Apple zaprezentuje urządzenia zasilane energią słoneczną?

Apple zaprezentuje urządzenia zasilane energią słoneczną?

Marcin Paterek
07.02.2013 16:15

Ostatnimi czasy o Apple coraz częściej mówi się w kontekście trolla patentowego, który swoimi wynalazkami hamuje rozwój branży zamiast wprowadzać innowacje. Pierwszy z przyznanych w lutym patentów zdaje się potwierdzać tę tezę — firma zdobyła prawa do „ozdobnej stylistyki wyświetlacza z graficznym interfejsem użytkownika”. Brzmi to dość zawile, ale chodzi po prostu o ekran blokowania, którego charakterystycznymi elementami są: cyfrowy zegar w górnej części i panel zastrzeżonego wcześniej gestu „slide to unlock” na dole.

Obraz

Drugi z przyznanych patentów jest znacznie ciekawszy — Apple uzyskało prawa do wynalazku, który pozwala połączyć panel dotykowy i baterię słoneczną. Co ciekawe, taki układ może jednocześnie ładować akumulator i działać jak powierzchnia dotykowa. Kluczem do sukcesu ma być zastosowanie optycznych sensorów, który będą „badać” otoczenie urządzenia. Domyślnie cała elektronika miałaby pracować jak panel słoneczny, ale po zasłonięciu czujnika (np. palcem) automatycznie przełączałaby się na drugi tryb, w którym powierzchnia będzie bardziej wrażliwa na dotyk. Co więcej, panel może być podzielony na kilka fragmentów, dzięki czemu sterownik mógłby z większą dokładnością stwierdzić, czy mniejsza ilość światła docierającego do sensorów jest spowodowana zasłonięciem ich dłonią, czy np. zmianą warunków pogodowych. Zastosowanie takiego układu pozwoliłoby producentowi nie tylko zaoszczędzić miejsce wymagane do montażu tradycyjnych paneli słonecznych, ale dodatkowo zapewniłoby urządzeniom dodatkowe źródło energii… obok powierzchni zdolnej ładować urządzenie w ruchu. Wynalazek miałby być stosowany w odtwarzaczach multimedialnych i telefonach. Pomysł Apple nieco różni się od podejścia francuskiej firmy Wysips, która od dwóch lat pracuje nad stworzeniem przezroczystego panelu słonecznego umieszczanego na wyświetlaczu.

Z bardziej przyziemnych spraw Apple podało, że użytkownicy iTunes kupili już ponad 25 mld utworów. Symboliczną granicą okazało się nagranie „Monkey Drums (Goksel Vancin Remix)” autorstwa Chase’a Bucha. Jego szczęśliwy nabywca — Phillip Lüpke z Niemiec — otrzyma od Apple kartę podarunkową o wartości 10 tysięcy euro. W sumie w iTunes znajduje się ponad 26 mln utworów, a co minutę ściąganych jest średnio 15 tys. nagrań.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)