Avast świętuje 30. urodziny! Zapraszamy do sentymentalnej podróży w czasie

Avast świętuje 30. urodziny! Zapraszamy do sentymentalnej podróży w czasie

Avast świętuje 30. urodziny! Zapraszamy do sentymentalnej podróży w czasie
25.07.2018 19:06, aktualizacja: 25.07.2018 20:14

Choć nieco trudno w to uwierzyć, Avast, jeden z najpopularniejszych kompletnych programów antywirusów na świecie, jest z nami już od 3 dekad! Najlepiej świadczy o nim jego popularność – z naszej bazy oprogramowania pobraliście go 38 421 682 razy. Ten zawrotny wynik odpowiada niemal dokładnie populacji Polski. Z okazji jubileuszu twórcy Avasta udostępnili okolicznościowy film i infografikę, która prowadzi nas przez historię 30 lat cyberzagrożeń i obrony przed nimi.

Z okazji jubileuszu Avast przygotował naprawdę ciekawą infografikę
Z okazji jubileuszu Avast przygotował naprawdę ciekawą infografikę

Wszystko zaczęło się w roku 1988, kiedy Pavel Baudiš i Eduard Kučera stworzyli AntiVirus Avanced SeT, w skrócie AVAST. Tego samego roku między innymi Baudiš rozprawił się z napisanym w Assembly i infekującym komputery z DOS-em wirusem Vienna. Było to pierwsze zagrożenie w historii cyberbezpieczeństwa zneutralizowane za pomocą programu antywirusego. Do dziś nieznany jest twórca wirusa, natomiast Pavel Baudiš jest jak najbardziej rozpoznawalny i zajmuje 8. miejsce na liście najbogatszych Czechów. Jak widać, wybór jasnej strony mocy popłaca.

  • Avast 4.8, rok 2008. Źródło: mrizos
  • Dziesięć lat później – Avast Free Antivirus 18
[1/2] Avast 4.8, rok 2008. Źródło: mrizos

Przez lata Avast ewoluował i rozrósł się do jednego z wiodących systemów antywirusów zapewniających kompleksową ochronę i dostęp do najnowszych definicji – kto nie pamięta kultowego „baza wirusów Avast została zaktualizowana”? Bazy sygnatur są aktualizowane co kilka minut, zaś oprócz proaktywnej ochrony użytkownicy otrzymują dostęp do narzędzi dodatkowych, służących na przykład porządkowaniu dysku czy ochronie przeglądarek. Avast świetnie poradził sobie także w czasach mobilnej rewolucji i dziś często jest domyślnym silnikiem antywirusowym w oprogramowaniu dostarczanym przez producentów smartfonów.

Celebrating 30 years of Avast!

Przełomowy był także rok 2000, kiedy Czesi zdecydowali się udostępnić ochronę antywirusową za darmo. Raptem dwa lata później z programu korzystało już 1 mln użytkowników, zaś w roku 2006 było ich już ponad 20 mln. Avast to także ważny partner dla dobrychprogramów – razem od lat przygotowujemy dla Was między innymi atrakcyjne konkursy. Więcej o ciekawej historii Avasta dowiedzieć możecie się z naprawdę świetnie przygotowanej infografiki.

Z okazji 30. urodzin Avasta życzymy Wam, twórcom programu i sobie co najmniej kolejnych trzech dekad bezpieczeństwa!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)