Avast sprzedawał dane użytkowników. Sprawę zbada czeski urząd

Avast od lat zbierał i handlował danymi swoich użytkowników
Avast od lat zbierał i handlował danymi swoich użytkowników
Arkadiusz Stando

13.02.2020 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czeski Urząd ds. Ochrony Danych Osobowych poinformował o wszczęciu śledztwa przeciwko firmie Avast. Sprawa dotyczy dość niepokojącego procederu gromadzenia oraz sprzedaży przez firmę danych swoich użytkowników. Praktyki firmy potwierdził jej aktualny CEO, Ondrej Vlcek.

Na początku grudnia ubiegłego roku Vlcek zdradził na łamach Forbesa, ile firma Avast Software zarobiła na sprzedaży danych użytkowników w pierwszym kwartale 2019 r. Z pozoru niewiele, bo zaledwie 5 proc. łącznych przychodów. To jednak wciąż 21,3 miliona dolarów, pozyskanych w sposób, którego użytkownik ma prawo sobie nie życzyć.

Avast zostanie ukarany? Czeski urząd bierze praktyki firmy pod lupę

Teraz czeskie władze poinformowały o wszczęciu postępowania przeciw Avast Software. Jak czytamy w oświadczeniu Ivany Janů, prezes Urzędu ds. Ochrony Danych Osobowych: * W tej chwili zbieramy informacje na temat sprawy. Podejrzewamy poważne naruszenie prywatności użytkowników oraz brak ich ochrony. Na podstawie ustalonych przez nas informacji zostaną podjęte dalsze kroki*.

W wywiadzie dla Forbesa Vlcek zapewniał, że dane są całkowicie anonimowe, a więc nie umożliwiają identyfikacji użytkowników. Dane trafiają do jednego dużego zbioru, który następnie wykorzystywany jest w marketingu. Wśród klientów zainteresowanych tymi anonimowymi informacjami są między innymi Microsoft, Google, IBM, Revlon, Nestlé Purina i Unilever.

Avast sprawdza, co oglądasz w sieci z pomocą rozszerzenia

Nikogo nie powinno zaskakiwać, że nic na świecie nie jest darmowe, a szczególnie oprogramowanie. W listopadzie ubiegłego roku na jaw wyszła informacja o zbieraniu danych przez firmę Avast. Użytkownicy, którzy zdecydowali się zainstalować rozszerzenie dla przeglądarki, byli po prostu śledzeni.

Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki śledztwu dziennikarzy z serwisów PCMag i Motherboard (Vice). Avast ma na świecie ponad 435 milionów aktywnych użytkowników, a więc proceder prowadzony był na dużą skalę. Po ujawnieniu tych informacji, przez ponad tydzień rozszerzenia dla przeglądarki Firefox były niedostępne do pobrania w sklepie Mozilli.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)