Awaria multipleksera TVP jako „hybrydowy zamach stanu” – sprawę zbada ABW?

Strona głównaAwaria multipleksera TVP jako „hybrydowy zamach stanu” – sprawę zbada ABW?
19.12.2016 10:20
Awaria multipleksera TVP jako „hybrydowy zamach stanu” – sprawę zbada ABW?

Pomimo Twittera i Facebooka, to media narodowe, na czele zTelewizją Polską pozostają kluczowym kanałem komunikacji władzyz obywatelami w naszym kraju. Gdy więc pojawiają się problemy zodbiorem TVP, sprawa robi się poważna – zasługująca nie natylko na zwykłą interwencję techników, ale też na śledztwoAgencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jacek Kurski, prezes TVP, jużpoinformował Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, że od soboty w 13województwach przez dekodery naziemnej telewizji cyfrowej nie możnabyło odbierać programów TVP. Czy to tylko awaria multipleksera?

bELobDDp

Problemy z odbiorem cyfrowego sygnału telewizyjnego dotycząwojewództw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego,lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego,świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Jakdonoszą widzowie, z multipleksu zniknęły kanały TVP1, TVP2 i TVPInfo.

W TVP panuje przekonanie, że to nie był przypadek. Prezenterprogramu „Info Dzień” odczytał e-maila zatroskanego widza,który donosił, że z jakiegoś powodu sygnał wszystkich trzechstacji TVP zniknął, gdy emitowane było orędzie premier BeatySzydło. Udział stron trzecich sugerował też poseł JoachimBrudziński (PiS), stwierdzając, że to dziwny traf, że do awariidoszło tuż przed orędziem.

Dlatego właśnie prezes TVP chce informować AgencjęBezpieczeństwa Wewnętrznego, sprawa wydaje mu się bowiem dziwnai niezrozumiała. Operator multipleksu, spółka EmiTel, jużopublikowałoficjalny komunikat w tej sprawie, który ma uspokoić nastroje,twierdzi w nim, że zakłócenia były chwilowe i dotyczyłyniewielkiego odsetka widzów:

bELobDDr

Firma EmiTel informuje, żew dniach 17 i 18 grudnia 2016 roku na 11 spośród 137 obiektównadających sygnał MUX3, nastąpiły krótkie kilkuminutowezakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędamisynchronizacji. Zakłócenia wystąpiły jedynie na granicach strefSFN i dotyczyły niewielkiego procenta populacji. Obecnie trwająintensywne prace nad eliminacją zakłóceń.

Lista obiektów, na których nastąpiły zakłócenia MUX3: RTCNOpole / Chrzelice, RTCN Wrocław / Ślęża, RTON Tarnów TONŁanięta, RTCN Częstochowa / Wręczyca, RTON Leżajsk, RTCN Dęblin/ Ryki TON Tarnobrzeg, RTCN Przysucha, RTON Kłodzko, RTCN Lublin /Piaski

Nie wiadomo, czy partię rządzącą przekonają takietłumaczenia. Posłanka Krystyna Pawłowicz już na swojej stronie naFacebooku ogłosiła, że może chodzić o hybrydowy zamach stanu,w którym firma EmitTel miałaby uczestniczyć. W tej sytuacjiwzywanie na pomoc Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przez JackaKurskiego nie jest niczym zaskakującym.

Swoją drogą, dobrze że póki co TVP nie jest rozpowszechnianeprzede wszystkim drogą internetową – wówczas najmniejszy nawetDDoS na serwery telewizji mógłby zostać uznany przez niektórychco bardziej krewkich polityków jako podniesienie ręki na władzę.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELobDEn