ASUS ROG Crosshair VIII Hero (Wi‑Fi). Topowa płyta główna dla AMD Zen 2 w obiektywie aparatu

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Piotr Urbaniak

03.07.2019 16:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Premiera procesorów AMD Ryzen 3. generacji, aka Zen 2, zbliża się wielkimi krokami. Wprawdzie same procesory są jeszcze objęte embargo, ale można prezentować już dedykowane im płyty główne z chipsetem X570. Oto jeden z najlepiej wyposażonych modeli, ASUS ROG Crosshair VIII Hero (Wi-Fi), w obiektywie aparatu fotograficznego.

ASUS ROG Crosshair VIII Hero (Wi-Fi) będzie zapewne jedną z najdroższych płyt na rynku, o cenie znacznie przekraczającej 1 tys. zł. Jest to ewidentnie sprzęt dla wymagających.

Na laminacie formatu ATX, obok socketu AM4 kompatybilnego z procesorami Ryzen 3000 oraz 2000, znajduje się aż 16-fazowa sekcja zasilania. Zastosowane mosfety, IR3555, mają obciążalność równą 60 A. To powinno wystarczyć nawet do ekstremalnego podkręcania z wykorzystaniem LN2.

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)

Cztery sloty DIMM obsługują do 64 GB pamięci DDR4-4600, choć – jak już wiadomo – dla Ryzenów 3000, z uwagi na łącze Infinity Fabric, zaleca się moduły DDR4-3733.

Płyta ma cztery sloty PCI Express, wszystkie w standardzie 4.0. Z czego trzy są elektrycznie x16, ale z uwagi na ograniczoną liczbę linii mogą pracować w konfiguracji x16/0/x4 lub x8/x8/x4. Ostatni jest jednokrotnej prędkości. Tak czy inaczej, jak nietrudno zauważyć, technologie multi-GPU, czyli NVIDIA SLI czy AMD CrossFire X, są wspierane dla konfiguracji z dwiema kartami.

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)

Przechodząc do opcji magazynu danych, przewidziano dwa sloty M.2 z radiatorem i osiem złącz SATA 6 Gb/s. Z czego jeden M.2 wspiera też serwerowe nośniki w formacie 22110.

Zaskakuje niezwykle rozbudowany panel wejść-wyjść, z fizycznymi przyciskami Clear CMOS i BIOS Flashback (flash bez procesora) na czele. Poza tym znajdziecie tam: wyjścia antenowe dla Wi-Fi, osiem USB 3.2 Gen 2, cztery USB 3.2 Gen 1, LAN 2.5G, klasyczny LAN, S/PDIF oraz pięć pozłacanych gniazd audio. Istne zatrzęsienie atrakcji – chciałoby się rzec.

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)

A skoro już mowa o łączności i dźwięku, to warto napomknąć o samych czipach przeznaczonych na te cele. Karta sieci bezprzewodowych to Intel Wi-Fi 6 AX200 (802.11ax). Wspiera równoczesne odbieranie przez dwa odbiorniki, MU-MIMO 2x2, a przy okazji zapewnia Bluetooth 5.0. Łączność przewodową obsługują układy Intel I211-AT oraz Realtek RTL8125-CG. Ten drugi jest 2,5-gigabitowy. Z kolei za dźwięk odpowiada ROG SupremeFX S1220 ze wzmacniaczem ESS Sabre ES9023P.

Z ciekawostek – chipset AMD X570 chłodzony jest aktywnie, niewielkim wentylatorem osiowym. Jest to wymóg z uwagi na wysoką częstotliwość sygnałowania PCI Express 4.0. Dwa sloty PCI-E są wzmocnione stalowymi okładzinami. Nie mogło przy tym zabraknąć diod RGB.

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)

A jak ta bateria rarytasów sprawdza się w praktyce, z nowymi procesorami Ryzen 3000? Na tę informację musicie jeszcze trochę zaczekać, ale już teraz mogę zdradzić, że warto ;)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (41)
Zobacz także