"Starszy" Prolific 2303 nie dla Windows 8

Miałem w tym wpisie bardziej się wyżalić na temat zużycia moralnego sprzetu i oprogramowania, ale jednak będzie krótko i konkretnie: adaptor USB na port szeregowy (tzw. COM).

Zainstalowałem na netbooku Windows 8 32bit. W swojej pracy i hobby używam często starszego portu komunikacyjnego, tzw. 'seriala'. Port szeregowy jest mi niezbędny do konfiguracji niekórych modeli routerów, switchy, czy programatora układów elektronicznych.
"Przejściówka" USB oczywiście istnieje, najlepszą zgodność uzyskuje się przez zastosowanie tych bazujących na układach firmy Prolific. W domu mam Prolific 2303 z serii HXA - już w przypadku Windows 7 instalacja sterowników bywała kłopotliwa i nie jest rzadkością, że system zakończył działanie wyświetlając niebieski ekran błędu. Po przejściu na stronę producenta Prolific informuje, że układy starszej serii zakończyły moralny żywot (EOL), nie dostaną sterowników i koniec:

Sterowników warto też szukać na azjatyckich stronach producentów (logowanie: guest / guest), tam jednak to samo... Próbowałem sztuczek z podmianą plików driverów z wcześniejszych wersji (działających w Win7/Vista), jednak przy próbowach wykrycia urządzenia Windows8 zaczął wariować niebieskimi ekranami i smutną emotikoną nowego BSoD.
Zależy mi na czasie, więc zamówiłem PL-2303 HXD, €12 w plecy - znając życie za kilka dni ktoś opisze, jak zainstalować mój 4-letni adaptor w Windows 8.
No a ja mam o tyle "szczęście", że trzymam wysłużony, 8-letni HP z Windowsem XP, 512MB RAM i wbudowanym "fizycznym" złączem szeregowym. Obok tego laptopa leży stacja dysków (USB) 3.5 cala i pudełko nowych dyskietek - raz na rok okazuje się, że trzeba tego zestawu użyć a czasy są takie, że o dobrego 'flopa' ciężko...