Beyond.pl wypowiedziało umowę Allegro. Zabrakło miejsca na własną chmurę?

Beyond.pl wypowiedziało umowę Allegro. Zabrakło miejsca na własną chmurę?

03.12.2014 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podobno wszystko odbyło się po dżentelmeńsku i bez wzajemnychżalów. Oficjalny komunikat mówi o rozminięciu się strategii ioczekiwań. Bez względu jednak narzeczywiste powody, sytuacja jest jasna. Po siedmiu latach serweryAllegro znikną z poznańskiego centrum danych Beyond.pl.

Samo Beyond przyznaje, że towłaśnie zaufanie właścicieli Allegro przyczyniło się do rozkwitu ichbiznesu. Mogąc się pochwalić tak znakomitym klientem, Beyondprzyciągało do siebie małe i duże biznesy internetowe, mimo żeprzecież oferta tego centrum danych ani nie była najtańsza, ani jakośszczególnie innowacyjna. Czasy się jednak zmieniły, Beyond przestałobyć tylko dostawcą usług kolokacji, ambicje firmy sięgały dalej –w 2011 roku ruszyła jego własna chmura obliczeniowa e24cloud,oferująca zgodność na poziomie API z popularnymi usługami chmurowymiAmazonu, przy niższych cenach.

Obraz

Michał Grzybkowski, prezesBeyond.pl twierdzi, że popyt na usługi jego centrum danychprzewyższył podaż – i to może być rzeczywistym powodemwypowiedzenia umowy Allegro, którego infrastruktura niekonieczniemusi pasować do planów rozwojowych centrum danych. Obecnie Beyond.plma mieć już ponad 2,5 tys. klientów, a przychody z e24cloud stanowiąponad 60% całości.

Dalszy rozwój chmury wymagainwestycji w kolejne ośrodki. Dlatego pod koniec 2015 roku ruszyć manowe centrum Beyond, podobno niedoścignione jeśli chodzi o zapewnianąwydajność energetyczną (tzw. wskaźnik PUE, czyli stosunek energiizużytej na przetwarzanie danych do całości energii zużytej przezcentrum danych). Nowy ośrodek o łącznej powierzchni ponad 6 tys. m2,na który wydano już ponad 100 mln złotych, zapewnić ma PUE napoziomie 1,1, porównywalnym z ośrodkami Facebooka czy Google. Towłaśnie pozwolić ma poznańskiej firmie na utrzymanie konkurencyjnychcen, tak względem rodzimych jak i zagranicznych dostawców usłughostingowych.

Oficjalnie sami użytkownicyAllegro rozstania z Beyond.pl mają nie zauważyć. Serwery Allegrozostają w Poznaniu, trafiają do centrum danych firmy Talex. Umowę nausługi kolokacji w tym ośrodku podpisano do końca 2018 roku, jejszacunkowa wartość wynosi 12,4 mln złotych.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)