Arabia Saudyjska: kara śmierci za wysyłanie antypaństwowych wiadomości przez WhatsAppa

Kara śmierci w Arabii Saudyjskiej. W tle wykorzystanie WhatsAppa
Kara śmierci w Arabii Saudyjskiej. W tle wykorzystanie WhatsAppa
Oskar Ziomek

28.04.2019 21:20, aktual.: 14.05.2019 23:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zagraniczne media grzmią o karze śmierci w Arabii Saudyjskiej, gdzie ostatnio jednego dnia głowę ścięto aż 37 osobom. Wśród nich znalazł się Abdulkareem al-Hawa, który został aresztowany w wieku 16 lat i oskarżony między innymi o wysyłanie antypaństwowych wiadomości za pośrednictwem komunikatora WhatsApp.

O szczegółach informuje serwis The Sun i zwraca uwagę na komentarz Amnesty International. Jak się okazuje, Abdulkareem był w pierwszej kolejności torturowany, by przyznać się do winy, a cały jego "proces" był farsą – odmówiono mu obrońcy, a przyznanie się do winy poskutkowało jednoznacznym wyrokiem.

Jak informuje Reprieve, Abdulkareem został skazany także za uczestnictwo w demonstracjach i przygotowywanie antypaństwowych banerów. Szerzenie swoich przekonań przez media społecznościowe było więc tylko jednym z elementów, które złożyły się na taką decyzję, jednak zgodnie z informacjami The Sun, to właśnie wykorzystanie komunikatora WhatsApp było głównym powodem ścięcia.

WhatsApp i problem fałszywych wiadomości w Indiach

Choć sytuacja z Arabii Saudyjskiej zaskakuje i bulwersuje, warto wiedzieć, ze to nie pierwsze okoliczności, w których WhatsApp jest intensywnie wykorzystywany przez użytkowników dzielących się swoimi poglądami, które mogą wpłynąć negatywnie na politykę państwa.

Innym przykładem są Indie, gdzie komunikator ten jest nieustannie używany do szerzenia fałszywych wiadomości i wprowadzania wielu użytkowników w błąd. Z tego powodu, w okolicznościach zbliżających się wyborów, uruchomiono serwis, którzy umożliwia weryfikację wiarygodności informacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (169)