Avast Free Antivirus Avast Free Antivirus 2020 20.10

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Programy antywirusowe
Pobierz program

Avast Free Antivirus (dawniej avast! Home Edition) to niezwykle popularny, w pełni darmowy program antywirusowy. Zabezpiecza komputer przed szkodliwym oprogramowaniem podczas codziennej pracy. Skanuje wysyłane i odbierane wiadomości e-mail, przeglądane strony internetowe, a także dba o aktualność systemu.

Podobnie jak wiele płatnych, komercyjnych programów antywirusowych również Avast Free Antivirus oferuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym i funkcję automatycznego pobierania definicji wirusów realizowaną poprzez tzw. mechanizm strumieniowego wysyłania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko aktualna baza sygnatur wirusów (aktualizowana co 3-4 minuty) może zapewnić nam maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Program daje możliwość skanowania komputera w czasie uruchamiania systemu, monitorowania zachowań, a także analizę stron WWW i ochronę przed szkodliwymi skryptami.

Wśród dodatków znajdziemy moduł odpowiedzialny za bezpieczeństwo sieci domowej. Umożliwia on przeskanowanie sieci z jakiej korzystamy pod kątem m.in. podatności stosowanego routera na różnego rodzaju ataki, jego ustawień, a także stosowanego sposobu szyfrowania połączenia Wi-Fi. Inne przydatne narzędzie to Smart Scan, który uruchamia wszystkie najważniejsze moduły po kolei, a następnie przedstawia zbiorcze wyniki w uproszczonej formie z możliwością szybkiego rozwiązania ewentualnych problemów.

Oprogramowanie antywirusowe Avast jest w stanie skanować ruch odbywający się poprzez bezpieczny protokół HTTPS. Pomoc techniczna wewnątrz aplikacji jest bardzo rozbudowana: korzysta z połączenia internetowego, dzięki czemu zawsze mamy dostęp do najnowszych wskazówek i porad. Program jest udostępniany za darmo do użytku niekomercyjnego, posiada w pełni spolszczony interfejs użytkownika.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Skaner na żądanie działa
Nie chroni w czasie rzeczywistym, nachalnie narzuca wersję płatną
ocena użytkownika
21.09.2020 20:56 • Recenzja do wersji 20.7

Biorąc pod uwagę popularność czyli liczbę pobrań tego programu oraz to, że Redakcja go poleca postanowiłem przetestować program i z wielkim bólem serca stwierdzam, że Avast Free nie chroni w czasie rzeczywistym. Testowałem go (Windows 10) na pliku exe, który jest wykrywany jako zagrożenie przez 40 silników na VirusTotal. Kiedy ręcznie kliknę ten plik i wybiorę polecenie skanuj następuje detekcja i plik jest neutralizowany, ale kiedy odpalam ten sam plik z innej lokalizacji on się normalnie uruchamia i robi swoje, a AVAST siedzi cicho i wprowadza użytkownika w błąd napisem "Jesteś chroniony", a tak nie powinno być. Kiedyś ten program działał, bo pamiętam jeszcze jego interfejs kręcącej kulki z literką "a". Teraz nie wiem co się stało, bo AVG również nie działa (a właściwie przestał działać) po przejęciu przez firmę AVAST i ma on dokładnie tą samą wadę. O co tutaj chodzi? Ostrzegam wszystkich użytkowników. Daję programowi jedną gwiazdkę w tym przypadku, a piszę tą recenzję, żeby Redakcja dowiedziała się co stało się z programem, który polecają i liczę, że twórca programu nie pozostanie obojętny i kiedyś go poprawi.

Darmowy, łatwa obsługa, niby dobra wyrywalność
Cała reszta
ocena użytkownika
29.05.2020 14:48 • Recenzja do wersji 20.3

Program był jeszcze kiedyś dobry, jednakże, z prostego programu antywirusowego zrobiła się wielka kula, która może ,,wykończyć" stare kompy. Program instalacyjny poleca instalować wszystkie komponenty, ale tego jest ponad 12 albo i więcej. W praktycznym użytkowaniu się nie przydają zwykłemu userowi.
Po aferach z sprzedażą danych (nawet anonimowych), powoduje, że program który ma chronić dane, je sprzedaje - jest mocno wątpliwy.

Ładny interface niestety nie wynagradza licznych wad (wydajność bardzo słaba).
Używanie takiego zewnętrznego oprogramowania które mocno integruje się z systemem nie jest dobrym pomysłem.
Taki program ma do wszystkiego dostęp i nie za bardzo mu można zablokować wysyłanie pakietów twoich danych.

Szukasz programu antywirusowego?
Jeśli nie odwiedzasz stron z porno i innych podobnych, blokujesz reklamy.
Windows Defender, z firewallem + Malwarebytes darmowy z pewnością ci wystarczą!