Bezsenność? Aplikacje na dobry sen dostępne bez recepty

Bezsenność? Aplikacje na dobry sen dostępne bez recepty

Bezsenność? Aplikacje na dobry sen dostępne bez recepty
08.12.2015 11:11

Budzenie się to poważny problem, zwłaszcza zimą. Oczywiście by budzić się bez problemu, trzeba też zdrowo zasypiać. Do tego należy unikać kawy wieczorem, nie jeść i nie ćwiczyć intensywnie tuż przed położeniem się do łóżka, unikać wpatrywania się w ekran, zapewnić sobie świeże powietrze, odpowiednią temperaturę i tak dalej. Jeśli to wszystko nie pomaga, można siegnąć po różne aplikacje, które pomogą zrelaksować się i spokojnie zasnąć.

f.lux

Program f.lux to najbardziej oczywisty wybór, gdy myślimy o walce z bezsennością, wywołaną wpatrywaniem się przez wiele godzin w świecący chłodnym światłem ekran. Gdy to robimy, organizm jest przekonany, że jeszcze jest dzień i nie pora na spanie. Można temu zaradzić nakładając na ekran komputera lub smartfonu odpowiedni filtr.

Na Windowsie i Macach można skorzystać ze świetnego programu f.lux. Program po podaniu położenia i typu oświetlenia w pomieszczeniu automatycznie dostosowuje temperaturę ekranu do godziny, by światło było jak najbardziej naturalne. Można także sterować nim ręcznie i wyłączyć dla niektórych programów.

Obraz

Warto tu zaznaczyć, że system iOS nie pozwala na działanie aplikacji f.lux, ale można ją zainstalować na urządzeniach uwolnionych z systemem iOS 5, 6, 7 i 8. Znajdziecie go w Cydii. Na wszystkich systemach f.lux jest darmowy.

Pobierz: Windows, OS X

Twilight

Na Androidzie zaś warto skorzystać z działającej bardzo podobnie aplikacji Twilight. Ona również zmienia temperaturę barw automatycznie na podstawie bieżącej godziny i położenia. Ponadto może przytłumić wszystkie kolory, jeśli ekran wciąż świeci za jasno, co jest bardzo przydatne podczas czytania w nocy.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Temperaturę ciepłego filtru oraz jego intensywność można zmienić w aplikacji, można także stworzyć kilka profili i korzystać z nich w różnych sytuacjach. Profile mogą włączać się automatycznie według harmonogramu. Twilight jest darmowy.

Pobierz: Android

Relax Melodies

Dźwięki mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, więc jeśli kogoś dręczą problemy z zasypianiem i niespokojny sen, warto sięgnąć po uspokajającą melodię. Z pomocą aplikacji Relax Melodies można zbudować własną ścieżkę dźwiękową do zasypiania lub odpoczywania.

Obraz

W aplikacji możemy nałożyć na siebie z różną głośnością liczne dźwięki natury, zwierząt, przedmiotów domowego użytku (niektórych uspokajają jednostajne szumy, jak dźwięki miasta bądź wentylatora) i spokojną muzykę. Dodatkowo w niektórych wersjach aplikacji znajdują się także dźwięki binauralne i izochroniczne, dedykowane medytacji.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Wybrane dźwięki można odtwarzać jednocześnie, kontrolując głośność każdego z nich osobno. W ten sposób można na przykład odtworzyć dźwięk kominka i mruczącego kota, gdy w oddali (cicho) słychać burzę i szum fal. Ulubione dźwięki można zapisywać w ulubionych i korzystać z nich bez szukania na długiej liście. po instalacji aplikacji warto poświęcić chwilę by ułożyć jedyny w swoim rodzaju uspokajający zestaw. Ponadto można włączyć budzik i ustawić czas, po jakim dźwięk się wyłączy. Wszystkie funkcje aplikacji dostępne są za darmo, za opłatą można odblokować dostęp do ponad 100 dodatkowych dźwięków. Trzeba jednak pamiętać, by nie słuchać ich za głośno, co może zaszkodzić naszym uszom.

pzizz

Aplikacja pzizz działa podobnie do opisanej wyżej, ale zamiast dawać wybór użytkownikowi automatycznie i za każdym razem inaczej łączy dostarczone sample w unikatowe tło do zasypiania, ale robi to nieco inaczej. W tej aplikacji dźwięk jest przyciszany i „pływa”. Ponadto twórcy aplikacji gwarantują, że za każdym razem uzyskamy nieco inną ścieżkę dźwiękową. Jeśli któraś z kombinacji okaże się wyjątkowo atrakcyjna, można dodać ją do ulubionych. Można także włączyć w pzizz budzik.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Muzykę skomponował Paul Staveley O'Duffy, producent nominowany do nagrody Grammy, a także kompozytor i DJ. Ponadto znajdziemy tu dźwięki binauralne, mające przekonać mózg do emisji fal theta. Dzięki temu zmniejszają się szanse na wybudzenie się w nocy, a sen jest bardziej regenerujący. Głosu użyczył Michael Breen, trener personalny i specjalista w dziedzinie programowania neurolingwistycznego.

W pzizz znajdziemy dwa moduły – przeznaczony do spania oraz do ucinania sobie regenerującej drzemki, w którą wprowadza głos lektora. W obu możemy wybrać, jak długo aplikacja ma odtwarzać muzykę. Nie dajcie się zwieść przestarzałemu interfejsowi – muzyki generowanej przez pzizz warto posłuchać.

Pobierz: Android, iOS.

Sleep Genius

Sleep Genius to aplikacja wykorzystująca mechanizmy opracowane na potrzeby NASA, które pomagają zasnąć astronautom. Podobnie jak dwie wcześniejsze aplikacje, ta także emituje ułatwiające zasypianie dźwięki, ale nie są to dźwięki natury ani zwykły biały szum. Dźwięki powstały dzięki współpracy ekspertów z dziedziny neurologii, badających sen i muzyków.

Muzyka składa się z czterech podstawowych komponentów: wielozakresowych dźwięków binauralnych, fal sinusoidalnych (wywołują efekt „bujania” do snu), różowego szumu blokującego dźwięki z zewnątrz i obniżającego ciśnienie, a także psychoaktywnej muzyki, opracowanej specjalnie na potrzeby zasypiania i głębokiego snu. Najlepiej dźwięków słuchać z głośników stereo i dobrze jest wybrać sobie ulubioną melodię, która zawsze będzie kojarzyć się ze spaniem. Użytkownicy darmowej wersji aplikacji mają tu ułatwione zadanie, bo do wyboru jest tylko jeden utwór.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja pozwala ustawić czas snu, a także ustawić codzienny budzik z bardzo przyjemną melodią. Po tym wystarczy włączyć muzykę i wygodnie się ułożyć.

Uproszczona aplikacja dostępna jest za darmo na Androidzie, pełna wersja dla Androida kosztuje 10 dolarów, zaś na iOS-a 5 dolarów. Obie oferują więcej melodii, tryb drzemki, tryb relaksu. Na Androidzie można także monitorować sen i prowadzić dziennik.

Pobierz: Android, iOS

Sleepio

Gdy potrzeba większej ingerencji w tryb życia i zmiany przyzwyczajeń, można skorzystać z usług „nauczyciela snu” Sleepio. Po wypełnieniu ankiety, w której podamy trochę informacji o swoich problemach ze spaniem, zostanie wygenerowany raport i będzie można przejść do pierwszej sesji z wirtualnym trenerem snu. Warto sięgnąć po słuchawki i wsłuchać się w głos wykładowcy, który w kilkuminutowych lekcjach w języku angielskim przekaże wiedzę na temat tego, jak lepiej wykorzystać czas przeznaczony na spanie. Z jego pomocą można lepiej zasypiać, efektywniej się wysypiać, radzić sobie ze zmianą strefy czasowej, zmartwieniami, nerwami, optymalnie urządzić sypialnie, zmienić zwyczaje i tak dalej. Kolejne lekcje wprowadzane są co tydzień, w aplikacji znajdziemy też narzędzia pomagające w utrzymaniu odpowiedniego rytmu, jak dziennik snu.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Informacje zebrane w Sleepio i porady zostały poparte przez wiele badań. Za projektem stoi profesor Colin Espie, który poświęcił się badaniu bezsenności i snu, ma na koncie liczne publikacje, 5 książek, prowadzi wykłady na wielu uniwersytetach i aktywnie działa na rzecz walki z bezsennością. Doradza mu profesor Neil Douglas, ceniony brytyjski specjalista w dziedzinie zaburzeń snu. Firmą kieruje psycholog, który przez wiele lat walczył z bezsennością, ale poradził sobie z nią dzięki kognitywno-behawioralnym technikom profesora Espie – jest więc żywym dowodem na to, że nie są to metody wymyślone na poczekaniu.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Dla polskiego klienta usługa ma dwie wady – nie jest dostępna w naszym języku i jest relatywnie droga – wymaga abonamentu. Kupienie go na jeden tydzień kosztuje 9,99 € i jest zupełnie nieopłacalne. Jeśli abonament zostanie kupiony na 12 tygodni, tygodniowy koszt spadnie do 6,66 € za tydzień, zaś przy opłacie za rok do 4,80 €. Po zakupie na dłuższy czas mamy 14 dni, podczas których możemy odzyskać pieniądze. Pierwszy tydzień korzystania z usługi jest darmowy.

Pobierz: iOS, www.

Sleepwalker's Journey,

Na koniec chcę Wam zaproponować odprężającą i bardzo przyjemną dla oka grę, której głównym bohaterem jest lunatykujący chłopiec. Gra powstała w polskim 11 bit studio i ma już kilka lat, ale wciąż warto po nią sięgnąć.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Celem gry jest ułożenie dla małego lunatyka trasy, która pozwoli mu bezpiecznie wrócić do łóżka. Po drodze trzeba oczywiście zbierać gwiazdki i księżyce. Nieudane fragmenty trasy można powtarzać, podobnie jak w Braidzie. W przeciwieństwie do wielu gier zręcznościowych, ta jest bardzo spokojna, a jej oprawa graficzna spokojna, choć nieco surrealistyczna.

Obraz

Sleepwalker's Journey kosztuje 2,99 zł na Androida i 99 eurocentów na iOS. Warto też wspomnieć, że często można zgarnąć ją za darmo w sklepie z aplikacjami Amazonu.

Pobierz: Android, iOS

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)