Asystent Google poznaje Polskę: wiadomości, niedziela handlowa i piłka nożna

Asystent Google poznaje Polskę: wiadomości, niedziela handlowa i piłka nożna

Asystent Google poznaje Polskę: wiadomości, niedziela handlowa i piłka nożna
Asystent Google poznaje Polskę: wiadomości, niedziela handlowa i piłka nożna
24.01.2019 16:21, aktualizacja: 25.01.2019 15:04

Asystent Google zdobył sporą popularność w Polsce i coraz lepiej poznaje nasz kraj, o ile można tak powiedzieć o złożonym oprogramowaniu. Coraz lepiej idzie mu między innymi znajdowanie wiadomości w języku polskim. Ponadto Asystent świetnie radzi sobie z piłką nożną i można go zapytać o najbliższą niedzielę handlową.

Wiadomości z kraju i ze świata

Gdy testowałam Asystenta Google po premierze, nie udało mi się wydobyć z niego sensownych informacji na temat najnowszych wydarzeń w języku polskim. Wystarczyło jednak kilka dni, by ten stan się poprawił. Obecnie Asystent jest w stanie zaprezentować na ekranie najważniejsze nagłówki wiadomości z kilku najważniejszych kategorii.

  • Wiadomości sportowe z miniaturami i źródłami
  • Wiadomości z kraju
[1/2] Wiadomości sportowe z miniaturami i źródłami

Pytać możemy na kilka sposobów. OK, Google. Wiadomości gospodarcze zadziała tak samo dobrze, jak OK, Google. Jakie są najnowsze wiadomości z Polski?. Tak samo działają wiadomości polityczne, ekonomiczne, sportowe i ze świata, nieco gorzej kulturalne. Nie udało mi się na razie uzyskać takiego widoku dla wiadomości o gwiazdach (zarówno aktorach, jak i tych na niebie), o technice, motoryzacyjnych ani lokalnych – zarówno z polskich miast, jak i konkretnych krajów czy Unii Europejskiej. Bardziej szczegółowy podział artykułów zapewne pojawi się z czasem, a na razie działają najpopularniejsze kategorie.

Niedziela handlowa

Jeszcze przez kilka miesięcy polskie sklepy będą działać według przejściowego harmonogramu niedziel handlowych i wolnych od handlu. Asystent Google ma do tego odpowiednią integrację, którą można zainstalować samodzielnie, korzystając ze strony z ustawieniami. Prosty dodatek jest w stanie odpowiadać na pytania o najbliższą niedzielę handlową, niedziele handlowe w danym miesiącu lub konkretną datę.

Obraz

Jest jednak pewien haczyk. Asystent Google nie odpowie na to pytanie wprost. Trzeba skierować go do odpowiedniej usługi Niedziela Handlowa. Możemy to zrobić poleceniem OK, Google. Zapytaj Niedzielę Handlową, kiedy zrobię zakupy w lutym lub poprosić wprost OK, Google. Porozmawiaj z Niedzielą Handlową. Asystent bez problemu radzi sobie z odmianą nazwy tego dodatku. Ekstraklasa, wyniki, tabeleMożliwości Asystenta Google w zakresie podawania szczegółowych wiadomości sportowych są bardzo szerokie, o ile interesuje nas tylko piłka nożna. Asystenta możemy spokojnie pytać OK, Google. Czy Widzew wygrał ostatni mecz?, OK, Google. Kto gra w ŁKS Łódź? albo OK, Google. Pokaż tabelę Bundesligi (jeszcze nie działa z Ekstraklasą), by po poznać nowe wiadomości na temat różnych drużyn czy lig krajowych. Asystent zapytany o skład drużyny wyświetli listę sportowców i znajdzie ich zdjęcia, jeśli to możliwe. Wyniki i terminy spotkań będą prezentowane w postaci specjalnego widoku i z komentarzem Asystenta.

  • Ostatni wynik meczu. Niestety w II Lidze Asystent Google nie znajduje herbów drużyn
  • Elegancka prezentacja tabeli ligi niemieckiej
[1/2] Ostatni wynik meczu. Niestety w II Lidze Asystent Google nie znajduje herbów drużyn

Jedną z propozycji pytań do Asystenta jest OK, Google. Co nowego w Ekstraklasie?. Podawanie tak szczegółowych wiadomości nie zostało jeszcze w pełni wprowadzone i choć Asystent odpowie „sprawdźmy”, pokaże tylko wyniki wyszukiwania. Nie udało mi się też przekonać go do współpracy w zakresie innych dyscyplin sportowych. Miłośnicy skoków narciarskich prawdopodobnie w tym sezonie już nie będą mieć powodu, by sięgać po Asystenta Google.

Przy podawaniu nazw drużyn pomaga wskazanie także miasta, które reprezentują, jeśli są to akronimy. Podczas testów zauważyłam, że Asystent często myli ŁKS z GKS i zapewne nie jest to jedyny taki przypadek.

Pogoda? Tak. Jakość powietrza? Nie

Podawanie prognozy pogody jest jedną z podstawowych funkcji Asystenta Google i działa bardzo dobrze. W tej dziedzinie oprogramowanie radzi sobie nawet z zachowaniem kontekstu rozmowy. Po zapytaniu OK, Google. Jaka będzie jutro pogoda we Wrocławiu? możemy kontynuować wątek a pojutrze?.

Tym razem jednak chcę zwrócić uwagę na inny element Asystenta, także związany z pogodą. Od czasu, gdy ostatnio pisałam o Asystencie Google, pojawił się nowy dodatek – Pan Smok. To aplikacja podobna do Niedzieli Handlowej, którą można zapytać o jakość powietrza w wybranych miastach. Nie można niestety sprawdzić konkretnej dzielnicy, gdyż Pan Smok zawiesza się przy bardziej zaawansowanym wyszukiwaniu.

Pan Smok i jakość powietrza
Pan Smok i jakość powietrza

Nie jest to najlepszy sposób prezentowania tych danych. W większych miastach jakość powietrza znacząco się różni między dzielnicami, trudno też powiedzieć, na jakiej podstawie wyznaczany jest wynik dla całego miasta. Czasami Pan Smok odpowiada, że jakość powietrza w danym mieście jest dobra, mimo że według wskazań czujników bliżej centrum wcale tak nie jest (na przykład w Krakowie). Brakuje też bardziej szczegółowych informacji na temat konkretnych zanieczyszczeń. Do sprawdzania jakości powietrza, na razie lepsza będzie któraś z licznych aplikacji.

Nowości kinowe raczkują

Skoro mowa o polskich funkcjach Asystenta Google, trzeba wspomnieć także o możliwości sprawdzania repertuaru kin. Mamy do dyspozycji kilka poleceń, ale nie wszystkie z proponowanych przez Google działają już w Polsce. Możemy zapytać ** OK, Google. Co grają w kinie w Sukcesji** i otrzymać listę filmów. Przejście do jednego z nich nie pozwoli nam jednak zarezerwować biletu ani sprawdzić godzin. Możemy najwyżej poczytać Wikipedię i obejrzeć zwiastun na YouTubie.

  • Do niektórych filmów zabrakło plakatów
  • Brakuje jeszcze rezerwacji biletów
[1/2] Do niektórych filmów zabrakło plakatów

Godziny możemy sprawdzić inaczej, ale odpowiada za to wyszukiwarka, a nie integracja kinowa. Polecenie OK, Google. Pokaż repertuar kina w Sukcesji. W przypadku niezależnego kina Charlie zaś w ten sposób zadziała pierwszy wariant pytania. Na razie jest to kolejna integracja, która działa tylko szczątkowo. Na pewno Asystent Google nie jest jeszcze na tyle zaawansowany, by kupić nam bilety na seans. Nie radzi sobie też z wyszukiwaniem nowości według gatunku.

Czy podoba wam się kierunek rozwoju Asystenta Google? Zamierzacie go używać? Jeśli tak, sprawdźcie też jego możliwości w samochodzie.

Jeśli Asystent Google z jakiegoś powodu nie przypadł wam do gustu, możecie go wyłączyć.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)