Autostrada A1 i A4 bez kolejek do "bramek" dzięki aplikacji. Autopay zwiększa zasięg

Autostrada A1 i A4 bez kolejek do "bramek" dzięki aplikacji. Autopay zwiększa zasięg

Za autostradę A1 będzie można płacić aplikacją (Getty Images)
Za autostradę A1 będzie można płacić aplikacją (Getty Images)
Oskar Ziomek
26.06.2019 12:31, aktualizacja: 26.06.2019 12:41

Dobre wieści dla wszystkich kierowców, którzy w wakacje zamierzają podróżować autostradą A1 oraz A4. Testy automatycznego pobierania opłat za przejazd z pomocą aplikacji Autopay, które rozpoczęły się w ubiegłe wakacje, dobiegły już końca i potwierdziły przydatność takiego rozwiązania. W efekcie, począwszy od 1 lipca 2019 roku, system znacznie zwiększy swój zasięg.

W przypadku autostrady A1, dzięki aplikacji za przejazd będzie można automatycznie zapłacić na wszystkich "bramkach" na placach poboru opłat między Toruniem a Gdańskiem, czyli łącznie w 12 miejscach. Place poboru opłat zlokalizowane są w miejscowościach Rusocin, Stanisławie, Swarożyn, Pelplin, Kopytkowo, Warlubie, Nowe Marzy, Grudziądz, Lisewo, Turzno, Lubicz oraz Nowa Wieś.

Autopay by Blue Media – aplikacja do automatyzacji płatności za przejazd autostradą A1.
Autopay by Blue Media – aplikacja do automatyzacji płatności za przejazd autostradą A1.

Podczas etapu pilotażowego, automatyzacja opłat była możliwa tylko w kilku miejscach. Kierowcy, którzy poruszali się wybranymi odcinkami bez obsługi tego rozwiązania, musieli się więc liczyć z uiszczaniem opłat w standardowy sposób. Rozszerzenie dostępności na wszystkie punkty poboru opłat ma przynieść wymierną korzyść szczególnie podczas wakacji.

Prognozuje się, że zwiększy to liczbę obsługiwanych samochodów z 200 do nawet 600 w ciągu godziny. To dobre wieści szczególnie dla osób mieszkających na południu kraju, które wybierają się samochodem nad morze – autostrada A1 to jedna z najczęściej wybieranych w tym okresie tras.

Jak podaje Blue Media, docelowo na autostradzie A1 będą dostępne w bramki przeznaczone wyłącznie do wnoszenia opłat przy pomocy aplikacji, co powinno jeszcze bardziej usprawnić ruch.

Obsługa Autopay na każdej "bramce"

Aby skorzystać z opcji automatycznego pobierania opłat za przejazd autostradą, należy pobrać aplikację Autopay (jest dostępna w naszym katalogu na Androida oraz iOS-a), a następnie założyć nowe konto użytkownika. Tutaj konieczne jest podanie danych karty kredytowej, z której będą pobierane środki oraz wprowadzenie danych pojazdu.

Podczas korzystania z autostrady można się kierować do dowolnej bramki – system od lipca będzie bowiem aktywny w każdej z nich. Po podjechaniu do szlabanu, system odczytuje numer rejestracyjny pojazdu i jeśli zostanie rozpoznany, szlaban podniesie się. Opłata zostanie pobrana po wyjechaniu z danego odcinka autostrady i będzie taka sama, jak w przypadku tradycyjnych metod płatności.

Zakładanie konta rozpoczyna się od podania adresu e-mail oraz ustalenia hasła.
Zakładanie konta rozpoczyna się od podania adresu e-mail oraz ustalenia hasła.

- Wygoda płatności i oszczędność czasu jest fundamentem naszej usługi Autopay – komentuje Miłosz Kurzawski z Blue Media. - Podczas podróży nie trzeba uruchamiać aplikacji, nie trzeba nawet mieć przy sobie telefonu, na który została pobrana aplikacja. Użytkownicy Autopay przejeżdżają automatycznie przez bramki, co jest gigantyczną oszczędnością czasu w trakcie weekendów czy wzmożonego sezonu turystycznego, gdy kierowcy stoją w kilometrowych kolejkach.

Automatyczne płatności także na autostradzie A4

Co interesujące, obsługa aplikacji Autopay pojawi się także na autostradzie A4, w tym przypadku na odcinku Katowice-Kraków. W tym przypadku także jest mowa o wdrożeniu w lipcu, ale najprawdopodobniej nie od pierwszego dnia.

W dłuższej perspektywie celem twórców Autopay jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Według prognoz, do 2025 roku uda się ją zredukować o 100 mln kilogramów, między innymi dzięki ograniczeniu korków do "bramek" na autostradach.

Autopay możecie pobrać za pośrednictwem naszego katalogu aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)