reklama

Avast Free Antivirus 18.5.2342

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Programy antywirusowe
Pobierz program

Avast Free Antivirus (dawniej avast! Home Edition) to niezwykle popularny, w pełni darmowy program antywirusowy. Zabezpiecza komputer przed szkodliwym oprogramowaniem podczas codziennej pracy. Skanuje wysyłane i odbierane wiadomości e-mail, przeglądane strony internetowe, a także dba o aktualność systemu.

Podobnie jak wiele płatnych, komercyjnych programów antywirusowych również Avast Free Antivirus oferuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym i funkcję automatycznego pobierania definicji wirusów realizowaną poprzez tzw. mechanizm strumieniowego wysyłania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko aktualna baza sygnatur wirusów (aktualizowana co 3-4 minuty) może zapewnić nam maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Program daje możliwość skanowania komputera w czasie uruchamiania systemu, monitorowania zachowań, a także analizę stron WWW i ochronę przed szkodliwymi skryptami.

Wśród dodatków znajdziemy moduł odpowiedzialny za bezpieczeństwo sieci domowej. Umożliwia on przeskanowanie sieci z jakiej korzystamy pod kątem m.in. podatności stosowanego routera na różnego rodzaju ataki, jego ustawień, a także stosowanego sposobu szyfrowania połączenia Wi-Fi. Inne przydatne narzędzie to Smart Scan, który uruchamia wszystkie najważniejsze moduły po kolei, a następnie przedstawia zbiorcze wyniki w uproszczonej formie z możliwością szybkiego rozwiązania ewentualnych problemów.

Oprogramowanie antywirusowe Avast jest w stanie skanować ruch odbywający się poprzez bezpieczny protokół HTTPS. Pomoc techniczna wewnątrz aplikacji jest bardzo rozbudowana: korzysta z połączenia internetowego, dzięki czemu zawsze mamy dostęp do najnowszych wskazówek i porad. Program jest udostępniany za darmo do użytku niekomercyjnego, posiada w pełni spolszczony interfejs użytkownika.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

darmowy, po polsku, częste aktualizacje, dobra wykrywalność, duże możliwości konfiguracji
wiele niepotrzebnych dodatków, czasem zdarzy sie że zamuli system, domyślna konfiguracja jest słaba
ocena użytkownika

Do avasta wróciłem po kilkuletniej przerwie. W międzyczasie korzystałem z avg free, panda free, comodo IS. Z każdym były jakieś drobne problemy. Poniżej zaprezentuję plusy i minusy po trzymiesięcznym korzystaniu z AVAST Free. To są moje odczucia i zapewne nie każdy z nimi się zgodzi.

PLUSY:
- możliwość zainstalowania tylko potrzebnych modułów (ja wybrałem tylko 4 podstawowe: osłonę plików, monitor zachowań, osłonę www i osłonę poczty), resztę (typu skaner wi-fi, dodatki do przeglądarki, czyszczenie systemu itp) odrzuciłem, co sprawiło że avast śmiga jak szalony na moim trzyletnim laptopie

- możliwość konfiguracji (po instalacji warto włączyć opcje "utwardzanie systemu" i jej poziom ustawić na agresywny, ustawić czułość na "wysoką" i włączyć skanowanie każdego pliku) w celu lepszej wykrywalności zagrożeń,

- dobra wykrywalność wg testów (AV-Test i avlab.pl)

- od niedawna możliwość doinstalowania NOWEJ bezpiecznej przegladarki z trybem bankowym, która integruje się z programem antywirusowym

MINUSY:
- przy standardowej instalacji dorzuca wiele nie potrzebnych i zamulających dodatków,
- słabe domyślne ustawienia wykrywania zagrożeń,
- czasem potrafi na kilka sekund (6-8 s.) przymulić system jak np. podpinam zewnętrzny terabajtowydysk twardy lub gdy aktualizuje program,
- wkurzajace reklamy zachęcające do przejścia na płatne wersje programu (choć i tak jest ich mniej niż kilka lat temu)

OCENA:
Oceniam ten darmowy program antywirusowy na 4+. Myślę że z darmowych AV jest jednym z najlepszych. Po odpowiednim skonfigurowaniu zapewnia naprawdę wysoki poziom zabezpieczeń.

23.04.2018 10:38 | Recenzja do wersji 18.3.2333
lekki, dobra wykrywalność, częste aktualizacje, wersja polska, duża możliwość konfiguracji, od niedawna nowa bezpieczna przeglądarka z trybem bankowym
wiele niepotrzebnych dodatków, natrętne reklamy, słaba standardowa konfiguracja zabezpieczeń
ocena użytkownika

Avastowi dałem jakiś czas temu kolejną szansę. Kiedyż korzystałem z pełnej rocznej wersji Avasta Premier...jak się skończyła to przeszedłem na free...i to była klapa totalna. System mulił, wiele reklam i niepotrzebnych dodatków.

Jakieś dwa miesiące temu znów dałem szansę temu bezpłatnemu pakietowi, który w testach (np. AV-TEST, avlab.pl) wykazuje się bardzo wysoką wykrywalnością.

Podczas instalacji wybrałem tylko najważniejsze moduły (Osłona Plików, Ochrona sieci WWW i Ochrona poczty) resztę odrzuciłem. Następnie sam skonfigurowałem pakiet (np włączając tryb utwardzenia systemu z poziomem agresywnym, włączyłem skanowanie każdego pliku, zwiększyłem czułość) i pakiet naprawdę śmiga świetnie. Zero problemów z wydajnościa na moim 3 letnim laptopie. Wykrywalność też jest ok. Do przeglądania neta, odbierania poczty, korzystania z netflixa czy komunikatorów jest idealny. Program daje też bardzo duże możliwości konfiguracji.

Od niedawna jest możliwa do pobrania nowa bezpieczna przeglądarka avast (integrująca się po instalacji z avast free), która posiada tryb bankowy i ochrony tożsamości podczas korzystania z sieci. Podczas instalacji niestandardowej też można ją zainstalować.

Co do minusów bo też takowe są:
- wiele niepotrzebnych dodatków, które instalują się domyślnie, i w ten sposób spowalniają pracę systemu oraz wyświetlają niepotrzebne reklamy czy informacje o zagrożeniach systemu,

- natrętne reklamy do przejścia na wersje płatne (ale i tak mam wrażenie że jest ich mniej niż w poprzednich wersjach)

- słaba domyślna konfiguracja wykrywalności po instalacji, która mniej wtajemniczonym może sprawiać duże problemy.


Podsumowanie:
Uważam że avast to dobry pakiet antywirusowy. Osoby które narzekają na niego - na jego wykrywalność, jego zamulanie - po prostu nie potrafią go skonfigurować poprawnie. Do codziennej pracy i zabawy dla rodziny uważam że jest idealny.

20.04.2018 11:18 | Recenzja do wersji 18.3.2333
reklama

Komentarze

0 nowych
  #10722 18.08.2018 18:16

@iiii (niezalogowany): No to jeśli Avast free jest do kitu, to byś polecił np. na Windows7 w miarę niemulącego i coś tam wykrywającego?

  #10721 17.08.2018 22:27

co za idiota to poleca? ser jest lepszy w budowie od tego ustrojstwa,ja przestrzegam- trzymajcie się od tego z daleka! lepiej w ogóle nie miec niż to coś!
skoro nawet policyjne wirusy śmigają na kompie przy tym ,naprawdę podziękuje! wolę inny lub nic.pozdrawiam ,wybór należy do Was!!!!

  #10720 16.08.2018 17:14

Konflikty z W10 jak już wspomniano tutaj powoduje wiele programów ale to nie jest wina programów tylko systemu który celowo broni się przed nimi aby używać własne . Natomiast na Windows 7 różne programy ,rozszerzenia ,dodatki ,narzędzia sprawują się wyśmienicie . Konflikty też powodują ci co siedzą przed komputerami i nie używają należycie głowy do myślenia w tym co się robi w komputerze . Niektórzy zapominają ,że mają słabsze komputery i ,że mogą zamulić system bez udziału antywirusa . Mocne komputery też dostają zadyszki z różnych powodów o których pisano forum . Zapytałem się kolegi który ma Avasta w Windowsie 10 jak się sprawuje , to mi powiedział ,że nie zastanawiał się nad tym bo działa komputer i nie zauważył zmiany prędkości i nic szczególnego .Z tego co czytałem bo mam Windows 7 - to Avast jest kompatybilny z Windows 10 i jest możliwość naszego wyboru jakiego chcesz antywirusa ale Microsoft mocno kreuje swojego Defendera . U mnie dla przykładu czasami proxy VPN ma gorsze dni lub chwile ,więc szybkość połączenia może ulec zmianom. To co piszę to są ogólne przemyślenia i nie dotyczy askofera aby nie pomyślał ,że mu wmawiam powyższe wnioski .

askofer   10 #10719 12.08.2018 18:11

@konto usuniete (niezalogowany): bo avast to może i był dobry kiedyś ale teraz to tak zgodzę się jak mówią inni zamulacz i powoduje konflikty z W10

  #10718 08.08.2018 21:10

"Czy ten antywirus instalować czy on zamula komputer ? " Skoro szukasz darmowego antywirusa to ja go polecam a inna osoba napisze ,że nie poleca ,więc wybór należy do ciebie .Nigdy nie dowiesz jak się będzie sprawował na twoim komputerze jeżeli go nie zainstalujesz i czy będziesz zadowolony . To ,że Avast jest popularny na świecie to coś musi w tym być . Nie sądzę aby to była zbiorowa histeria instalowania czegoś co nie jest antywirusem bo jak wiadomo musi mieć podstawową ochronę . Gdyby było inaczej to nie byłby taki popularny tylko dlatego ,że jest darmowy lub ładnie wygląda . Jeżeli brać pod uwagę tylko narzekania , lepszy czy gorszy , głosy ,że nie chroni komputera ,przepuszcza jak dziurawe sito - to z darmowych antywirusów nie instalowałbym żadnego bo jak czytam są plusy i minusy . Zapomina się o faktycznej dobrej wykrywalności na danym komputerze wśród tych co mają i Avasta bo tak chcieli i nie myślą o innym antywirusie . Czy zamula to zależy od mocy komputera i od braku bałaganu w systemie .Na szybkich komputerach działanie jego jest nieodczuwalne a na słabszych i wolniejszych znośne jeżeli jesteś świadomy z posiadania słabszego lub starszego komputera .Gdy szukasz większej ochrony i pewności to polecam antywirusy płatne .Ktoś napisał " Avast darmowy wcale nie jest taki zły. Na domowe zabezpieczanie w zupełności wystarczy. " i podzielam tą opinię .

XPompa1909   1 #10717 07.08.2018 16:33

Czy się ten antywirus instalować czy on zamula komputer ?

XPompa1909   1 #10716 07.08.2018 16:23

Czy warto go zainstalować jak myślicie polecacie mi go ?

  #10715 04.08.2018 21:58

Avast free to taki przeciętniak ochrony, ale jestem Za tym, aby go zainstalować niż nie posiadać żadnego antywirusa.

  #10714 04.08.2018 21:50

@anonim (niezalogowany): Dobrze piszesz, ale nie lej tyle wody. To można powiedzieć 2 razy krócej, co napisał.

  #10713 01.08.2018 22:10

Na darmowe częściej narzekają wiadomo z jakiego powodu a zadowoleni to głównie ci których nie stać na płatny . Co ciekawe jedni i drudzy mogą mieć rację ze swojego punktu widzenia w trakcie korzystania z programu ale ty masz swoją rację ale bez instalacji w realu nie dowiesz się za kim bardziej obstawiasz w jego racji . W praktyce są plusy i minusy a gdy jest więcej plusów to ja wybieram gdzie jest więcej pozytywnych plusów w ocenach . Trzeba mieć więcej zdecydowania aby zainstalować program nawet ten o niższych notowaniach czy mniejszej popularności ,który może okazać się w twoim przypadku sukcesem . Większość narzeka a nie zaproponuje darmowego odpowiednika , jak przypuszczam dlatego bo jest mały wybór darmowych z wyboru darmowych oraz są podobne w działaniu . Są różne kryteria wyboru jak skuteczność która w darmowych jest ograniczona bo jest mniejszy zakres ochrony i w zależności kto ma jaki komputer np.słaby czy mocny lub czy antywirus jest łatwy czy trudny . Niektórzy kreują teorie spiskowe z preferencji politycznych do naszego wschodniego sąsiada lub mają obsesje na punkcie szpiegowania swojego komputera i pod uwagę biorą i takie możliwości przy wyborze antywirusa. Jeżeli chcesz wybrać antywirusa to sam musisz dokonać wyboru i niekiedy wymaga to zdecydowania ,więc pobieram , instaluję bo sam się nie zainstaluje bez naszego udziału w akceptacji pobierania . COMODO Cloud Antivirus jest dobry ale nieco okrojony z zakresu ochrony i prawie bezobsługowy . Comodo Internet Security jest b.dobry ale dla bardziej kumatych ,obytych z komputerem ,ponieważ wymaga więcej myślenia i szukania wiedzy ale po własnych ustawieniach , wiedząc co zaznaczyć a co odznaczyć jest jako darmowy ale funkcji ma sporo jak płatny .
360 Total Security jest sporo entuzjastów tego programu ale są i narzekania ale nie wiem dokładnie czy jednoznacznie - ile jest w tym udziału winy programu a ile winy z braku praktyki lub prawidłowego używania głowy do myślenia. Kasperski free zamula ale nie na każdym komputerze bo znam osoby jak im ładnie śmiga a komputer nie dostaje zadyszki .U niektórych optymalizacja komputera , usunięcie zbędnych plików , wyczyszczenie ze śmieci widocznych ale i ukrytych w systemie ,naprawa błędów i to może pomóc ,że antywirus nie bywa przyczyną narzekania.

  #10712 30.07.2018 16:37

ale bym se licencje kupił na niego

  #10711 29.07.2018 21:16

Zainstalowałem nie tak dawno Kasperski free, niestety dość mocno mi zamulał. Po czym spróbowałem Avasta, zamula mi mniej, więc go zostawiłem na moim laptopie.

  #10710 29.07.2018 09:53

Aktualnie posiadałem Avasta i miałem go parę lat teraz zastanawiam się czy warto go zmieniać, moje typy:
COMODO Cloud Antivirus,
Comodo Internet Security
360 Total Security
Szukam lekkiego prostego antywirusa który będzie monitorował najważniejsze pocztę elektroniczną i przeglądanie stron www.

Ps. czytam komentarze różnych programów antywirusowych i mam jedna i tą samą wrażenie, wszyscy narzekają na program X,Y,Z a nie pochwalą się jaki stosują i dlaczego. To samo się tyczy komentarzy do Avast Free Antivirus większość narzeka a nie zaproponuje darmowego odpowiednika.

  #10709 27.07.2018 22:02

Avast to takie ustrojstwo które nic nie wykrywa. No ale na za sadzie plecebo możecie je stosować.

  #10708 21.07.2018 20:30

@Don Pedro.13 (niezalogowany): Przecież napisałem, ze Comodo Cloud nie ma reklam i jest darmowy i lepszy od Avasta.

  #10707 21.07.2018 10:52

Piszesz " Poza tym Avast słabo chroni kompa " ,więc rada - zainstaluj takiego antywirusa który mocniej chroni kompa . Jeżeli jesteś pesymistą to nie szukaj w darmowych programach bo tam będziesz narzekał na antywirusy ,że byle jakie .Polecam płatnego antywirusa lub ze strony pakiety zabezpieczające , tam są bardzo mocne z szeroką ochroną . Będziesz zadowolony ale jedyny warunek to cena bo musisz zapłacić ale za to program bez reklam i co istotne z większą skutecznością .

  #10706 17.07.2018 16:07

Twoja wola aby mieć taką wolę ale ja wybrałem Avasta też według woli ale swojej .

  #10705 15.07.2018 15:04

Redakcja poleca Avasta free. OK. Ale wolę już np. Comodo Cloud, jest lekki dla systemu i nie ma żadnych reklam, w przeciwieństwie do Avasta. Avast ciągle domaga się zakupu wersji płatnej. Poza tym Avast słabo chroni kompa.

  #10704 11.07.2018 10:00

Moje rozszerzenie (dodatek) z działu do blokowania reklam tak skutecznie i szeroko blokowało reklamy ,że na niektórych witrynach(stronach internetowych ) nie miałem możliwości myszką przewijania strony lub brak było paska przewijania .Musiałem wrócić do blokera reklam tego który jest stałym dodatkiem w przeglądarce i wymienione - pasek i przewijanie zostały przywrócone . Jak myślę z powodu blokera reklam nie wyświetlał się prawidłowo i rutynowo komunikat RODO w celu naszego kliknięcia myszką do potwierdzenia ,że zgadzasz się . Z tego powodu zmuszono mnie do rezygnacji z blokera lub ograniczenie filtrów bo dodawanie wielu stron do wyjątków jest nieracjonalne .Teraz już jest przewijanie strony i pasek boczny do przewijania są ale częściej muszę potwierdzać RODO prawie na każdej nowej stronie aby móc ją przeczytać lub oglądnąć .W zasadzie mi to tak bardzo nie przeszkadza bo wyświetlenie komunikatu i kliknięcie w RODO zajmuje kilka sekund ale dla niektórych zbyt częste wyświetlanie i klikanie może być upierdliwe i irytujące .

MrBeckham666   20 #10703 21.06.2018 17:52

@anonim (niezalogowany): ci co mają avasta i mają komputer czysty to raczej komputer byłby czysty również beż avasta czysciłem w zyciu przez jakieś 10 lat mase komputerów. Tam gdzie jest avast i windows defender zawsze jest sporo syfu. Malwarebytes i adwcleaner wykrywa po nich masę syfu.

A jak ktoś ma czysty komputer z avastem oznacza to prawdopodobnie że bez niego również byłby czysty.
kolejna jest sprawa taka że taki ublock origin ma pełno filtrów które chronią przed różnego rodzajami syfu na stronach lepiej niż sam avast :)
Polecam tak ustawić blocker
https://www.dobreprogramy.pl/MrBeckham666/Skuteczne-blokowanie-reklam-i-antiadbl...

reklama