Avast Free Antivirus 18.6.2349

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Programy antywirusowe
Pobierz program

Avast Free Antivirus (dawniej avast! Home Edition) to niezwykle popularny, w pełni darmowy program antywirusowy. Zabezpiecza komputer przed szkodliwym oprogramowaniem podczas codziennej pracy. Skanuje wysyłane i odbierane wiadomości e-mail, przeglądane strony internetowe, a także dba o aktualność systemu.

Podobnie jak wiele płatnych, komercyjnych programów antywirusowych również Avast Free Antivirus oferuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym i funkcję automatycznego pobierania definicji wirusów realizowaną poprzez tzw. mechanizm strumieniowego wysyłania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko aktualna baza sygnatur wirusów (aktualizowana co 3-4 minuty) może zapewnić nam maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Program daje możliwość skanowania komputera w czasie uruchamiania systemu, monitorowania zachowań, a także analizę stron WWW i ochronę przed szkodliwymi skryptami.

Wśród dodatków znajdziemy moduł odpowiedzialny za bezpieczeństwo sieci domowej. Umożliwia on przeskanowanie sieci z jakiej korzystamy pod kątem m.in. podatności stosowanego routera na różnego rodzaju ataki, jego ustawień, a także stosowanego sposobu szyfrowania połączenia Wi-Fi. Inne przydatne narzędzie to Smart Scan, który uruchamia wszystkie najważniejsze moduły po kolei, a następnie przedstawia zbiorcze wyniki w uproszczonej formie z możliwością szybkiego rozwiązania ewentualnych problemów.

Oprogramowanie antywirusowe Avast jest w stanie skanować ruch odbywający się poprzez bezpieczny protokół HTTPS. Pomoc techniczna wewnątrz aplikacji jest bardzo rozbudowana: korzysta z połączenia internetowego, dzięki czemu zawsze mamy dostęp do najnowszych wskazówek i porad. Program jest udostępniany za darmo do użytku niekomercyjnego, posiada w pełni spolszczony interfejs użytkownika.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

darmowy, po polsku, częste aktualizacje, dobra wykrywalność, duże możliwości konfiguracji
wiele niepotrzebnych dodatków, czasem zdarzy sie że zamuli system, domyślna konfiguracja jest słaba
ocena użytkownika

Do avasta wróciłem po kilkuletniej przerwie. W międzyczasie korzystałem z avg free, panda free, comodo IS. Z każdym były jakieś drobne problemy. Poniżej zaprezentuję plusy i minusy po trzymiesięcznym korzystaniu z AVAST Free. To są moje odczucia i zapewne nie każdy z nimi się zgodzi.

PLUSY:
- możliwość zainstalowania tylko potrzebnych modułów (ja wybrałem tylko 4 podstawowe: osłonę plików, monitor zachowań, osłonę www i osłonę poczty), resztę (typu skaner wi-fi, dodatki do przeglądarki, czyszczenie systemu itp) odrzuciłem, co sprawiło że avast śmiga jak szalony na moim trzyletnim laptopie

- możliwość konfiguracji (po instalacji warto włączyć opcje "utwardzanie systemu" i jej poziom ustawić na agresywny, ustawić czułość na "wysoką" i włączyć skanowanie każdego pliku) w celu lepszej wykrywalności zagrożeń,

- dobra wykrywalność wg testów (AV-Test i avlab.pl)

- od niedawna możliwość doinstalowania NOWEJ bezpiecznej przegladarki z trybem bankowym, która integruje się z programem antywirusowym

MINUSY:
- przy standardowej instalacji dorzuca wiele nie potrzebnych i zamulających dodatków,
- słabe domyślne ustawienia wykrywania zagrożeń,
- czasem potrafi na kilka sekund (6-8 s.) przymulić system jak np. podpinam zewnętrzny terabajtowydysk twardy lub gdy aktualizuje program,
- wkurzajace reklamy zachęcające do przejścia na płatne wersje programu (choć i tak jest ich mniej niż kilka lat temu)

OCENA:
Oceniam ten darmowy program antywirusowy na 4+. Myślę że z darmowych AV jest jednym z najlepszych. Po odpowiednim skonfigurowaniu zapewnia naprawdę wysoki poziom zabezpieczeń.

23.04.2018 10:38 | Recenzja do wersji 18.3.2333
lekki, dobra wykrywalność, częste aktualizacje, wersja polska, duża możliwość konfiguracji, od niedawna nowa bezpieczna przeglądarka z trybem bankowym
wiele niepotrzebnych dodatków, natrętne reklamy, słaba standardowa konfiguracja zabezpieczeń
ocena użytkownika

Avastowi dałem jakiś czas temu kolejną szansę. Kiedyż korzystałem z pełnej rocznej wersji Avasta Premier...jak się skończyła to przeszedłem na free...i to była klapa totalna. System mulił, wiele reklam i niepotrzebnych dodatków.

Jakieś dwa miesiące temu znów dałem szansę temu bezpłatnemu pakietowi, który w testach (np. AV-TEST, avlab.pl) wykazuje się bardzo wysoką wykrywalnością.

Podczas instalacji wybrałem tylko najważniejsze moduły (Osłona Plików, Ochrona sieci WWW i Ochrona poczty) resztę odrzuciłem. Następnie sam skonfigurowałem pakiet (np włączając tryb utwardzenia systemu z poziomem agresywnym, włączyłem skanowanie każdego pliku, zwiększyłem czułość) i pakiet naprawdę śmiga świetnie. Zero problemów z wydajnościa na moim 3 letnim laptopie. Wykrywalność też jest ok. Do przeglądania neta, odbierania poczty, korzystania z netflixa czy komunikatorów jest idealny. Program daje też bardzo duże możliwości konfiguracji.

Od niedawna jest możliwa do pobrania nowa bezpieczna przeglądarka avast (integrująca się po instalacji z avast free), która posiada tryb bankowy i ochrony tożsamości podczas korzystania z sieci. Podczas instalacji niestandardowej też można ją zainstalować.

Co do minusów bo też takowe są:
- wiele niepotrzebnych dodatków, które instalują się domyślnie, i w ten sposób spowalniają pracę systemu oraz wyświetlają niepotrzebne reklamy czy informacje o zagrożeniach systemu,

- natrętne reklamy do przejścia na wersje płatne (ale i tak mam wrażenie że jest ich mniej niż w poprzednich wersjach)

- słaba domyślna konfiguracja wykrywalności po instalacji, która mniej wtajemniczonym może sprawiać duże problemy.


Podsumowanie:
Uważam że avast to dobry pakiet antywirusowy. Osoby które narzekają na niego - na jego wykrywalność, jego zamulanie - po prostu nie potrafią go skonfigurować poprawnie. Do codziennej pracy i zabawy dla rodziny uważam że jest idealny.

20.04.2018 11:18 | Recenzja do wersji 18.3.2333

Komentarze

0 nowych
  #10738 19.09.2018 12:41

nie jeżeli używa Pan wersji free

  #10737 15.09.2018 14:46

Avast free to w miarę dobry antywirus, dałbym mu +4. Czasem trochę przymula mojego laptopa, bywa, że coś przepuści, ale dzieje się doprawdy rzadko. Jak na darmowy AV może być. Poza tym dobry jest też Comodo Cloud oraz 360 TS.

  #10736 11.09.2018 13:05

@gość starszy (niezalogowany): Program próbuje namówić do przejścia na wersję płatną.

  #10735 09.09.2018 20:03

Witam jestem starszym człowiekiem imam takie pytanie wyskakuje mi taki komunikat w avaście nie sfinalizowałeś transakcji przejdz do koszka o co tu chodzi cz ja muszę zacoś zapłacić zgóry dziękuję za pomoc

crazy_wood_man   1 #10734 07.09.2018 12:37

Najlepszy program antywirusowy z dostępnych darmowych. Miałem kiedyś płatne programy, a ten w niczym im nie ustępuje. Nie zamula komputera, bazy wirusów są stale aktualizowane. Polecam.

  #10733 04.09.2018 23:01

Przy ustawieniach fabrycznych jest dziurawy. Jak się go dobrze skonfiguruje to naprawdę jest to godny produkt a do tego za darmo.
Osoby które piszą że jest słaby i przepuszcza wirusy to niech go sobie dobrze ustawią w ustawieniach zaawansowanych i wtedy oceniają program.
Z programów typu free dla mnie najlepszy program.

  #10732 03.09.2018 14:49

@Anonim (niezalogowany): Bez przesady, Eset jest zdecydowanie lepszy od Avasta.

  #10731 02.09.2018 15:59

Używam Avasta free już od naprawdę wielu lat (sam nie pamiętam ile) i nigdy nie złapałem żadnego syfu. Zaznaczam, że często serfuję po tzw. podejrzanych stronach z (np. z torrentami, czy xxx). Dodatkowo Firewall i jest ok. Gdy podrzucam znajomemu dysk on zawsze sprawdza go najpierw swoim Esetem i nigdy nic mi nie znalazł- co jest dlań lekko irytujące, gdyż za niego płaci. Oczywiście, nawet serfując po ruskich serwerach z włączonym av i firewallem trzeba być przytomnym- podobnie jak przy instalacji programów, które często próbują wciskać różny syf adware czy inne badziewie. Pozdrawiam

  #10730 30.08.2018 23:07

Anonim to masz pecha ponieważ kolega nie miał żadnego antywirusa przez pewien czas i nic nie złapał .Ja mam obecnie Microsoft Security Essentials i też nic a sprawdzałem płytą ratunkową z antywirusem oraz skanerem online . To,że nie wykrył koleżance 120 trojanów i infekcji, u mnie 12, u brata 18 to nic nie znaczy- ponieważ skuteczność antywirusa jest inaczej oceniana a nie przez pryzmat kto ile złapał na danym komputerze . Nie piszesz czy komputer z tymi licznymi trojanami jest nadal używany czy był podany naprawie oraz czym sprawdziłeś ,że ma tyle infekcji . Wierzę tobie bo jest to możliwe ale są osoby które ściemniają lub wciskają kit z różnych powodów i dlatego trzeba zachować spokój ,czujność , neutralność . Miałem Avasta kilka lat i komputer był naprawiany ale z innych powodów ponieważ przyczyną problemów nie były wirusy .Zainstalowałem innego kolejnego antywirusa z ciekawości lub tamten się znudził i testowałem darmowe i wszystkie mają plusy i minusy . Nie narzekam ponieważ darmowe są mniej pewne od płatnych i mam tego świadomość . Córce w prezencie kupiłem płatnego antywirusa i wnuczkowi również aby zminimalizować ryzyko infekcji a tym samym oszczędzić im pieniądze na naprawę w serwisie . Znam sporo osób które mają Avasta i nie narzekają a nawet nie chcą o nim rozmawiać bo zapomnieli o nim ,że działa w tle i oprócz wyskakujących reklam nie mają nic istotnego do powiedzenia . Niektórzy zapominają ,że Avast nie należy do całkowicie bezobsługowych i dobrze wiedzieć jakie ustawienia w nim aktywować a w jakie nie klikać ,więc lepiej o nim poczytać przed instalacją .Z darmowych Avasta polecam bo można się rozczarować także rezydentami jak Panda ,Avira ,Comodo ,AVG , MSE, 360 Total ,Defender i innymi darmowymi ale jest grono osób nimi zadowolonych i mających świadomość ,że są darmowe i coś tam chronią a nie chcą płacić za lepszą ochronę .

  #10729 30.08.2018 15:49

@Anonim (niezalogowany): Bo avasta trzeba umieć odpowiednio skonfigurować.

  #10728 29.08.2018 23:10

Ten badziew Avast jest tyle samo warty co wbudowany Defender, nie wykrył koleżance 120 trojanów i infekcji, u mnie 12, u brata 18...

XPompa1909   1 #10727 24.08.2018 14:02

@Anonim (niezalogowany): Tak i to jest potwierdzone ?

  #10726 24.08.2018 12:08

@suchmen: Tyle że Kaspreski bardziej zamula kompa niż Avast free.

  #10725 23.08.2018 22:38

@XPompa1909: nie warto zamula system i nic nie wykrywa

suchmen   11 #10724 23.08.2018 11:49

@WM (niezalogowany): Zdecydowanie Kaspersky free. Wykrywa naprawdę sporo. Minusem jest, że nie ma monitoringu aplikacji, więc nie wykryje tego, co już jest w systemie, chyba, że przy skanowaniu pełnym i ręcznym. Tak to jest za darmo, bez reklam

  #10723 20.08.2018 11:22

WM (niezalogowany) jak widzisz wypowiedź iiii (niezalogowany) to nie poleca i nic więcej oprócz narzekania . Policyjne wirusy z reguły to my pobieramy klikając w nie i mogą śmigać na każdym komputerze z darmowym antywirusem i zależy to od wielu czynników w tym od pecha również .Owszem antywirus nie powinien być ślepy i wykrywać szkodniki w celu neutralizacji ale nie zawsze tak jest jakbyśmy chcieli 100% skuteczności . Pytasz jaki antywirus i odpowiem z praktyki i również mam Windows 7 ale zadam tobie podstawowe pytania abym wiedział co mam odpowiedzieć . Czy masz włączony i aktywny Windows Update ? Czy masz mocny i wypasiony komputer czy słaby ,starszy ? Czy antywirus ma być łatwy ,prawie bezobsługowy czy może być trudny gdzie trzeba trochę myśleć co się w nim robi ? Czy antywirus ma być wyłącznie darmowy okrojony w ochronie czy może być płatny bardziej pewniejszy przez rozszerzone funkcje i zakres ochrony ? WM piszesz " Co to byś polecił np. na Windows7 w miarę niemulącego i coś tam wykrywającego? " . No właśnie cieszę się ,że jesteś realistą ,więc nie będziesz rozczarowany ale myślę ,że ten wybrany antywirus spełni twoje oczekiwania .Ja mam antywirusa niezbyt wysoko notowanego ponad rok i system czysty . ktoś kiedyś napisał ,że bez antywirusa też byłby czysty gdy nie wchodzisz tam i tam i głównie przeglądasz zaufane strony . Z tym wnioskiem nie zgadzam się bo wirusy mogą być w wielu miejscach pobierane i gdyby bez antywirusa funkcjonował komputer to ja raczej miałbym szczęście lub brak pecha . Z darmowych a jest tylko kilka do wyboru można coś wybrać ale każdy ma plusy i minusy i narzekania ,więc lepiej abyś był optymistą będąc wśród tych co im antywirus nic nie przepuścił a nawet nie wiedzą o tym ,że zablokował jakiegoś szkodnika bo komputer działa .

  #10722 18.08.2018 18:16

@iiii (niezalogowany): No to jeśli Avast free jest do kitu, to byś polecił np. na Windows7 w miarę niemulącego i coś tam wykrywającego?

  #10721 17.08.2018 22:27

co za idiota to poleca? ser jest lepszy w budowie od tego ustrojstwa,ja przestrzegam- trzymajcie się od tego z daleka! lepiej w ogóle nie miec niż to coś!
skoro nawet policyjne wirusy śmigają na kompie przy tym ,naprawdę podziękuje! wolę inny lub nic.pozdrawiam ,wybór należy do Was!!!!

  #10720 16.08.2018 17:14

Konflikty z W10 jak już wspomniano tutaj powoduje wiele programów ale to nie jest wina programów tylko systemu który celowo broni się przed nimi aby używać własne . Natomiast na Windows 7 różne programy ,rozszerzenia ,dodatki ,narzędzia sprawują się wyśmienicie . Konflikty też powodują ci co siedzą przed komputerami i nie używają należycie głowy do myślenia w tym co się robi w komputerze . Niektórzy zapominają ,że mają słabsze komputery i ,że mogą zamulić system bez udziału antywirusa . Mocne komputery też dostają zadyszki z różnych powodów o których pisano forum . Zapytałem się kolegi który ma Avasta w Windowsie 10 jak się sprawuje , to mi powiedział ,że nie zastanawiał się nad tym bo działa komputer i nie zauważył zmiany prędkości i nic szczególnego .Z tego co czytałem bo mam Windows 7 - to Avast jest kompatybilny z Windows 10 i jest możliwość naszego wyboru jakiego chcesz antywirusa ale Microsoft mocno kreuje swojego Defendera . U mnie dla przykładu czasami proxy VPN ma gorsze dni lub chwile ,więc szybkość połączenia może ulec zmianom. To co piszę to są ogólne przemyślenia i nie dotyczy askofera aby nie pomyślał ,że mu wmawiam powyższe wnioski .

askofer   12 #10719 12.08.2018 18:11

@konto usuniete (niezalogowany): bo avast to może i był dobry kiedyś ale teraz to tak zgodzę się jak mówią inni zamulacz i powoduje konflikty z W10