r   e   k   l   a   m   a
reklama

Avast Free Antivirus 18.5.2342

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Programy antywirusowe
Pobierz program

Avast Free Antivirus (dawniej avast! Home Edition) to niezwykle popularny, w pełni darmowy program antywirusowy. Zabezpiecza komputer przed szkodliwym oprogramowaniem podczas codziennej pracy. Skanuje wysyłane i odbierane wiadomości e-mail, przeglądane strony internetowe, a także dba o aktualność systemu.

Podobnie jak wiele płatnych, komercyjnych programów antywirusowych również Avast Free Antivirus oferuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym i funkcję automatycznego pobierania definicji wirusów realizowaną poprzez tzw. mechanizm strumieniowego wysyłania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko aktualna baza sygnatur wirusów (aktualizowana co 3-4 minuty) może zapewnić nam maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Program daje możliwość skanowania komputera w czasie uruchamiania systemu, monitorowania zachowań, a także analizę stron WWW i ochronę przed szkodliwymi skryptami.

Wśród dodatków znajdziemy moduł odpowiedzialny za bezpieczeństwo sieci domowej. Umożliwia on przeskanowanie sieci z jakiej korzystamy pod kątem m.in. podatności stosowanego routera na różnego rodzaju ataki, jego ustawień, a także stosowanego sposobu szyfrowania połączenia Wi-Fi. Inne przydatne narzędzie to Smart Scan, który uruchamia wszystkie najważniejsze moduły po kolei, a następnie przedstawia zbiorcze wyniki w uproszczonej formie z możliwością szybkiego rozwiązania ewentualnych problemów.

Oprogramowanie antywirusowe Avast jest w stanie skanować ruch odbywający się poprzez bezpieczny protokół HTTPS. Pomoc techniczna wewnątrz aplikacji jest bardzo rozbudowana: korzysta z połączenia internetowego, dzięki czemu zawsze mamy dostęp do najnowszych wskazówek i porad. Program jest udostępniany za darmo do użytku niekomercyjnego, posiada w pełni spolszczony interfejs użytkownika.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

darmowy, po polsku, częste aktualizacje, dobra wykrywalność, duże możliwości konfiguracji
wiele niepotrzebnych dodatków, czasem zdarzy sie że zamuli system, domyślna konfiguracja jest słaba
ocena użytkownika

Do avasta wróciłem po kilkuletniej przerwie. W międzyczasie korzystałem z avg free, panda free, comodo IS. Z każdym były jakieś drobne problemy. Poniżej zaprezentuję plusy i minusy po trzymiesięcznym korzystaniu z AVAST Free. To są moje odczucia i zapewne nie każdy z nimi się zgodzi.

PLUSY:
- możliwość zainstalowania tylko potrzebnych modułów (ja wybrałem tylko 4 podstawowe: osłonę plików, monitor zachowań, osłonę www i osłonę poczty), resztę (typu skaner wi-fi, dodatki do przeglądarki, czyszczenie systemu itp) odrzuciłem, co sprawiło że avast śmiga jak szalony na moim trzyletnim laptopie

- możliwość konfiguracji (po instalacji warto włączyć opcje "utwardzanie systemu" i jej poziom ustawić na agresywny, ustawić czułość na "wysoką" i włączyć skanowanie każdego pliku) w celu lepszej wykrywalności zagrożeń,

- dobra wykrywalność wg testów (AV-Test i avlab.pl)

- od niedawna możliwość doinstalowania NOWEJ bezpiecznej przegladarki z trybem bankowym, która integruje się z programem antywirusowym

MINUSY:
- przy standardowej instalacji dorzuca wiele nie potrzebnych i zamulających dodatków,
- słabe domyślne ustawienia wykrywania zagrożeń,
- czasem potrafi na kilka sekund (6-8 s.) przymulić system jak np. podpinam zewnętrzny terabajtowydysk twardy lub gdy aktualizuje program,
- wkurzajace reklamy zachęcające do przejścia na płatne wersje programu (choć i tak jest ich mniej niż kilka lat temu)

OCENA:
Oceniam ten darmowy program antywirusowy na 4+. Myślę że z darmowych AV jest jednym z najlepszych. Po odpowiednim skonfigurowaniu zapewnia naprawdę wysoki poziom zabezpieczeń.

23.04.2018 10:38 | Recenzja do wersji 18.3.2333
lekki, dobra wykrywalność, częste aktualizacje, wersja polska, duża możliwość konfiguracji, od niedawna nowa bezpieczna przeglądarka z trybem bankowym
wiele niepotrzebnych dodatków, natrętne reklamy, słaba standardowa konfiguracja zabezpieczeń
ocena użytkownika

Avastowi dałem jakiś czas temu kolejną szansę. Kiedyż korzystałem z pełnej rocznej wersji Avasta Premier...jak się skończyła to przeszedłem na free...i to była klapa totalna. System mulił, wiele reklam i niepotrzebnych dodatków.

Jakieś dwa miesiące temu znów dałem szansę temu bezpłatnemu pakietowi, który w testach (np. AV-TEST, avlab.pl) wykazuje się bardzo wysoką wykrywalnością.

Podczas instalacji wybrałem tylko najważniejsze moduły (Osłona Plików, Ochrona sieci WWW i Ochrona poczty) resztę odrzuciłem. Następnie sam skonfigurowałem pakiet (np włączając tryb utwardzenia systemu z poziomem agresywnym, włączyłem skanowanie każdego pliku, zwiększyłem czułość) i pakiet naprawdę śmiga świetnie. Zero problemów z wydajnościa na moim 3 letnim laptopie. Wykrywalność też jest ok. Do przeglądania neta, odbierania poczty, korzystania z netflixa czy komunikatorów jest idealny. Program daje też bardzo duże możliwości konfiguracji.

Od niedawna jest możliwa do pobrania nowa bezpieczna przeglądarka avast (integrująca się po instalacji z avast free), która posiada tryb bankowy i ochrony tożsamości podczas korzystania z sieci. Podczas instalacji niestandardowej też można ją zainstalować.

Co do minusów bo też takowe są:
- wiele niepotrzebnych dodatków, które instalują się domyślnie, i w ten sposób spowalniają pracę systemu oraz wyświetlają niepotrzebne reklamy czy informacje o zagrożeniach systemu,

- natrętne reklamy do przejścia na wersje płatne (ale i tak mam wrażenie że jest ich mniej niż w poprzednich wersjach)

- słaba domyślna konfiguracja wykrywalności po instalacji, która mniej wtajemniczonym może sprawiać duże problemy.


Podsumowanie:
Uważam że avast to dobry pakiet antywirusowy. Osoby które narzekają na niego - na jego wykrywalność, jego zamulanie - po prostu nie potrafią go skonfigurować poprawnie. Do codziennej pracy i zabawy dla rodziny uważam że jest idealny.

20.04.2018 11:18 | Recenzja do wersji 18.3.2333
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #10701 20.06.2018 10:02

Jak wytłumaczyć fakt ,że niektórzy mają Avasta od dłuższego czasu nawet po kilka lat i wirusów nie mają lub komputer funkcjonuje . Ciekawe jak zachowałby się komputer gdyby nie było żadnego antywirusa i ekstremalnie testując również z wyłączoną zaporą - jeżeli chodzi o wyłapywanie szkodników i zapobieganie wtargnięciu infekcji ? Ja sobie nie wyobrażam komputera bez antywirusa darmowego okrojonego z funkcji lub płatnego jeżeli jest taka konieczność taktyczna skuteczniejszej ochrony .

  #10700 17.06.2018 16:54

Wiecie co to jest lipa? No to właśnie avast jest taka lipa. W zasadzie prawie NIC nie chroni przed wirusami. Ma bajerów od licha i ciut ciut, które funkcjonują tylko jako atrapa.

  #10699 14.06.2018 14:11

ciekawe kiedy pojawi sie nowa wersja i co się w niej zmieni? czy bezpieczną przegladarkę dodadzą na stałe do wersji free? czy nowy avast będzie szybszy? czy nie bedzie mulił?

  #10698 01.06.2018 22:28

Avast darmowy wcale nie jest taki zły. Na domowe zabezpieczanie w zupełności wystarczy.

bardo222   3 #10697 26.05.2018 23:43

@13manchester: podczas instalowania programów nie wciskaj dalej - dalej ... TYLKO CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM !!!

Przecież jest możliwość wyboru instalowanych komponentów. Trzeba się tylko trochę skupić przy instalacji, a nie klikać cały czas "OK".

  #10696 17.05.2018 12:42

@13manchester: Przecież jest możliwość wyboru instalowanych komponentów. Trzeba się tylko trochę skupić przy instalacji, a nie klikać cały czas "OK".

  #10695 13.05.2018 09:22

Czy po instalacji możesz cokolwiek zrobić w jego ustawieniach według własnych preferencji np. odznaczyć lub zaznaczyć ?

  #10694 12.05.2018 14:30

@13manchester: Można częściowo ten syf usunąć poprzez instalacją indywidualną. Avast free taki taki średniak, ale chyba warto go mieć na kompie.

13manchester   3 #10693 12.05.2018 10:52

Dyskwalifikacja na starcie - brak możliwości zainstalowania antywirusa bez instalacji niepotrzebnego
syfu - niestety i na stronie producenta to samo - po prostu uruchamiasz instalator i nie masz wpływu jaki syf ci się zainataluje
- no 10x.

  #10692 05.05.2018 15:26

Do przedmówców . Zależy co chcesz chronić w komputerze np. jakie dane i czy są ważne oraz jak zależy tobie aby je nie utracić ? Także takie pytanie musisz sobie zadać przy wyborze antywirusa darmowego z reguły podstawowego , prostego i okrojonego z funkcji czy płatnego bardziej profesjonalnego i z większym zakresem ochrony i większą skutecznością oraz z pomocą techniczną ? Microsoft nie porzucił MSE i jest codziennie aktualizowany i nadal przez określone lata będzie wspierany przez producenta .Jak wiesz ten MSE jest przewidziany wyłącznie do ochrony Windowsa 7 i decyzja czy go zostawić czy pobrać innego należy do ciebie. Ja nie zmieniam szybko antywirusa skoro dobrze chroni i nic się nie dzieje złego z komputerem - daję mu popracować .Do tego jakiś skaner na żądanie który jak wiadomo nie działa w czasie rzeczywistym tzn. bez stałej ochrony i to razem z antywirusem powinno wystarczyć dla zwykłego przeglądacza internetu ,filmowca ,gracza ,melomana ,dyskutanta . Podobnego do mnie internauty z wyboru preferencji na komputerze - darmowy antywirus powinien wystarczyć .Prędzej sam namieszasz w systemie i go zamulisz i możesz mieć pecha w klikaniu i w otwieraniu zainfekowanych stron .Dlatego życzę wszystkim szczęścia i aby szkodniki twój komputer omijały . U mnie odpukać nie miałem od kilku lat wirusów które zmusiłby mnie do radykalnej naprawy czy postawienia systemu na nowo ale miałem inne problemy komputerowe niezwiązane z infekcją głównie z mojej winy lub braku wiedzy .

  #10691 04.05.2018 16:46

@awer (niezalogowany): Wydaje mi się, że Avast free może być deczko skuteczniejszy od MSE, ale za to, będzie ci bardziej mulił system.

  #10690 03.05.2018 17:28

Zastanawiam się czy Microsoft Security Essentials nie zamienić na Avasta jak myślicie czy Avast jest lepszy od antywirusa Microsoftu mam wrażenie że Microsoft porzucił rozwój swego antywirusa

  #10689 02.05.2018 10:43

W rodzinie przepytałem o preferencje z działu bezpieczeństwa komputera , to ci co mieli Windows 10 to 3/4 pozostawało przy wgranym fabrycznie Defenderze a w Windows 7 czy 8 to różne antywirusy darmowe i płatne .

  #10688 02.05.2018 10:27

Po pierwsze skróć nick bo lepiej zapamiętać np. radek999-88 i cyfr wystarczy . Po drugie jeżeli piszesz ,że to " badzew " to najlepiej dla siebie wybierz antywirusa bezobsługowego a nie Avasta - w którym trzeba trochę myśleć i trzeba wiedzieć jak go samemu ustawić a nie polegać na ustawieniach domyślnych czy fabrycznych i klikać jak leci .Czy systemowy Windows Defender zawiódł ciebie w dziesiątce ,że szukasz przygód z innymi antywirusami ? Z tego co wiem ,to jeżeli ktoś rezygnuje z oczywistych powodów z Defendera to szuka głównie antywirusów płatnych jeszcze mocniejszych i skuteczniejszych od darmowych .Ostatnio przepytałem kolegów i koleżanki z pracy jakiego ma antywirusa darmowego spoza systemu fabrycznego Windowsa , pobranego i zainstalowanego , to na dziesięć osób siedem powiedziało ,że ma Avasta - czyżby zbiorowe szaleństwo i niewiedza ? W tym jeden ma płatnego a dwóch inne darmowe antywirusy .Jeżeli chodzi o rodzaj Windowsa to cztery osoby miały Windows 7 a pięć Windows 10 a jeden jeszcze korzystał z poczciwego XP- eka .

radek999999999-88   2 #10687 01.05.2018 18:56

badzew

  #10686 26.04.2018 19:05

Piszę fakty bo takie są realia i nie pisałem nieprawdy i twoje spostrzeżenia traktuję również poważnie . Nie twierdzę ,że jest najlepszy ale jest do wyboru z darmowych i nadal cieszy się popularnością .Być może ludzie nie czytają negatywnych wypowiedzi o programie w co wątpię lub sądzą ,że oprócz Avasta są inne przyczyny własne np. z używania głowy ,że można spieprzyć i stworzyć problemy a nawet mieć większego pecha . Niektórzy uważają ,że robią dobrze ,więc gdy coś jest źle to myślą, że to nie program namieszał a gdy wie jednoznacznie szuka czegoś innego . Nie sądzę aby to był zbiorowy masochizm w instalowaniu ale i nie mają też dużego wyboru za free a inne antywirusy też są narzekania i pochlebne opinie oraz zalety . Wiele osób ma Avasta krótkotrwale ale są i tacy którzy mają go po parę ,kilka lat . Ja obecnie mam Microsoft Security Essentials ,więc opieram się na ocenach innych i popularności programu.

  #10685 26.04.2018 18:28

@kaelivan : ClamTK zainstaluj. Zupełnie wystarczy. Dostępny w repozytorium. W ustawieniach odznacz pierwszy i ostatni ptaszek. Raz na jakiś czas przeskanuj katalog Home. I czuj się bezpiecznie.

Autor edytował komentarz.
  #10684 26.04.2018 15:38

@Takkk (niezalogowany): W porządku, czyli w miejsce Avasta co byś zasugerował z darmowych???

kaelivan   1 #10683 26.04.2018 13:31

Szukam antywirusa pod Linuxa Minta. Oczywiście do czyszczenia Windowsa... Link podany tutaj przekierowuje na stronę producenta gdzie ani słowa o wersji Linuxowej. Może ktoś doradzić coś dobrego?

Autor edytował komentarz w dniu: 26.04.2018 13:32
  #10682 26.04.2018 11:46

Każdy ekspert widzę, a ręce opadają tak nisko że wbijają się w ziemie. Ktokolwiek obeznany z sieciami dobrze wie, że Avast to najgorszy syf jaki powstał. Kiedyś faktycznie, dość dobry, nie stwarzał problemów. Od jakiegoś roku bądź i dłużej, potrafi losowo blokować połączenie, ograniczać przepustowość sieci, a czasem wg. jego "widzimisię" blokować poszczególne strony. Wyobraźcie sobie jak ludzie dzwonią "ojej internety nie działajo, co wy skur****ny robicie", a się okazuje że po destalinizacji wspaniałego Avasta problem magicznie znika. Odnośnie większości z was, nie wiem w ogóle po co się opiniować bo się tak wam wydaje, bo macie już cały rok zainstalowany program, a w dup*e byliście, gów*o widzieliście. Jeszcze napiszcie że jak wam znajduje Cracki, keygeny itp. nieszkodliwe rzeczy które sami ściągacie to działa świetnie.
Nie pozdrawiam lekkomyślnych użytkowników.

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii