobnie dołączy do Cydii.

Luka była obecna w systemie iOS przez kilkanaście miesięcy i niektórzy zdążyli już uwierzyć, że zostanie tak na zawsze. Jednak umacnianie ścian ogrodu, w którym swoich użytkowników chce zamknąć Apple, doprowadziło do załatania i tej dziury. To była tylko kwestia czasu.

Dario Sepulveda, który prowadzi stronę wspomnianego wyżej emulatora GameBoya, twierdzi, że Apple powoli zabija wszystko, co kochamy, a o załatanej luce pisze w tonie przywodzącym na myśl śmierć ukochanego psa pod kołami samochodu Tima Cooka. Dla większości użytkowników jednak brak możliwości zagrania w Super Mario nie jest tragedią. Wraz z iOS 8.1, który ma być wydany za około 10 dni, otrzymają Apple Pay, Rolkę w aparacie i włączy możliwość odbierania SMS-ów na Maku z OS X Yosemite. Jeśli komuś naprawdę zależy na tym, by na iPadzie grać w gry z GameBoya, NES-a czy SNES-a, raczej nie będzie bał się jailbreaka.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)