Autor FastPOS przyznał się do winy. Straty wyrządzone przez Infraud to 568 mln dolarów

Autor FastPOS przyznał się do winy, fot. Pixabay
Autor FastPOS przyznał się do winy, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

03.08.2020 19:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Haker z Mołdawii, Valerian Chiochiu, przyznał się do stworzenia oprogramowania FastPOS i w efekcie pomocy grupie cyberprzestępczej Infraud, która przez lata wyrządziła szkody szacowane na ponad 568 mln dolarów. Chodzi o malware, który był instalowany w komputerach opowiedzialnych za systemy Point-of-Sale obsługujące płatności.

Szczegóły opisał ZDNet. Infraud to forum dla hakerów, które powstało w 2010 roku i pozwalało między innymi na sprzedaż złośliwego oprogramowania i ataków DDoS. W praktyce było także platformą, na której kwitnął handel skradzionymi danymi kart płatniczych. Jak się okazuje, jego popularność była niemała, bowiem zarejestrowanych użytkowników było około 11 tysięcy.

Departament Sprawiedliwości w USA ustalił, że Valerian Chiochiu w analizowanym okresie przebywał na terenie Stanów Zjednoczonych i sprzedawał stworzone przez siebie oprogramowanie FastPOS właśnie za pośrednictwem forum Infraud. Teraz przyznał się do winy i ma zostać skazany jeszcze pod koniec bieżącego roku.

Co ciekawe, Chiochiu (na forum znany także jako Onassis) jest dopiero drugą osobą – z kilkudziesięciu oskarżonych – która przyznała się do winy. Wcześniej, pod koniec czerwca bieżącego roku, do zarzucanych czynów przyznał się także Siergiej Miedwiediew, jeden z administratorów forum Infraud.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)